Қышқылдардың металдармен реакциясы. Химия, 7 сынып, сабақ жоспары.
Бөлім атауы: 7.3А Химиялық реакциялар | Мектеп: | |||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||||
Сынып: | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Қышқылдардың металдармен реакциясы | |||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары (Оқу бағдарламасына сілтеме) | сұйылтылған қышқылдардың әртүрлі металдармен реакцияларын зерттеу сутек газының сапалық реакциясын білу және жүзеге асыру; | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары |
| |||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Жаңа терминдердің анықтамасын айтады. Пәнге тән лексика мен терминология:
| |||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтар | Ынтымақтастық, бір бірін сыйлау құндылықтарын дарыту | |||||||||||||||||||||||||||
Саралау түрлері | Оқу әрекетін ұйымдастыру бойынша: қолдау көрсету тәсілдері бойынша (диалог), оқушылардың өздігінен жұмыс жасау деңгейіне қарай | |||||||||||||||||||||||||||
Жаһандық ақпарат | қышқылдық жаңбырлар | |||||||||||||||||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Жалпы зертханалық қауіпсіздік шаралары Химия негіздері | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттері | Дереккөздер | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 4 минут 4 минут 2 минут | Амандасу (Ж) Активити 1 Берілген заттар ерітіндісінің ортасын анықтап, осы ерітінділерде индикаторлардың түстерін белгілеңіз.
Бір бірінің жұмыстарын дайын жауап бойынша тексеру (слайд 1-2) (екі қатеден көп жіберген оқушыларды қосымшаға сабаққа шақыру) (Жж) Активити 2 (слайд 3) Реакция теңдеулерін аяқтап, бейтараптану реакциясына жататының табыңыздар: күкірт + оттек = .................................. қышқыл + негіз = тұз + ….. ас содасы + лимон қышқылы = тұз + …… + ....... магний + оттек = ................................. оқушылар жауаптарын 4 слайд бойынша тексереді Қышқылдардың қасиеттері қандай? Тақырып және оқу мақсаттарын анықтау (слайд 5-6) (С) Терминдермен жұмыс - бірінші нұсқа оқушысы дауыстап қазақ тілінде, екінші нұсқа оқушысы ағылшын тілінде оқиды. |
Power Point презентациясы | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5 минут 10 минут 5 минут 5 минут | ҚТ ережелерін қайталау (М) (слайд 7-8) сутекті жинау әдістерінің суреттерімен таныстырады, қойылатын сұрақтар: Неліктен сутек ауаны ығыстар алады? Сутекті жинайтын сынауық неге төңкереіліп тұру керек? Сутекті суды ығыстыру әдісі неге негізделген? (Э, Жж) №8 Лабораториялық жұмыс «Сутекті алу және оны анықтауға арналған тест» оқушылар орындайды, мұғалімнің ролі – бақылау, қажет болған жағдайда көмек беру. жұмыс барысында сутегіне тестімен таныстыру- “ Пах” дыбысы газ-сутектің сипаттамасы болып табылатынын түсіндіру. Сапалық реакция дегеніміз не? (затты анықтайтын реакция сапалық реакция деп аталады) Екі реакцияның нәтижесі қандай? Реакция теңдеулерін жазу (слайд 9) Тәжірибе бойынша жұптар жасағын қорытындыларын ортаға салып, талқылайды. Жалпы қорытынды жасайды. Бір бірін бағалайды. Мұғалім жұптарға кері байланыс береді. Активити 3 (І) Бекіту тапсырмалары: (қағаздарда) Дескрипторлар:
мырыш + тұз қышқылы → магний + ... → магний хлориді + сутегі калий + тұз қышқылы → натрий + хлорсутек қышқыл → мырыш + күкірт қышқылы → натрий + күкірт қышқылы → темір + хлорсутек қышқылы → | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жасайды: Шкала 0 -10 толтырады, әр оқушы өзінің шкаланың қай жерінде тұрғаны бойынша өзін бағалайды. Неліктен және нені ескеру керек сұрақтарын өзіне қояды. Үй тапсырмасы: дәптер және жұмыс парақтары бойынша металдардың қышлыдармен реакциясын қайталау | |||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Денсаулық және қауіпсіздік ережелерін сақтау | ||||||||||||||||||||||||||
Оқу әрекетін ұйымдастыру бойынша: қолдау көрсету тәсілдері бойынша (диалог), оқушылардың өздігінен жұмыс жасау деңгейіне қарай | бір бірін бағалау өздік бағалау сабақ бойы мұғалімнің кері байланысы | ИТ тақта қолдану уақытын қадағалау Қышқылдар мен сілтілермен жұмыс жасағанда ҚТ
| ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Оқу мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? ОМ барлық оқушылар жетті ме? Егер жетпесе, онда неге? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыт бойынша кезеңдері сақталды ма? Сабақтан жоспарынан тыс өзгерістер болды ма және неге? |
| |||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
Активити 5 1.Формуласы берілген затты ата: HCl ___________________________________________ 2.Берілген қосылыс металл карбонатымен әрекеттескенде қандай газ түзіледі? _________________________________________________________________________________ 3.Бұл қосылыс темір карбонатымен әрекеттескенде қандай заттар түзіледі? Реакция теңдеуін сөзбен жаз. ______________________________________________________________________________________________________ 4.Күкірт қышқылы натрий карбонатымен әрекеттескенде қандай заттар түзіледі? Реакция теңдеуін сөзбен жаз. ______________________________________________________________________________________________________ 5.і. Көмірқышқыл газын анықтау үшін сапалық реактив болып табылатын затты ата __________________________________________________________________________________ іі. сапалық реакция тәжірибесін және байқалатын өзгерістерді сипаттаңыз. ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ |
Активити 5 1.Формуласы берілген затты ата: HCl ___________________________________________ 2.Берілген қосылыс металл карбонатымен әрекеттескенде қандай газ түзіледі? _________________________________________________________________________________ 3.Бұл қосылыс темір карбонатымен әрекеттескенде қандай заттар түзіледі? Реакция теңдеуін сөзбен жаз. ______________________________________________________________________________________________________ 4.Күкірт қышқылы натрий карбонатымен әрекеттескенде қандай заттар түзіледі? Реакция теңдеуін сөзбен жаз. ______________________________________________________________________________________________________ 5.і. Көмірқышқыл газын анықтау үшін сапалық реактив болып табылатын затты ата __________________________________________________________________________________ іі. сапалық реакция тәжірибесін және байқалатын өзгерістерді сипаттаңыз. ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ |
Активити 5 1.Формуласы берілген затты ата: HCl ___________________________________________ 2.Берілген қосылыс металл карбонатымен әрекеттескенде қандай газ түзіледі? _________________________________________________________________________________ 3.Бұл қосылыс темір карбонатымен әрекеттескенде қандай заттар түзіледі? Реакция теңдеуін сөзбен жаз. ______________________________________________________________________________________________________ 4.Күкірт қышқылы натрий карбонатымен әрекеттескенде қандай заттар түзіледі? Реакция теңдеуін сөзбен жаз. ______________________________________________________________________________________________________ 5.і. Көмірқышқыл газын анықтау үшін сапалық реактив болып табылатын затты ата __________________________________________________________________________________ іі. сапалық реакция тәжірибесін және байқалатын өзгерістерді сипаттаңыз. ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?