Экстракорпоралдық ұрықтандыру әдісі және оның маңызы. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Мектеп миссиясы: Әлемді жақсартуға үлес қосатын адамгершілігі мол, зияткер тұлғаны дамыту мен қайраткер азаматты тәрбиелеуге ықпал ету.
Кафедра меңгерушісі: _________________
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Биомедицина және биоинформатика | Мектеп:Алматы қаласы, химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||||||||||||||||||||||||||||
Кәсіптік даму мақсаттары | Саралау тапсырмалар арқылы әр оқушының деңгейі бойынша жеке жұмыс жасау қабілетін арттыру | ||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Шәмейұлы Е | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Экстракорпоралдық ұрықтандыру әдісі және оның маңызы | ||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: | 11.4.4.4-Экстракорпоралдық ұрықтандыру әдісінің мәнін түсіндіру | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты: | Оқушылар:
| ||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
ЭКҰ әдісінің мәнісін сипаттап, түсіндіреді.
Экстракорпоралдық ұрықтандырудың маңызын сипаттай алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар орындай алады: жатыр төсемінің қалыңдығы мен эстроген/прогестерон деңгейлері арасындағы өзара қарым-қатынасты көрсететін кестені түсіндіре және осы абзацта сипаттай алады (жазылым дағдысы) Пәнге қатысты лексика мен терминология:
| ||||||||||||||||||||||||||||||
Білім беру құндылықтары
| Тапсырмаларды жұпта, топта жасаған кезде оқушылар өзара тапсырманы талқылап, ашық болуға дағдыланады. Мектеп құндылықтары үнімі сабақ барысында көрініс тауып отырады. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту: | «Мәңгілік ел» құндылықтары: жалпыға ортақ еңбек қоғамы. Білім беру құндылықтары: ынтымақтастық, ашықтық, өмір бойы білім алу. Денсаулықты сақтау. Салауатты өмір салтын насихаттау. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Адамның жынысына байланысты анатоиялық ерекшелгіні ажырата отырып медецина ғылымдарымен байланысты. | ||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Шағын презентация, бейнебаян көрсету. Оқушыларға белсенді оқыту тақтасымен суреттік тапсырмалармен көрсету. Компьютерге қол жетімділікті қамтамасыз ету арқылы жеке оқушыларға интернет көздерін пайдалана алуна мүмкіндік беру. https://twig-bilim.kz/kz/film/medical-marvels-ivf https://youtu.be/GeigYib39Rs сайтындағы пайдалы материалдарды пайдалану. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Көбеюдің маңызы - тірі ағзалардың негізгі қасиетінің бірі (6 сынып); Омыртқалы жануарлардың көбею жүйелері (8.3С бөлімі); Адамның жыныс жүйесінің құрылысы (9.3В – Көбею) | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||
0-5 минут 6-11 минут 12-17 минут 18-28 минут 29-34 минут Сабақтың аяғы: Рефлекция 35-40 минут | Сабақта орындалуы тиісті іс - әрекеттер 1.Ұйымдастыру және өткен тақырыпты еске түсіру. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сабаққа деген көңіл күйін анықтау мақсатында көңіл –күй смайликтерін белгілеу арқылы оқушылардың сабаққа зейінін шоғырландыру Сабақ тақырыбын ашу: Видео көрсету Осы арқылы миға шабуыл сұрақтары қойылып сабақ тақырыбын анықтаймыз. Сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері айтылады- мүны оқушылар дәптеріне жазып алады және термин сөздерді бір оқушы тұрып айтады, термин сөздер алдын-ала әр оқушыға таратылып беріледі. «Ой қозғау»: Оқушыларға миға шабуыл сұрақтар қойылады: Экстракорпоральді ұрықтандыру дегеніміз не? Оқушылар жеке-жеке ойларын айтады, кері байланыс беріледі. Мұғалімнің түсіндіруі: Экстракорпоральді ұрықтандырудың анықтамасын презентациядан көрсетемін және экстракорпоральді ұрықтандыру тарихын түсіндіреім. Бұл жерде дүние жүзінде, кеңес одағында және қазақстанда ЭКҰ-ның ең алғаш қай жылы жаслғанын көрсетем. Жұптық жұмыс: Оқушыладың деңгейі бойынша экстракорпоралдық ұрықтандырудың (ЭКО) стандартты рәсімінің негізгі кезеңдері):
Бойынша оарға жұптық жұмыс беріледі, жұптарға тартапа материял беріледі. жұптар өзара ауысу арқылы жұптық жұмысын бағалау дескриптор бойынша бағалайды, кері байланыс беріледі. Сабқты Бекіту: Сабқты беіту мақсатында оқушылардан шағын бақылау жұмысы алынп, соңында тақтада дұрыс жауабы көрсетілгенен кейін берілген жауаптары бойынша өзін-өзі бағалайтын болады. Өзін - өзі бағалаудың ерекшелігі оқушылардың өзіне деген сенімділігін арттыруға тиімді. Сабақ соңында ЭКҰ – ның маңызын бірге талқылаймыз. Мақсатқа кері оралып, бүгінгі сабақты қаншалықты игергендігіміз туралы рефлекция парақшасын толтырамыз. Оқушылардың жауаптарын бағалай отырып мұғалім бүгінгі сабақ бойынша кері байланыс береді. Мен бүгінгі сабақта:
Үйге тапсырма: . Экстракорпоральды ұрықтану (in vitro) әдісінің болашағы туралы ойларыңыз, сізше басқалай тәсілді қолдануға болама? | Тақырыпты ашуға бағытталған видео: ЭКҰ: https://twig-bilim.kz/kz/film/medical-marvels-ivf Презентация Татарпа мәліметтер Таратпа қағаздар. http://www.bilimland.kz Оқулықтар. Тейлор, Грин, Стаут. Биология | |||||||||||||||||||||||||||||
Саралау | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың барлығы: экстракорпоралдық ұрықтандырды және оның әдісін сипаттап атай алады; Оқушылардың көпшілігі:экстракорпоралдық ұрықтандырдың артықшылғы мен кемшілігн және маңыздылығын сипаттай айтып бере алады; Оқушылардың кейбірі: Экстракорпоральды ұрықтанудың басқа тәсілін зерттейды; |
А,В сұрақтарына барлық оқушылар жауап бере алады; С сұрағына қабілеті жоғары оқушылар жауап беруі мүмкін. | Денсаулық сақтау технологиялары.
| |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?