Жану реакциясы. Көрсетілім №1. "Күкірт, фосфор және темірдің ауада және оттекте жану реакцияларын салыстыру". Химия, 7 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.2.В

Мектеп: Орал қаласы НЗМ

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні: Ишанова Г.К

Жаннатова А.К

Сынып: 7

Қатысқандар саны: 10

Қатыспағандар саны: 10

 

Сабақтақырыбы

Жану реакциясы(жаңа сабақты түсіндіру)

Көрсетілім №1. "Күкірт, фосфор және темірдің ауада және оттекте жану реакцияларын салыстыру"

Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары

7.3.1.3заттың жануы мен жануын сипаттау реакциясының өнімдерін

атау

7.3.1.4 «оттың үш құраушысы»: отын, оттек, оталу көзін білу және

түсіндіру

Сабақмақсаттары

  • Өз бетімен зерттеу, салыстыру жүргізе алады;
  • Жану реакциясына ауаның белгілі бір бөлігі жұмсалатынын түсінеді;
  • Заттардың оттекте ауаға қарағанда жақсы жанатындығын дәлелдер келтіру арқылы түсіндіре алады;
  • Оқушылардың сыни тұрғыдан ойлау арқылы дарындылық қабілеттерін жетілдіру;

Дағдылар

Білу және түсіну

Қолдану

Тілдікмақсаттар

 

Оқушыларорындайалады:

Заттардың ауада және оттекте жануреакцияларының айырмашылықтарын ауызшажәнежазбашасипаттау, тексеружәнетүсіндіруүшінсауалдарқою

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Оттек, ауа, жану, тотығу, оксид, жану өнімдері;

Диалог пен жазуға арналған сөздердің пайдалы жинағы:

Х заты оттекте ауаға қарағанда жарқырап жанады;

Құндылықтардыдарыту

Ынтымақтастық (жану мен тотығу реакциялары бойынша сұрақтарға жауап беру бойынша топтық жұмыста)

Өмір бойы оқу (активитикезінде оқушылардың биология, дене тәрбиесі бойынша білімдерін байланыстыру)

Ашықтық( бағалау, кері байланыс )

Пәнаралық байланыс

Биология, дене тәрбиесі, информатика

АКТ қолдану дағдылары

- планшет арқылы берілген ресурстар арқылы зерттеу жүргізеді;

- интерактивті тақтаны қолдану арқылы презентация қарайды;

Бастапқы білім

Жаратылыстану курсынан алынған білім.

Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-1 минут

(1 минут)

1-3 минут

(2 минут)

Сыныппен амандасу.

Сыныпты ұйымдастыру.

Сабақ тақырыптары мен оқу мақсаттары, сабақ мақсаттары таныстырылад(Слайд 1-2)

(С) Активити.

(Слайд 3)

Мақсаты:

Заттардың оттекте және ауада жану реакциясы туралы ұғымды дем алу және терең дем алу арқылы түсіне алады;

Тапсырма сипаты:

Оқушыларға өз орындарында отырып тыныс алу және орындарынан тұрып, аяқтарына жоғары көтере отырып, бұлшықеттерін қозғау арқылы әуен ритмімен тыныс алу ұсынылады.

Кері байланыс.

Оқушылар орындарында отырып дем алу мен бұлшықеттерін қозғап терең демалудың айырмашылығы туралы өз ойларымен бөліседі.

Физкультминутка

Сабақтыңортасы

2-8 минут

8-16 минут

16-27 минут

27-38 минут

(К)Көрсетілім(Слайд 4-5-6)

Күкірт, ағаш көмірі және темірдің оттекте және

ауада жану реакциясы.

(Жж)Жұптық жұмыс(Слайд 7)

Көрсетілім бойынша зерттеу жүргізу.

Мақсаты:

Өз бетімен зерттеу, салыстыру жүргізе алады;

Тапсырма сипаты.

Оқушылар көрсетілім бойынша жұппен жұмыс орындайды. Жұпта отырып көрсетілім бойынша жүргізілген тәжірибеде күкірт, ағаш көмірі және темірдің оттекте және ауада жану реакцияларының салыстыру кестесін толтырады.

(Б)Бағалау.

Бірін-бірі бағалау

(оқушылар жұпта орындаған тапсырмаларын көрші жұптың оқушыларына өткізеді, жұптағы оқушылар бірін-бірі тексеріп, жұптың жұмысына бағаларын береді)

Бағалау критерийлері:

  • жану реакцияларына дұрыс сипат бере алады;
  • практикада көрген тәжірибені теориямен байланыстыру үшін дұрыс зерттеу жүргізеді;
  • салыстыру кестесін талапқа сай толтыра алады;
  • жұптық жұмысты көрсете алады;

Кері байланыс.

Оқушылар жұптың жұмысы туралы салыстырмалы түрдегі өз-ой пікірлерін ортаға салады.

