Заттардың агрегаттық күйі. Химия, 7 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.1B Зат күйінің өзгерісі | Мектеп: ФМБ НЗМ Көкшетау қ, | |||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні:Отыншеева Л.К | |||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 «А» «В» «С» | Қатысқандарсаны: | Қатыспағандарсаны: | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Заттардың агрегаттық күйі | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың түрі | Жаңа тақырыпты меңгеру | |||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) | Заттардың әр түрлі агрегаттық күйін білу және қатты, сұйық және газ тәрізді заттардың құрылымын бөлшектер теориясы тұрғысынан түсіну | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: -барлық материя бөлшектерден тұратынын түсінеді. -бөлшектер тұрғысынан қатты, сұйық және газдардың айырмашылығын түсінеді. -қатты, сұйық және газдарда бөлшектердің қозғалысын түсінеді. - әр түрлі агрегаттық күйдегі затардың қасиеттерін салыстыра алады | |||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері | Оқушылар мақсатқа жетеді, егер:
| |||||||||||||||||||||||||||
Тілдікмақсаттар | Пәнге қатысты лексика және терминология: Заттардың күйі, қатты, сұйық, газ тәрізді, бқлшектер, бөлшектер теориясы, құрылым, көлем, кеңістік, байланыс, күш, қысу, мөлшер, пішін, энергия Диалоги және жазылым үшін пайдалы сөйлемдер: Мен заттарды........................жіктедім, себебі........... Ең мағыздысы............................, себебі.................. Ол зат … ерігенде / буланғанда / буланғанда … Біздің топтың ойы бойынша.................. Біз таптық..................… Біз орналастырғаннан кейін ……байқадық/көрдік......... Менің ойымша, су қатты себебі............. Заттардың агрегаттық күйінің өзгеруі болады,себебі.............. | |||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дамыту | Бірін-бірі сыйлау, өзойын толық жеткізе білу, өзгенің ойын сабырлықпен тыңдау және сұрақ қоя білуге тәрбиелеу. | |||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралықбайланыстар |
| |||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | States of Matter (solids, liquids and gases)» Ағылшын тілінде бейнебаян көрсету | |||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Заттардыңкүйіжәнебөлшектертуралы физикажәне биология пәндеріненалғанбілімдер. | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақбарысы | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері | Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||
0-3 мин 3-7мин 7-20 мин 20-23 мин | Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларға әр түрлі заттарды демонстрациялау. Әр түрлі формадағы ыдысқа құйылған су, үрленген шар, металдар, қатты зат. Талқылауға арналған сұрақтар:
(W) Қатты, сұйық және газ күйдегі заттарды қысымға әсерін, формасын зерттеп, бір-бірінен айырмашылығын түсіну нәтижесінде сабақ тақырыбын және мақсатын айқындау Терминдермен жұмыс жасау: Оқушылар дәптерлеріне жаңа терминдерді 3 тілде жазып мағынасын түсінеді Key words: States of Matter,solids, liquids, gases,particles,particles theory, structure, neighbour, space, bond, force, compress, amount, shape, energy Ключевые слова: состояние вещества, твердое, жидкое, газ, частицы, теория частицы, структура, место, связь, сила, сжимать, количества, форм, энергия. Заттардың әртүрлі агрегаттық күйлерін бөлшектер теориясы тұрғысынан түсіндіру үшін «States of Matter (solids, liquids and gases)». көрсету барысында оқушылар кесте толтырады.
Кері байланыс. Оқушы – оқушы (оқушылар жұпта кестелердің дұрыс толтыруын өзара тексереді) Сергіту сәті. Ролдік ойын «Бөлшектер қозғалысы» 1. Оқушылар сыныптан ішінде қозғалады.2.Олар өздерін қатты заттардың бөлшектері ретінде көрсетеді3. Температураның әсеріннен заттың құрылысы қалай өзеретінін көрсетеді.4. Оқушыларға ойын барысында қауіасіздік ережесін сақтап, бір бірін итермеуі тиіс | Cтақандар, шар, метал үлгілері Презентация 1-3 слайд 4 слайд 5 слайд | ||||||||||||||||||||||||||
23-28 мин | Берілген мәліметті бекітуге арналған тапсырма орындау. Төмендегі сөйлемдерге сәйкес сөздерді қойып, жаз. Қолданылатын кілт сөздер: форма, тұрақсыз, ұсақ бөлшектер, үлкен, көлемі, тұрақты. Қатты, сұйық, газ заттар __________ ________________ тұрады. Қатты заттардың ________________ және ________________ тұрақты. Сұйық заттардың көлемі ________________ ал, формасы ________________. Газдардың бөлшектерінің ара қашықтығы ________________ болғандықтан олардың ________________ мен ________________ тұрақсыз. Кері байланыс: Мұғалім - оқушы | Қосымша 1 | ||||||||||||||||||||||||||
28-38 мин | (I-G-T) Оқушылармен бірге бөлшектер энергиясының өзгерісі нәтижелерін және оған қалай қол жеткізуге болатынын талқылау(жылу энергиясын беру/қайтару). Заттардың агрегаттық күйі өзгере жүретін алты процес бар. Заттардың қатты күйден сұйық күйге ауысуы балқу деп аталады. Керісінше процесс – кристалдану деп аталады. Сұйық күйден газ күйге ауысу – булану деп, ал газдан сұйық күйге өту – конденсация деп аталады. Қатты күйден газ күйге ауысу – сублимация, ал кері процесс – десублимация.. Күнделікті өмірден осындай өзгерістерге мысал келтіріңдер. Жұптық талқылау: жылудың қай бөлінуі мен сіңірілуі туралы талқылау. Кері байланыс: мұғалім – оқушы | 6-8 слайд 9 слайд | ||||||||||||||||||||||||||
38-40 мин | Рефлексия: - осыған дейін не білдім: - қандай жаңа түсінік алдым: - Не түсініксіз болды: Үйге тапсырма: «Физикалық және химиялық құбылыстардың маңызы» тақырыбына хабарлама дайындау. Берілген құбылыстарды анықтап, бөліп жазу. | 10 слайд | ||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | ||||||||||||||||||||||||||
Оқушыларға заттың бөлшектер ролін атқарып, қатты, сұйық және газ заттың құрылысын көрсетуге мүмкіндік беру Қабілеті жоғары оқушыларға рольдік ойында режиссерлік роль беру | Кестені жүпта өзара бағалау | Сергіту сәтінде рольдік ойында қауіпсіздік ережелерін сақтау | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, еліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||||
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі(оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуғанеықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда негекөңілбөлуқажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?