Газдардың салыстырмалы тығыздығы. Химия, 8 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспарыӘБЖ:__________________
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.2В Стехиометриялық есептеулер | Мектеп: | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||
Сынып: 8 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||
Сабақтақырыбы | Газдардың салыстырмалы тығыздығы. | ||||||||||
Осы сабақтақол жеткізілетін оқумақсаттары (оқу бағдарламасынасілтеме) | 8.2.3.7 -газдардың салыстырмалы тығыздығын және заттың молярлық массасын салыстырмалы тығыздық бойынша есептеу | ||||||||||
Сабақ мақсаттары | - газдардың салыстырмалы тығыздығын есептеу; -заттың молярлық массасын салыстырмалы тығыздық бойынша есептеу; | ||||||||||
Жетістік критерийлері |
| ||||||||||
Тілдікмақсаттар
| Газ, молярлық көлем, салыстырмалы тығыздық, көлемдік қатынас. | ||||||||||
Құндылықтарды дамыту | Өмір бойы оқу, патриотизм құндылықтары сабақ барысында насихатталады. | ||||||||||
Пәнаралық байланыс | Физика, ағылшын тілі пәндерімен көлем, моль ұғымдары арқылы байланыс жасалады. | ||||||||||
Бастапқы білім | 7.2.А Атомдар. Молекулалар. Заттар 7.3А Химиялық реакциялар 7.3С Салыстырмалы атомдық масса. Қарапайым формулалар 8.1В Заттардың формулалары және химиялық реакция теңдеулері 8.2А Зат мөлшері | ||||||||||
Сабақбарысы | |||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар | |||||||||
1-сабақ Сабақтың басы 5 минут | I.Оқушылардың өткен сабақ бойынша білімдерін еске түсіру «Ой қозғау» Оқушылар газдардың әр түрлі сипаттамалары көрсетілген кестені толтыруға тырысады. Ол үшін оқушыларда газдардың моль санын, массасын және көлемі т.б. шамаларын есептей алу дағдылары болу қажет. | Презентация | |||||||||
Сабақтың ортасы 8минут 10минут 15минут | II.Миға шабуыл Тақтада бірқатар газдардың формуласы жазылған шар суреттері көрсетіледі. Оқушылар ақылдаса отырып, келесі сұрақтарға жауап берулері қажет:
Әрі қарай сабақ тақырыбы, мақсаты хабарланады және сонымен қатар сабақ барысында орындалатын тапсырмалардың бағалау критерийлері ұсынылады. Мұғалім тақтада жаңа сабақты түсіндіре бастайды. Кез-келген газдың 1 молінің көлемі (VМ- молярлық көлем) қалыпты жағдайда 22,4 л екенін пайдаланып, берілген газдың тығыздықтарын келесі формула бойынша есептейді р═ m/V мұндағы р(ро) –заттың тығыздығы m- заттың массасы V- заттың көлемі «Газ қысымы» жөнінде Bilim Land видео көрсетіледі және мұғалім оқушылармен біріге отырып, есептің шығарылуын талқылайды. Әртүрлі газдардың бірдей мөлшері бірдей көлемге, бірақ әртүрлі масса мен молярлық массаға ие болады. Сондықтан да олардың тығыздығы да әртүрлі болады. Қалыпты жағдайдағы 1 моль екі түрлі газдың тығыздығын салыстырып көрейік : бұдан Мұндай қатынас газдардың салыстырмалы тығыздығы деп аталады және D әрпімен белгіленеді. Ол өлшемсіз шама, бір газдың екіншісінен қанша есе ауыр немесе жеңіл екенін көрсетеді Мұғалім осы типті есептің шығару алгоритмін оқушылармен бірге талқылай отырып құрастырады. Есеп: Көміртек (ІҮ) оксидінің оттек газымен салыстырғандағы тығыздығын есептеңіз ІІІ Тапсырма Оқушылар слайдта берілген тапсырма бойынша өзіндік жұмыс орындайды, нәтижесін жұпта талқылап өзара тексереді. 1 Азот газының сутек бойынша салыстырмалы тығыздығын есептеңіз 2 Метан газының (СН4) оттек бойынша салыстырмалы тығыздығын есептеңіз 3 Хлор газының сутек бойынша салыстырмалы тығыздығын есептеңіз 4 Гелий бойынша салыстырмалы тығыздығы 7,5ке тең газдың молекулалық массасын есептеңіз 5 Азот бойынша тығыздығы 10,5ке тең газдың молекулалық массасын есептеңіз 6 Оттек бойынша тығыздығы 1,235ке тең газдың молекулалық массасын есептеңіз | Презентация видео Қосымша 1 | |||||||||
Сабақтың соңы 2минут | ІV Кері байланыс «Үш сөз» әдісі арқылы оқушылар стикерге бүгінгі сабақтан үйренген негізгі үш термин немесе сөз тіркесін жазып шығады. Үй жұмысы Озон газының оттекпен салыстырғандағы тығыздығын есептеу | ||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||
Деңгейлі тапсырмалар Қабілеті әртүрлі деңгейдегі оқушыларды бір топқа біріктіру Мұғалімнің жекелеген оқушыларды қолдауы | Сұрақ-жауап арқылы бағалау Өзара бағалау Таратпадағы орындалған тапсырмалар арқылы бағалау | Назар аударыңыз: Партада отыру ережесін сақтау. Қауіпсіздік ережелерін сақтау. Әр сабақтан кейін бөлмені желдету . | |||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?