(Т)Топтық жұмыс(Слайд 8)

Қосымша 1

Мақсаты:

Заттардың оттекте ауаға қарағанда жақсы жанатындығын дәлелдер келтіру арқылы түсіндіре алады;

Тапсырма сипаты:

Оқушылар берілген үш сұрақ бойынша топта жұмыс жүргізеді:

  • Жану процестеріне мысал келтіру;

(реакция теңдеулерін жазу)

  • Жану реакциясын талдау;
  • Жану реакциясының өнімін сипаттау;

Қабілеті жоғары оқушыларға тапсырма:

Жану реакциясы мен тотығу реакциясының айырмашылығын сипаттау;мысалдар келтіру;

(Б)Бағалау.

Бірін-бірі бағалау.

Топтар бір-бірінің жұмысына бағалау жүргізеді.

Бағалау критерийлері:

  • заттың жануы мен жануын сипаттау реакциясының өнімдерін атай алады;
  • салыстыру кестесін талапқа сай толтыра алады;
  • жұптық жұмысты көрсете алады;

Дескриптор:

  • оттегі жиналған сынауықтағы шыраның жарқырап жанатынын айтады;
  • заттардың таза оттекте жақсы жануын түсіндіреді;

Кері байланыс.

Топтар бір-бірінің топтағы жұмыстары бойынша талдау жасайды, топ көшбасшысы мен топтың мүшелерінің жеке жауаптары бойынша пікірлерін атап өтеді.

(Ж) Жеке жұмыс(Слайд 8)

Қосымша 2

Мақсаты:

  • оқушылардың сыни тұрғыдан ойлау арқылы дарындылық қабілеттерін жетілдіру;

Тапсырма сипаты:

Жеке оқушы берілген сурет бойынша сыни тұрғысынан ойлау арқылы тапсырманы орындайды және қосымша сұраққа жауап береді.

(Б)Бағалау.

Бірін-бірі бағалау.

Басқа оқушылардың берген жауаптарымен өздерінің жұмыстарын салыстыру жүргізеді, бір-бірінің тапсырмасының орындалу деңгейіне байланысты бір-біріне бағалау жүргізеді.

Бағалау критерийлері:

  • оттың «үш құраушысын» отын, оттек, тұтану көзін көрсетеді

Дескриптор:

  • оттың үш құраушысы отынның тез жануын ескереді;
  • оттың жануы үшін үздіксіз оттекпен қамтамасыз етілуін ескереді;
  • тұтану көзінің қажеттілігін ескереді;

Кері байланыс.

http://scienceland.info/chemistry8/combustion

http://delta-grup.ru/bibliot/97/109.htm

Сабақтыңсоңы

38-41 минут

41-45 минут

Рефлексия (Слайд 9)

  • Егер сабақ тағы тапсырмаларды орындауды қийындықтар тумаса, сабақ ұнаса жалауды- жасыл түспен;
  • Егер тапсырмаларды орындау қиын болса, дегенмен де дұрыс жауап беруге тырысқан болсаң, жалауды- сары түспен;
  • Егер тапсырмаларды өз бетіңмен орындауда қиындық туса, мұғалім тарапынан қосымша көмек қажет болса, жалауды- қызыл түспен бояйды.

Қорытынды.

Орнында отырып демалу мен терең демалудың заттың оттекте және ауада жану реакцияларымен салыстыра отырып, сыныптағы оқушылардың әрқайсысының жауабын тыңдау арқылы сабақты қорытындылайды.

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Оқушыларға сабақтың тақырыбын өз бетімен зерттеу жүргізу арқылы түсінуге мүмкіндік беру. Қабілеті жоғары оқушыларға топтық жұмысты орындауда алдын ала дайындалған тапсырмалар беріледі.

Жұптың жұмысын бағалау бірін-бірі бағалау арқылы жүзеге асырылады, жұптың жұмысын бағалауда көрші жұптың оқушылары олардың жұмыстарын өз жұмыстарымен салыстыра отырып, өз тапсырмаларының орындалуында қателіктер немесе қиындықтар туындаған жағдайда түзетулер енгізуге мүмкіндік алады.

Топтық жұмыста топтар бірін-бірі бағалау жүргізу арқылы топ жұмыстарына, топтың мүшелерінің жеке жұмыстарына баға береді.

Бірегейлік және сындарлық оқушылардың тәжірибеден алған деректерді өңдеу кезінде қолданатын әдіс-тәсілдері арқылы байқалады. Жұптасып және топта жұмыс, сондай-ақ бір - бірімен және мұғаліммен жұмысты талқылау, басқалар пікірін құрметтеуді және бір-бірімен және мұғаліммен тиісті үлгіде араласу қасиетін дамытуы керек. Құралдарды пайдалану, химикаттармен жұмыс істеу және нұсқаулықты дәл сақтау оқушының сау және қоршаған ортаға назар аудару туралы сезімін дамытып басқалармен жұмыс істеген жағдайда кейбір шамада қауіпсіздік шараларын сақтауда жауаптылығын көрсетеді.

