Табиғаттағы химиялық реакциялар. Химия, 8 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақмерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп:

Мерзімі:

Мұғалімнің аты - жөні:

Сынып:8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Табиғаттағы химиялық реакциялар

Оқу мақсаттары

8.2.2.2 -табиғаттағы және тірі ағзалар мен адам тіршілігіндегі химиялық реакцияларды сипаттау;

 Сабақтың мақсаты

- табиғаттағы химиялық реакцияларға мысалдар келтіре алады;

- тірі ағзалар мен адам тіршілігіндегі химиялық реакциялардың маңызын түсіндіреді.

 Бағалау критерийлері

Табиғатта болатын химиялық реакцияларға мысалдар келтіріп олардың маңызын сипаттай алса;

тірі ағзалар мен адам тіршілігіндегі химиялық реакциялардың маңызын түсіндіре білсе.

 Тілдік мақсаттар

-табиғаттағы және тірі ағзалар мен адам тіршілігіндегі химиялық реакцияларды ауызша сипаттайды;

 Құндылықтар

 

Топта жұмыс жасау коммуникативтік дағдыларының, сыни тұрғыда ойлау қабілеттеріннің дамуы.

 Пәнаралық байланыс

География – тау жыныстарының түзілуі, эрозия, қышқлды жаңбырлар

Биология - фотосинтез

Алдыңғы білім

Судың қышқылды оксидтерімен реакциясы,

Қышқылдардың түзілу реакциясы

Сабақтың барысы

Жоспраланған сабақ кезеңі

Сабақтағы жоспрланған іс - әрекет

Ресурстар

0-3 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Сабақтың мақсаттарымен танысу

Презентация

3-6 мин

Ойқозғау:

Оқушыларға физикалық және химиялық құбылыстарға мысалдар көрсетіледі. Оқушылар физикалық құбылыстар үшін «оң» қолды және химиялық құбылыстар үшін «сол» қолды көтереді.

Презентация

7 -25 1 мин

Оқушылармен сұрақтар бойынша әңгіме жүргізіңіз:

  • қандай құбылыстар физикалыққа, қандай химиялыққа жатады?
  • табиғаттта қандай құбылыстар болады? физикалық құбылыс кезінде не болады? химиялық реакция кезінде не болады?
  • химиялық заттардың құрамын ненің көмегімен өрнектейді?
  • кандай реакциялардың типін білесіздер?

Оқушыларды топтарға біріктіріп, оларға тапсырма беріңіз: «күнделікті өмірде кездесетін реакцияларға мысал келтіру және олардың адам өміріндегі маңызын түсіндіру.» Мысалы: фотосинтез, тыныс алу, коррозия және жану т.б.

Оқушыларға жеребе арқылы топтық жұмыстың түрін таңдауға мүмкіндік беруге болады.

І. Постер/менталді карта құрастырады

ІІ. Таныстырылым дайындайды.

ІІІ. Ролдік ойын

Оқушылармен бірлесе бағалау критерийлерін құрастырыңыз.

Мұғалімнің қалауынша топтарға бөлінуге болады

26-31 мин

Әр топ өзінің даярлаған жұмыс түрлерін көрсетіп қорғайды және өзге топтардың жұмысына бағалау критерийлері негізінде кері байланыс береді.

31-38 мин

Жұптық жұмыс

Оқушыларды жұптарға біріктіріңіз.

Олар адам өміріндегі және табиғаттағы химиялық реакциялардың мәні туралы жасалған сұрақшаларды «+» және «–» толтыру қажет. Сұрақшаларды толтырып болғаннан кейін, оқушылар басқа жұптың қатысушылары ұсынған факторлармен танысу үшін құрамдарымен алмасады.

Берілген процесс кезеңінде өзара бағалау әдісі есебінде «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» стратегиясын қолдану ұсынылады.

1-қосымша

38-40 мин

Рефлексия. Мен білемін....

Маған қаталау керек.....

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қабілеті жоғары оқушыларға белгілі көлемі, мөлшері, массасы бойынша химиялық теңдеу негізінде белгісіз заттың формуласын анықтауға мүмкіндік беру

Өзара бағалау.

Оқушылардың іс-әрекеттерін бақылау.

сабақ барысында қауіпсіздік ортасын сақтау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралыда ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік / қиындықтары туралы нен ібілдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?