Пайдалы геологиялық химиялық қосылыстар. Кен. Химия, 7 сынып, сабақ жоспары.
7.3BГеологиялық химиялық қосылыстар (3 с) Сабақ № Күні: | Мектеп: НЗМ ФМБ Тараз қ. Мұғалім: Садыкова Ж.Ж. | |
Сынып: 7 | Сабаққа қатысқандар: Сабаққа қатыспағандар: | |
Сабақтың тақырыбы: | Пайдалы геологиялық химиялық қосылыстар. Кен | |
Осы сабақта дамытылатын пән мақсаттары | 7.4.2.1 Қазақстан қандай минералды және табиғи ресурстармен бай екендігін, олардың қайда орналасқандығын және қалай өндірілетінін білу; 7.4.2.2 жер қыртысы көптеген пайдалы химиялық қосылыстардан тұратындығын түсу; 7.4.2.3 кен металдар және оның қосылыстарынан тұратынын түсіну; | |
Сабақ мақсаттары | Тау жыныстарындағы химиялық элементтерді атау; Құрылыс материалындағы химиялық элементтерді атау; Кен орындарының аттары мен пайдалы қазба түрлерін сәйкестендіру; Кен ұғымына анықтама беру. | |
Бағалау критерийі | Оқушылар мақсатқа жетеді, егер олар: Тау жынысындағы химиялық элементтерді атайды; Құрылыс материалдарындағы 3-5 элементті атайды; Кен орындарының аттары мен пайдалы қазба түрлерін сәйкестендіреді; Кен ұғымына анықтама береді. | |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: Жер қыртысы көптеген пайдалы химиялық қосылыстардан тұратынын түсіну Химиялық қосылыстарды атау кезінде арнайы лексиканы қолданып дұрыс айту және жазу Пәнге қатысты лексика және терминология малахит, әк, шикі мұнай, табиғи газ, мұнай, бензин, дизель (жанғыш отын), керосин, ауыр мұнай, жер қыртысы Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Табиғи газ … орналасқан/… туындайды Шикі мұнай/әк (және т.б.)коммерциялық құндылыққа ие, себебі… Неге малахит/керосинбағалыболыптабылады? | |
Құндылықтарды дарыту | Жауапкершілік, өмір бойы оқу, ашықтық | |
Пәнаралық байланыс | Физика, биология, география | |
Алдыңғы білім | 7.2A Қарапайым химиялық реакциялар 7.2В Жану реакциясы |
Сабақ кезеңдері. | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Басталуы Жалпы 9-10 минут) | Сәлемдесу, жағымды атмосфера қалыптастыру. Оқушылар презентация слайдындағы суреттерге қарап, сабақтың тақырыбын анықтайды. Сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады Оқушылардың өздеріне суреттер бойынша бағалау критерийлерін анықтатуға болады. | |
Білімді жаңғырту 11- 20 21 - 24 25- 30 31-37 |
Сыныппен жұмыс. «Идеялар себеті» Оқушылар географиядан алған білімдерін естеріне түсіреді және осы тақырып бойынша не білетіндерін дәптерге жазады. Алдымен әр қайсысы жеке, содан соң топпен талқылайды. Әр топ өз тобында талқылайды. Әр топ өз идеяларын айтады. Мұғалім бақылайды.