Рефлексия

Сабақ мақсаты/зерттеу мақсаты дұрыс қойылды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқу атмосферасы қандай болды? Менің жоспарлаған дифференциациям жақсы жұмыс істеді ме? Берілген уақытты тиімді, дұрыс пайдалана алдым ба? Менің жоспарым бойынша қандай өзгерістер болды және неге?

Сабақ бойынша ой жүгірту үшін бос бағананы пайдалану керек. Сол жақтағы бағанадан сабақ туралы анағұрлым маңызды сұрақтарға жауап беру керек.

Сабақ мақсатына жетті. Сабақ мақсаттары дұрыс қойылды деп ойлаймын. Оқушылар практиканы теориямен байланыстыра отырып, сабақ мазмұнын өз беттерімен ашу мақсатында жұмыстана білді. Берілген уақыт тиімді пайдалана білді. Дифференциация тапсырмаларды ұйымдастыруда қиындықтар туындады.

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:Сынып оқушыларының өз бетімен зерттеу жүргізуі;

2:Топтағы топ мүшелерінің барлығының да көшбасшы болуға ат салысуы, ұтымды жауап беру,

сыни тұрғысынан жауап беруі ұтымды болды;

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1: дифференциациялық тапсырмаларды үнемі қолдануды дағдыландыру;

2:бағалауды жүргізгенде жеке оқушы қабілетін де үнемі ескере отырып бағалау жүргізу;

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?

Сынып оқушылары өз беттерімен тапсырмаларды орындау қабілеттерін көрсете білді, сынып оқушылары көшбасшылық қабілеттерін қай тапсырмада да көрсетіп отырды, сынып атмосферасын қалыптастыра алды. Келесі сабақтарда дифференциациялық тапсырмалардың ауқымды болуына назар аудару және жекелеген оқушының қабілетін анықтайтын тапсырмалардың көлемін арттыру;

Қосымша №1

Пән :Химия

Сынып:

Оқушының аты-жөні

Бөлім

7.1А Жану

Оқу мақсаты

3.1.3 заттардың ауаға қарағанда таза оттекте жақсырақ

жанатындығын түсіну;

Бағалау критерийлері

  • заттың жануы мен жануын сипаттау реакциясының өнімдерін атай алады;
  • салыстыру кестесін талапқа сай толтыра алады;
  • жұптық жұмысты көрсете алады;

Дескриптор

  • оттегі жиналған сынауықтағы шыраның жарқырап жанатынын айтады;
  • заттардың таза оттекте жақсы жануын түсіндіреді;

Тапсырма№1

Кестені толтыр.

Жанған заттың аты

Ауада жануы

Таза оттегінде

Сөздік теңдеуі

Қорытынды: Біз жасалған тәжірибеден кез келген зат ..... қарағанда таза ...... жақсы жанатынын байқадық. Оттегі ........ қолдайды. Жай заттар жанған кезде ........... заттар түзіледі.

Кілт сөздер: ауа, таза оттегі, жану, күрделі.

Тапсырма№2

1.Берілген процестердің қайсысы тотығу, қайсысы жану. Екі бағанға жікте:

Темірдің таттануы, ағаштың жануы, шымтезектің шіруі, алманың қараюы, жапырақтың шіруі, майшамның жануы, көмірдің жануы, сүттің ашуы.

Жану процесі

Тотығу

2.Жоғарыда келтірілген үш жану реакцияларының сөздік реакция теңдеуін жазып, шыққан өнімдерін атаңдар:

.............................................................................................................................................................

.............................................................................................................................................................

.............................................................................................................................................................

3. Жану мен тотығу процестерін салыстыр:

Айырмашылығы: ..........................................................................................................................

Ұқсастығы: .................................................................................................................................

Қосымша 2.

Пән :Химия

Сынып:

Оқушының аты-жөні

Бөлім

7.1А Жану

Оқу мақсаты

3.1.3 заттардың ауаға қарағанда таза оттекте жақсырақ

жанатындығын түсіну;

Бағалау критерийлері

  • Оттың үшбұрышын құраушыларды біледі;

Дескриптор

  • оттың үш құраушысы отынның тез жануын ескереді;
  • оттың жануы үшін үздіксіз оттекпен қамтамасыз етілуін ескереді;
  • тұтану көзінің қажеттілігін ескереді;

Тапсырма сипаты:

  • От үшбұрышын қолдана отырып, отты сөндіру жолын ұсына алады.Бұл «От үшбұрышы» болып табылады. Сізге жануды жүргізу үшін осы үш нәрсе қажет.

Сіз мұны төмендегі шумақтар арқылы да есте сақтауыңызға болады.

Сіз өрт үшбұрыштың бір бөлігін алып тастасаңыз, өрт сөнеді. Осы үшбұрышты тапсырмалар орындау қолданыңыз. Өз жауаптарыңызды дәлелдермен келтіріңіз.

  • Сковородкадағы жалынды сөндіру үшін одеяло ма, әлде ылғал сүлгіні сковородкаға саламыз ба?


Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?