Газдардың салыстырмалы тығыздығы. Көлемдік қатынас заңы. Химия, 8 сынып, сабақ жоспары.
Мектеп: | ||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің А.Ә.Т: | |||||||||||||||||
Сыныбы: 8 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||
Тақырыбы: | Газдардың салыстырмалы тығыздығы. Көлемдік қатынас заңы | |||||||||||||||||
Оқу мақсаты: | 8.2.3.7 -газдардың салыстырмалы тығыздығын және заттың молярлық массасын салыстырмалы тығыздық бойынша есептеу 8.2.3.8 -газдардың қатысуымен жүретін реакциялар бойынша есептер шығаруда газдардың көлемдік қатынас заңын қолдану | |||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Газдардың салыстырмалы тығыздығы мен көлемдік қатынастары туралы түсінік беру, есептеулерде қолдана білу дағдыларын қалыптастыру. | |||||||||||||||||
Тілдік мақсат: | Оқушылар: жаңа сөздерді өз түсінгендіктерін көрсету үшін қатесіз пайдалана аладыПән бойынша арнайы лексика және терминология:моль, молярлық (= 'мольге), артықДиалог және жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің жинағы:Бір моль массасы... бұл... Молярлық масса... бұл Ештеңе қалмады/ артық Салмақтар арақатынасы ... құрайды Егер біз Х грамм (1 затке) ие болсақ, онда бізге У грамм (2 зат) қажет болады X грамм (1 зат) нақты У граммен (2 зат) реакцияға түседі | |||||||||||||||||
Бағалау критерийі | Қолдану. - заттың салыстырмалы тығыздығы бойынша молярлық массаны және газдардың салыстырмалы тығыздығын есептейді; -көлемдік қатынастар заңын қолдана біледі. | |||||||||||||||||
Дескриптор | - моль санын, массаны, бөлшектер санын есептей алады; -стандартты және қалыпты жағдайдағы газдардың тығыздығын анықтайды; -газ тәрізді заттың массасы бойынша, оның стандартты жағдайдағы көлемін есептейді. | |||||||||||||||||
Алғашқы білім: | Авогадро заңы. Молярлық көлем. | |||||||||||||||||
Құндылықтармен байланыс | Өмір бойы оқу Өзге пікірді құрметтеу Жауапкершілік Ынтымақтастық. | |||||||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған әрекеттер (төмендегі жазбаларды өзіңіздің жоспарлаған әрекеттеріңізбен алмастырыңыз) | Ресурстар | ||||||||||||||||
Басы 1-10 мин | Ұйымдастыру кезеңі p( г/мл. г/см3, D =Mr1 / Mr2 шамалар нені білдіреді? Сабақтың тақырыбы анықталып, мақсаттары нақтыланады. Білімді жаңғырту. Тапсырма №1 Атомдардың не молекулалардың берілген моль санын қалыпты жағдайда алатын көлемдерімен сәйкестендіріңіз: 15 моль аммиак молекуласы 33,6 л 0, 25 моль аргон атомы 336 л 1,5 моль оттек молекуласы 22400 л 1000 моль көмірқышқыл газы молекуласы 5, 6 л Өзін-өзі бағалау. | Таратпа материал | ||||||||||||||||
Ортасы 11-29 мин 30-35 мин | Оқушыларға формулалар таратылады, сол бойынша 4 топқа бөлінеді. (Топ мүшелері ұяшықтарды таңдау арқылы сұрақтарға жауап береді. Ойлануға 10 және 20 балдық сұраққа 1 минут, 30 балдық сұраққа 2 минут беріледі) Тапсырма №2 «Сиқырлы ұяшықтар» Қалыптастырушы бағалау
Топтар төмендегі критерийлер арқылы бірін-бірі бағалайды: Жауаптың нақтылығы Химиялық тілді қолданып жауап беруі Заңды дұрыс тұжырымдауы Есептеулерді қатесіз орындауы Тапсырма №3 Таратылған формулалар бойынша есеп құрастырып өткізеді. | Слайд №1-14 Таратпа материал | ||||||||||||||||
Соңы 36-40 мин | Үйге тапсырма: құрастырған есептерді алмасып, шешу. Рефлексия Көз жұмып ойлану Оқушылар көздерін жұмып, мына сұрақтарға іштей жауап береді:
| Слайд №15 | ||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||
Дифференциалды оқыту – көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік ережелері АКТ Құндылықтармен байланыс | ||||||||||||||||
Барлық оқушылар: алған білімдерін сабақта қолдана отырып,химиялық есептер шығарады. Оқушылардың басым бөлігі: заттың салыстырмалы тығыздығы бойынша молярлық массаны және газдардың салыстырмалы тығыздығын есептей алады. Кейбір оқушылар: газдар қатысында жүретін реакция теңдеулері бойынша есептеулерде көлемдік қатынастар заңын қолдана біледі. | жұптағы жұмыс барысында бір-бірін құрметтеу, адалдық, жауапкершілік | |||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| |||||||||||||||||
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? 1: 2: |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?