Сұрақтар: 1.Пайдалы қазбалар дегеніміз не? 2.Қандай пайдалы химиялық қосылыстарды білесіңдер? 3.Олар табиғатта қандай күйде кездеседі? 4.Пайдалы қазбалар Қазақстанның қай жерлерінде өндіріледі? Оқушылар пайдалы қазбалардың тізімін құрайды және қайда кездесетінін айтады. Негізгі кен орындарын атайды. Оқушылар өз идеяларымен бөліседі. Жұптық жұмыс. «Коллекциялар» Оқушылар жұптаса отырып, таратылып берілген минералдар коллекцияларын қарап шығады. Талқылау сұрақтары:
Бейнебаян көрсетіледі. Оқушылар бейнебаянды көргеннен кейін кестені толтырады. Талқылау сұрақтары:
Бағалау критерийлері: Пайдалы қазбаларға анықтама бере алады; Пайдалы қазбалардың түрлерін біледі; Пайдалы қазба құрамындағы химиялық элементті атайды; Тау жыныстары қалай түзілетінін атайды. | http://bilimland.kz/kk/content/category/search#p=1&pn=6&s=%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%B4%D0%B0%D1%80&lesson=14043 Минералдар Білім ланд сайты http://bilimland.kz/kk/content/category/search#p=2&pn=6&s=%D2%9B%D0%B0%D0%B7%D0%B1%D0%B0&lesson=11883 Пайдалы қазбалар |
Сабақтың соңы 38-40 (жалпы 5 минут) | Тапсырманы талқылау Нені білемін? Не білдім? Нені білу керек? | |
Білімді жаңғырту 41-51 52- 77 78-80 | Кен. Топтық жұмыс. «Бес сұрақ» әдісі Оқушыларға мәтін таратылып беріледі. Мәтін бойынша маңызды деген бес сұрақ дайындайды. Алдымен жұпта талқылайды. Соңынан топтар бір – біріне қойылған сұрақтарға жауап бере отырып, кенге анықтама береді. Жеке жұмыс. Кестені толтыр. Қосымша 1 Оқушыларға кен орындарының аттары мен пайдалы қазбалардың түрлері жазылған қима қағаз таратылып, беріледі. Кестедегі сөздерді мағынасына қарай сәйкестендіреді. Дайын жауап үлгісі тақтадан көрсетіледі. Бірін – бірі бағалайды. Сыныпқа сұрақ: Жамбыл облысында қандай пайдалы қазбалар бар? Талқылау. «БББ» кестесін толтырады. Қосымша 2 Бағалау критерийлері: Кестені толық толтырған. 1 балл Кем дегенде екі ауызша сұраққа жауап береді. 2 ұпай Кем дегенде екі аргумент айта алады, өз ойын жеткізеді. 2 ұпай Барлығы: 5 ұпай Сабақты қорытындылау. Туындаған сұрақтарға жауап беру. Рефлексия. «Сөйлемді аяқтаңыз!» 1. Маған оңай болды.......... 2. Маған орындау қиын болды.... 3. Маған әлі де жұмыс жасау керек ............ Сабақты қорытындылау. Сабақ мақсаттарына оралу. | |
Үйге тапсырма | Қосымша мәліметтерді оқып танысу. |
Қосымша ақпарат | |||
Бөліп оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін Сіз не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушылар алдында қандай міндеттерді қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалайша тексеруді көздейсіз? | Пәнаралық байланыс Денсаулық пен қауіпсіздік ережелері АКТ Құндылықтар мен байланыс (тәрбие) | |
Дифференциация сабақтың көпшілігі үшін осы кезеңде жүргізіледі. Үлгерімі төмен оқушыларға үлестірме материал тарату арқылы қолдау көрсетуге болады, ал барынша үлгеретіндерге метакогнитивті сұрақ қою арқылы олардың білімдерін кеңейту қажет. | Сабақта бағалаудың әдеттегі әдістерін қолдануға болады. Алайда бағалау бұл жерде формальды емес болғаны дұрыс: мұғалім түсініктерді тереңдетуге дейін апарып, сұрақ қою арқылы оқушыларды толық сұрап шығады және жеке оқушылардың материалды меңгеру дәрежесін анықтауға тырысады. | Тапсырмалар берілген құрылымды парақтар көмегімен Сабақта топтық жұмыс істеу және нәтижелерді басқа оқушылармен ауқымды пікірталас жүргізуарқылы талқылау өзге пікірді құрметтеу мен коммуникативті дағдыларды дамытуға мүмкіндік береді. Оқушылар бақылауының негізінде жатқан қағидаттарды түсіндіруде сыни тұрғыдан ойлау қасиетінің көптеген мүмкіндіктері бар. | |
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары қол жетімді болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным жоспарлағандай жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгізуім қажет және неліктен? |
| ||
Қорытындыбағалау Ең жақсы өткен екі әрекетті атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі әрекет сабақтың оданда жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Осы сабақтың барысында менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы қандай ақпаратты алдым? |
Қосымша 1
1 нұсқа. Бөліктерді өзара сәйкестендіріңіз.
| |||||||||||||||||||||||||
2 нұсқа. Бөліктерді өзара сәйкестендіріңіз.
| |||||||||||||||||||||||||
1 нұсқа. Бөліктерді өзара сәйкестендіріңіз.
| |||||||||||||||||||||||||
2 нұсқа. Бөліктерді өзара сәйкестендіріңіз.
| |||||||||||||||||||||||||
1 нұсқа. Бөліктерді өзара сәйкестендіріңіз.
| |||||||||||||||||||||||||
2 нұсқа. Бөліктерді өзара сәйкестендіріңіз.
|
Қосымша 2
Білемін | Білгім келеді | Білдім |
Тас көмір |
| Тас көмір | |
Темір кені | Темір кені | ||
Гранит | Гранит | ||
Фосфорит | Фосфорит | ||
Әктас | Әктас | ||
Мұнай | Мұнай |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?