Зерттеу жұмыстарында биоинформатика құралдарын қолдану. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Тарау; 1.3 Биомедицина және биоинформатика | Мектеп: | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныбы: 11 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Зерттеу жұмыстарында биоинформатика құралдарын қолдану | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.4.4.3 – биоинформатика ролін түсіндіру | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат | Пәнге қатысты лексика мен терминология: биоинформатика, генетика, молекулярлық биология, ДНҚ, нуклеотидтер тізбегі, геномика, протеомика, биополимерлер, секвенирлеу, скрининг.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Бұл сабақ оқушылардың бойында келесі құндылықтарды академиялық адалдығын, жауапкершлігі мен көшбасшылығын, ұжымда жұмыс жасау қабілеттерін дамытуға бағытталады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Генетика, биотехнология, биофизика, биохимия | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білімдер: | Биотехнология маңызы, бөлімдері | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 3 минут 20 минут Сабақтың ортасы 15 минут 7 минут 15 минут 17 минут | Ұйымдастыру бөлімі. I.Эмоционалды көңіл күй. Денені жаттықтыру. II. Ой қозғау. Видео қарау: М.Гельфанд: «Биоинформатика дисциплина ретінде». Оқытушы роликти қарар алдында сұрақтармен таныстырады, корип болған соң олар осы сұрақтарға жауап береді. Сұрақтар:
Сабақ тақырыбы мен мақсаттарын анықтау. Бағалау критерийлерін анықтау.
III. Жаңа материалды игеру. Іс-әрекет түрі: топтық жұмыс (дифференциация) Оқушылар 3 топқа бөлінеді. Кейбір оқушылар видеоролик қарауға мүмкіншілік береді. Оқушылар материалдарды өздері таңдайды.
Әр топ постер дайындап, сынып алдында қорғайды.
ФБ: Өзара бағалау, оқытушының кері байланысы IV. Іс-әрекет түрі: жеке жұмыс Оқушылар жеке дидактикалық материалдар алған соң биоинформатиканың жаңа мүмкіншіліктері жөнінде баяндама дайындайды: «Қарапайымнан күрделіге: биоинформатика жөнінде не білу қажет». Оқушылар өзара баяндама жасау арқылы қажетті мөлшерде мәліметтермен танысып, бір-біріне сұрақтар қояды. Бағалау: өзара бағалау, кері байланыс Іс-әрекет түрі: сыныппен бірігіп жұмыс жасау «Биоинформатика – ғылымның болашағы» тақырыбына интеллект карта жасау. Оқушылар сабақ бойы алған білімдрін сұйене отырып, бірігіп интеллект карта жасайды. Әр оқушы өз анықтамаларын, терминдерін түсіндіреді. Бағалау: өзара бағалау, оқытушының кері байланысы | Биоинформатика как дисциплина https://www.youtube.com/watch?v=IE8PRZrU7XI&list=PLh6dVTO7f4FazIQHrdOT1W0N1yMPRlzwE https://www.youtube.com/watch?v=IE8PRZrU7XI&list=PLh6dVTO7f4FazIQHrdOT1W0N1yMPRlzwE Презентация Қосымша 1, 2 ) / видеоролик Структурная биоинформатика https://www.youtube.com/watch?v=PlYov5sXNKw&list=PLh6dVTO7f4FazIQHrdOT1W0N1yMPRlzwE&index=7 Ноутбук, қағаз А3, маркерлер, түсті қарындаштар Қосымша 3 Қағаз А2, маркерлер, түсті қарындаштар, клей | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ соңы 3 минут | V. Рефлексия
Үй тапсырмасы: «Биоинформатиканың қазіргі заманғы мүмкіншіліктері»атты тақырыпқа постер дайындау | Стикерлер | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ой-қозғау бөлімінде әр түрлі деңгейде жауапты қажет ететін сұрақтар қолданылады. | Сабақтың ой қозғау бөлімінде сұрақтармен алдыңғы білім тексеріледі Оқушылар сызбалар/постерлер жасайды және талқылайды | Сыныпта қозғалу барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?