Зат массасының сақталу заңы. Химия, 8 сынып, сабақ жоспары
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: | |||||||||
Мерзімі: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||
Сынып: | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | ||||||||
Сабақтың тақырыбы |
| |||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.2.3.4 зат массасының сақталу заңын білу | |||||||||
Сабақтың мақсаттары | Сабақтың соңында барлық оқушылар: - зат массасының сақталу заңын тұжырымдай алады -химиялық реакция барысында зат массасының сақталатындығын түсінеді -теңдеудегі масса теңгерімін тексере біледі. | |||||||||
Жетістік критерийлері | Оқушы мақсатқа жетеді, егер: - зат массасының сақталу заңын тұжырымдай алса; -химиялық реакция барысында зат массасының сақталатындығын теңдеудегі масса теңгерімін қолданып түсіндіре алса. | |||||||||
Тілдік мақсаттар
| Пәнге қатысты лексика мен терминология: реакция, өнім, реагенттер Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Реакцияға түскен заттардың массасы…. Реагенттердің массасы…. Реакция өнімінің массасы…. Атомдарды топқа бөлу | |||||||||
АКТ қолдану дағдылары
| Презентация | |||||||||
Пәнаралық байланыстар | Есептеулер кезінде математикамен | |||||||||
Бастапқы білім | Атомдық масса, молекулалық масса, заряд негізінде формулаларды құру | |||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||
0-5 | Оқушылармен амандасу. Жағымды ахуал туғызу. Оқушылар бір біріне доп немесе жұмсақ ойыншық лақтырып «бүгінгі сабақта саған тілерім...» тілек тілейді Оқушыларға сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты таныстырылғаннан соң оқушылармен сол оқу мақсатына жетістік критерийі бірлесе құрылып алынады. | |||||||||
6-15 мин | Өткен сабақты пысықтау Оқушыларға реакция теңдеулерін жаза отырып бірқатар айналымдарды орындауды ұсыныңыз. Мысалы: Na Na2O NaOH NaCl CCO2H2CO3CaCO3 | |||||||||
15-25 мин | Оқушыларға шарстерженді модельдің көмегімен натрийдің сумен реакциясын жинауды ұсыну. Оқушылар атомдардың өз бетімен пайда бола алмайды, ізсіз ешқайда жоғалмайды, тек топтасады деген қорытындыға келеді. Реакция кезінде атомдар сақталса, реакцияға түскен барлық атомдардың массасы сақтала ма ? Оқушыларға заттардың мөлшерін ескере отырып, молярлық массаны есептеуді ұсыну. | Шар стерженді модельдер | ||||||||
25-29 мин | Дәлел ретінде бейнеролик көрсетіңіз | |||||||||
29-38 мин | Топтық жұмыс. Оқушыларға топта зат массасының сақталу заңын дәлелдеуге үш мысал жазып дәлелдеулерін ұсыну. Оқушылармен зат массасының сақталу заңының ашылу тарихын талқылаңыз. | Ақ тақтайшалар, маркерлер | ||||||||
38-40 мин | Рефлексия Бүгінгі сабақта мен -білдім…. - үйрендім - жасай аламын… өйткені… - менің қолымнан келді…, өйткені - үйде оқып, біліп жаттығу орындау қажет… | |||||||||
Үй тапсырмасы | Зат массасының сақталу заңының қолданылуына практикалық есептер ұсыныңыз. | |||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||
Қабілеті жоғары оқушыларға пікірталас кезінде қорытындыны ғылыми ойын сауатты білдіруге қолдау көрсету. | критерийлер бойынша өзара бағалау | Есептер шешу активті форма бойынша өткізіледі. Оқушылар сыныптың ішіде жүріп, тапсырмаларады талқылайды | ||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? от плана урока и почему? |
| |||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралыда ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік / қиындықтары туралы нен ібілдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлуқажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?