Атомда электрондардың таралуы. Химия, 8 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.1A Атомда электрондардың қозғалысы | Мектеп: | |||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты – жөні: | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: Атомда электрондардың таралуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | - атомда электрондар ядродан арақашықтығы артқан сайын біртіндеп энергетикалық деңгейлер бойынша таралатынын түсіну | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | - атом құрылысы - электрон қабатының санын анықтай; - дейгей сиымдылығын анықтай; - атомдарды электрондық қабаттар диаграммалары түрінде таныстырады; -атомда электрондар ядродан арақашықтықтың өсуі ретімен электрон қабат бойынша біртіндеп орналасуын түсіну. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | - атом құрылысын біледі, электрон санын дұрыс анықтайды; - ұсынылған атомдар үлгілерінің сызбаларын дұрыс салады және дұрыс көрсетеді; - атом құрылысының субатомдық бөлшектерін біледі; - атомда электрондар ядродан арақашықтығы артқан сайын біртіндеп энергетикалық деңгейлер бойынша таралатынын түсінеді; - атомдағы электрондардың орналасу диаграммасын салады. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: - атом ауызша сипаттажәне энергетикалық деңгейлерге сәйкес ядро айналасында электрондардың таралуы үшін арнайы лексиканы пайдаланады. Пәнге қатысты лексика мен терминология атом, (электрондық) қабат, энергетикалық деңгей, ядро, жүйелік, топ, қашықтық, жуық, барынша алшақ, ішкі, сыртқы Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Бұл атом ядросы, ал мыналар электрондар. Электрондар қабаты атом ядросынан жақын/алыс орналасқан Қай электронда энергия көп/аз? Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Элементтер Х болып табылады/не, бірақ қосылыстар У болып табылады/ не, Х болып табылмайды/ие емес. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дамыту | Топпен жұмыс жасау, бір-бірін тыңдау және сыйлау құндылықтары | |||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика, геометрия, астраномия | |||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентация, видеокөрсетілім, интернет жүйесін қолдану | |||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
| |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы | Амандасу. Оқушыларды түгедеп, үй жұмысын. Сабақтың мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстыру. Сабаққа қойылатын талаптарды анықтап алу. Сабаққа позитивті бастама, сәттілік тілеу. | PowerPoint презентация слайдтары | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы | Сабақтың терминологиясымен танысу.
том құрылысын қайталау Реттік номері – Протон саны – Нейтрон саны – Электрон саны – лектрондық қабат– атомның айналасында электрондардың орналасуы. сыныпта өткен атом құрылысын еске түсіру үшін келесі тапсырмаларды орындап шығу (топпен ауызша талқылау): Әр атомда орналасқан, мына төрт элементтің протон, нейтрон және электрон санын атаңыз: N, F, Na,Ar. Кім шапшаң 1.Мен-де 7 электрон бар, мен кіммін? (азот) 2.Менің таңбам Si – мен кіммін? (кремний) 3.Менің құрбым №16 пәтерде тұрады, оның аты? (күкірт) 4.Менде 20 нейтрон және 20 электрон бар, менің есімім? (кальций) 5. Мен – фосформын, менде қанша электрон бар? (15) Жұппен жұмыс (жұптарына жұмбақ жасырып, бірін -бірі бағалау): Алғашқы 20 элементтің ішінен екеуіне қатысты протон, электрон, нейтрон сандарын немесе таңбасын қолдану арқылы жұмбақ құрастыр. Мысалы: «Менде … электрон – мен қай элементпін?», «Менің символым … - мен кіммін?», және т.б. Литийде электрондардың орналасу p=3 e=3 n=4 суреті түсіндіріп, көміртекте электрондардың орналасу ( p=6 e=6 n=6) суретін салдыру Жұпта талқылау:
томдағы барлық электрондар бірдей емес – олар түрлі энергияға ие және нақты қабаттарға энергияларына сәйкес таралатындықтарын түсіндіру. Қабаттарда электрон ядроны айналаабаттар әр түрлі энергетикалық деңгейде бола. He, Be, Si, Ca элементтерде электрон қабат саны қанша? Тапсырмаларды орындау негізінде электрон қабатының диаграммасын салып (берілген тапсырмаларды орындау). Элементтер үшін электрондардың энергетикалық деңгейлерде орналасуы түсіндір | PowerPoint презентация слайдтары | ||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия | 1. Енді, мен энергетикалық деңгей не екенін білемін 2. Мен Менделеевкестесіндегі кез-келген бастапқы 20 элементтің электрондарының орналасуын жаза аламын 3. Маған барлығы түсінікті болғандықтан, мен ү/ж орындай аламын | |||||||||||||||||||||||||||||||
Үй жұмысы | 3 элементтің электрондарының энергетикалық деңгейлерде орналасуын диаграмма. |
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |
Барлық оқушылар түсіну керек: атом құрылысының субатомдық бөлшектерін біледі, электрон қабатының санын анықтай біледі. Оқушылардың көбісі: атомдарды электрондық қабаттар диаграммалары түрінде таныстырады. Кейбір оқушылар: атомда электрондар ядродан арақашықтығы артқан сайын біртіндеп энергетикалық деңгейлер бойынша таралатынын бөлшектер териясы тұрғысынан түсіндіреді | 1.Оқушылардан «Электрондық қабат», «Энергетикалық деңгей», «Электрон», «Ядро», т.б сөздерін қазақша, орысша, ағылшынша айтылуын сұрау. 2. Сабақты бағалау үшін, сұрақтар қою, топпен талқылау және жаңа сабаққа қорытынды шығару барысында оқушының сабақ материалын қаншалықты түсінгені байқалады. | Химия кабинетінде қауіпсіздік ережелерін сақтайды. | |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?