Химиялық формулалар. Қосылыстың салыстырмалы молекулалық массасын формула бойынша есептеу. Химия, 7 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.3С Салыстырмалы атомдық масса. Қарапайым формула | Мектеп: ХББ НЗМ Алматы қ. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 20.03.17 | Мұғалімнің аты-жөні: Жайлаубаева Ш.Е. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тема урока | Химиялық формулалар. Қосылыстың салыстырмалы молекулалық массасын формула бойынша есептеу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ түрі | Жаңа материал игеру | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар:
Кейбір оқушылар:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Қажет тіркестер: Берілген заттығ құрамында ... элемент металл, ал ... элемент бейметалл болып табылады. Салыстырмалы молекулалық масса ... атомдардың қосындысына тең. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауаптылықты еліміздің территориясында Периодтық жүйедегі барлығы дерлік химиялық элементтредің кездесетініне көз жеткізу арқылы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика – есептеулер жүргізу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | «Джигсо» стратегиясын қолдану арқылы оқушылардығ академиялық тіл ін жаұсартуына себеп жасау, критикалық ойлау дағдыларын қалыптастыруға жағдай жасау. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | 7.1 Элементтер, қоспалар, қосылыстар 7.3В Химиялық элементтердің периодтық кестесі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10 мин | Организациялық момент. - Амандасу. - Оқу мақсаттарымен таныстыру. - Бағалау критерийлері Білім тексеру: «Бинго» ойыны Әрбір оқушыға 2 бос карточкадан үлестіріліп, олар әр қайсысына Са-ға дейнігі 20 элементтерді жазулары тиіс. кейін қаптан атомдық массаға (не кестедегі орнына) тең сандар шыға бастайды, алғашқы толтырған екі-үш балаға жұлдызша не кампит беру | Презентация https://prezi.com/xnrjj6f2qhko/presentation/ орыс тілінде Қосымша 1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы (1) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
11-20 мин 21-25 мин 26-32 мин | «Brain storming»
Оқушылар көмірқышқыл газының формуласын біледі. Оның аталуы «көмітегі диоксиді», себебі құрамында 2 атом оттегі бар. Олай болса, «көміртегі моноооксидінің» (егер «моно» =1 болса) формуласын жазып көруін сұраңыз. Сандардың төменгі индекс ретінде жазылуына назар аудару керек! Зат атауын жазу алгоритмі:
Кесетені толтыру қажет! Активити 1. «Жұбын тап» Әрбір оқушы интерактивті тақтаға шығып, зат формуласы мен атауы арасында сәкестікті табады | Қосымша 2 (ақ планшеттерді қолданыңыз) Қосымша 3 Қосымша 4 (ақ планшеттерді қолданыңыз) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы (11) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
33-45 мин 46-60 мин 61-70 мин 71-76 мин |
ТЖ: «с.а.м табу» Әрбір топқа молекулалық массаны анықтау үшін бір-бір формуладан беріледі., олар заттың массасын есептеу жолын ұсынулары керек. ТЖ 1: N2O3 ТЖ 2: SO3 ТЖ 3: H2O Мазмұндық карточкалар арқылы топтарға бөлініп, өздігінен салыстырамалы молекулалық массаны есептеу жолдарын қарастырады.
Активити «Матрица» (ТЖ) Әрбір топ берілегн матрицамен ойнайды. Топтың әрбір мүшесі кез клген затты алып, оның с.м.м есептеу жолын және жауабын оқиды, қалғандары тексереді. Қалыптасытырушы бағалау Әрі қарай оқытуды жалғасытру үшін қалыптастырушы бағалау жүргізіледі Improve your vocabulary (дифференциация ретінде А деңгейіндегі оқушылар үшін) | Қосымша 5 Қосымша 6 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы 5 мин | Калий хлориді, кальций дихлориді және алюминий трихлоридінің салыстырмалы атомндық массаларын есептеу Рефлексия Қимылдар | Қосымша 7 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Топтық дифференциация, әрбір топқа әр түрлі заттар беріледі және оқушылар оларыдң салыстырмалы атомдық массаларын есептеулері қажет. Оқушылар топта және өздігінен жұмыс жасайды сабақ басында жұптасып жұмыс жасауларына болады (бір-біріне көмек көрсету үшін) | Оқушылар топтық жұмысб жеке жүмыс және тақтаға шығу барысында, ҚБ кезінде бағаланады№ Қосымша 8 | Денсаулыұты сақтау технологиялары. Салыстырмалы молекулалық массаны ең жақсы түсндерген топқа саляют ату | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Қосымша 1
«Бинго»
Оқушы үшін:
Қапта (оқытушы үшін)
1 | 4 | 7 | 9 | 11 |
12 | 15 | 16 | 19 | 20 |
23 | 24 | 27 | 28 | 31 |
32 | 35,5 | 40 (39,948) | 39 | 40 (40,078) |
Қосымша 2
Зат формуласы | Зат атауы |
SO2 | |
SO3 | |
NO | |
NO2 |
Қосымша 3
Қосымша 4
Зат формуласы | Зат аталуы |
K2O | |
Al2S3 | |
CaO | |
NaH | |
MgCl2 |
Қосымша 5
«Мазмүндық карточкалар»
Топқа бөліну
Группа 1 | Группа 2 | Группа 3 |
С | О | N |
12 | 16 | 18 |
көміртегі | отегі | азот |
№6 | №8 | №7 |
Қосымша 6
ҚБ
Сабақ тақырыбы | Химиялық формулалар. Қосылыстың салыстырмалы молекулалық массасын формула бойынша есептеу |
Оқу мақсаты |
|
- Кестені толытырыңыз:
Берілгені | Формула | Атауы |
Кальций : хлор (1:2) | ||
Алюминий : оттегі (2:3) | ||
Сутегі : фтор (1:1) | ||
Натрий : азот (3:1) |
- Келесі заттардың салыстырмалы молекулалық массалырн есептеңіз:
- HCl:________________________________________________________________________
- K2S:________________________________________________________________________
- Na2O:_______________________________________________________________________
- H3PO4:______________________________________________________________________
Ойлау дағыдыларының деігейі | Білу және түсіну. Қолдану |
Бағалау керитерийі | Дескрипторы |
|
|
|
|
|
|
Қосымша 7
Рефлексия «Қимылдар»
Тақырыпты түсіндім | Әлі де жұмыс жасау керек | Түсінбедім |
Қосымша 8
Бақылау парағы:
Оқу мақасттары |
| ||||||
Дағдылар | Білу және түсіну. Қолдану | ||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||
Оқушы Ф.И. О |
| ||||||
1 | |||||||
2 | |||||||
3 | |||||||
4 | |||||||
5 | |||||||
6 | |||||||
7 | |||||||
8 | |||||||
9 | |||||||
10 | |||||||
11 | |||||||
12 |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?