Заттардың агрегаттық күйлері. Химия, 7 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.1B Зат күйінің өзгеруі.

Мектеп: ХББ Павлодар НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Аубакиров Т.А.

Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Заттардың агрегаттық күйлері.

Сабақтың түрі

Жаңа білім сабағы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.1.4 Бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан қатты, сұйық, газ тәріздес заттардың құрылымын түсіндіру.

Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

  • Заттың агрегаттық күйлерінің түрлерін біледі;
  • Әр түрлі агрегаттық күйдегі заттарға сипаттама береді;
  • Заттың күйлерін бөлшектер теориясы тұрғысынан түсіндіреді;
  • Анимациялармен жұмыс жасау, карточкалармен жұмыс істеу арқылы алған білімдерін бекітеді.

Жетістік критерийлері

Барлық оқушылар:

  • Қатты, сұйық, газтәріздес заттарға мысал келтіре алады;
  • Заттың әр түрлі агрегаттық күйлерінде бөлшектердің орналасуын біледі;
  • Жылу мөлшері мен температура арасындағы айырмашылықты түсінеді.

Көпшілігі:

  • Бөлшектер теориясы тұрғысынан заттың күйі өзгерген кезде энергияның өзгерісін түсіндіре алады;

Кейбір оқушылар:

  • Зат күйінің өзгерісінің графигін салады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

  • Күй өзгерісіне қатысты өз бақылауымен таныстыру және түсіндіру
  • Заттардың түрлі агрегаттық күйлерін сипаттау бойынша түйінді терминдерді дұрыс пайдалана алады (айтылым дағдысы)

Содан кейін заттарды жіктеу өлшемдерін талқылайды (айтылым және тыңдалым дағдылары)

Пәнге тән лексика мен терминология:

Заттардың күйі, қатты, сұйық, газ тектес, физикалық, химиялық, реакцияға түсу, балқыту, қатыру, қайнату, буландыру, булану, еріту, жандыру, айналдыру, қайтымсыз, бөлшек, қату, қайнау, булану, энергия, жылу, температура, қызу, салқындау, балқу, сублимация, конденсациялану

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Мен ..заттарды бойынша жіктедім, себебі олар...

[...]-да ең маңыздысы [...]себебі [...]

еріген / буланған / конденсацияланатын кезде, ол …

Түрлену не [...] не [...]

Материя жағдайы [...]

Мен [...] физикалық түрленуін айналдыра аламын

Химиялық қайта түрленуі [...]

Біздің топ … деп ойлайды

Біздер … байқадық

Кристалдарды гельге енгізгеннен кейін біздер мынаныбайқадық/көрдік

Бөлшектер қозғалысы азайды/артты, себебі температура түсті/көтерілді

Бөлшектер температура көтерілген кезде жылдамырақ қозғалады

Мен су қатып қалды деп ойлаймын, себебі бөлшектер қозғалмайды

күйдің өзгеруі …жағдайда/себепті болады

Құндылықтарды дарыту

Ынтымақтастық

Пәнаралық байланыстар

Физика

АКТ қолдану дағдылары

-

Бастапқы білім

Химияға кіріспе

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Басы

1-2 мин

3- 7 мин

8-10 мин

Амандасу.

Сабақтың тақырыбына шығу.

Презентациядағы слайдтар арқылы (1 слайд).

(W) Алғашында әр түрлі агрегаттық күйлерде бейнеленген судың суреттерін көрсету. 1-ші слайдта заттың агрегаттық күйлері көрсетілген суреттерге сипаттамалар беруді сұрау және осы сипаттамалар нені білдіретіні жөнінде сұрау.

Жауап: қатты, сұйық және газтәріздес заттардың сипаттамалары.

Ендеше жаңа сабақтың тақырыбы: «Заттардың агрегаттық күйлері.» (2 слайд).

Сабақтың мақсаттарын айқындау. Оқушыларға сабақтың мақсаттары көрсетілген бағалау парақтарын тарату. Оқушылар парақтың 1-ші бағанына осы берілген оқу мақсаттары бойынша білетін білімін толтыруы қажет.

Power Point

презентациясы

Бағалау парақтары

Ортасы

11-13 мин

14-16 мин

17-20 мин

21-25 мин

26 мин

27-32 мин

33-34 мин

35-37 мин

(W, f) Оқушылардың бөлшектер және олардың қалпы туралы білімдеріне шолу және олардан қатты бөлшектер, сұйықтықтар мен газдар үшін нені білдіретінін ойлануды сұрап фронтальды әңгіме жүргізу.

(W) Қатты, сұйық және газтәріздес заттарға сипаттама беру. Сипаттамаларды берілген суреттермен сәйкестендіріп, осы суреттердің заттың агрегаттық күйінің қайсысына тән болатынын сұрау.

(W) Қатты денелер, сұйықтықтар мен газдарда бөлшектердің орналасуын түсіндіру. Флипчарт арқылы белсендіру анимациясын орындау. Тақтаға 1 оқушы шығады да бөлшектерді заттың күйіне сәйкес етіп орналастырады.

(W) Әр түрлі газдар мысалында қатты заттың сұйықтыққа, сұйықтықтың газға және қаттыға айналуын, газдың сұйықтыққа айналуын бөлшектер арқылы симуляциясын көрсету (phet.colorado. симуляциясы ).

(W, f) Тапсырма. Оқушыларға футбол сталионы бейнеленген суретті көрсету. Адамдардың орналасуы заттың қандай агрегаттық күйлерін еске түсіретінін сұрау.

(G) Тапсырмаларды орындау (жұптық жұмыс). Оқушылар жұптарына заттың күйінің сипаттамалары берілген парақтарды тарату. Олар берілген парақты қиып өрмекші диаграммасын құруы керек. Тапсырманы түсіндіру үшін мысал ретінде 1 сәтке 6 слайдты көрсету.

Жауаптарын презентация арқылы тексеру.

(W) Фронтальды әңгіме. Зат күйі өзгерген кезде болатын энергияның өзгерісін талқылау. Оқушыларға температура мен жылу мөлшерінің арасындағы айырмашылығын көрсету.

Power Point

Презентациясы 3 слайд

Флипчарт

Solids liquids gases.flp

http://phet.colorado.edu/en/simulation/states-of-matter

Power Point

Презентациясы 5 слайд

solids liquids and gases spider diagram

7 слайд

Соңы

38-39 мин

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

Оқушылар бағалау парағының 2-ші және қажет болған жағдайда 3-ші бағанын толтырады.

Бағалау парағы

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар:

  • Қатты, сұйық, газтәріздес заттарға мысал келтіре алады;
  • Заттың әр түрлі агрегаттық күйлерінде бөлшектердің орналасуын біледі;
  • Жылу мөлшері мен температура арасындағы айырмашылықты түсінеді.

Көпшілігі:

  • Бөлшектер теориясы тұрғысынан заттың күйі өзгерген кезде энергияның өзгерісін түсіндіре алады;

Кейбір оқушылар:

  • Зат күйінің өзгерісінің графигін салады.

Бақылау;

Тапсырмаларды орындау деңгейі бойынша топты формативті бағалау;

Оқушылардың өз жұмысын бағалау парақтарын толтыруы арқылы өздерін бағалауы.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?