Биоинформатика құралдарын зерттеуде қолдану. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ: 11.4A Биомедицина және биоинформатика

Мектеп:

Мерзімі:

Мұғалімнің аты-жөні:

СЫНЫП: 11

Қоғамдық - гуманитарлық бағыт

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Биоинформатика құралдарын зерттеуде қолдану

Осы сабақ арқылы қол жеткізілетін Оқу мақсаты:

11.4.4.2 биоинформатиканың ролін сипаттау.

 Сабақ мақсаты:

Оқушылар орындай алады:

  • Биоинформатика құралдарын зерттеуде қолдануын түсіндіру.

Бағалау критерийлері:

Оқушылар орындай алады:

  • биоинформатиканың ролін біледі;
  • биоинформатика құралдарын зерттеуде қолдануын түсіндіреді;
  • биоинформатика зерттеулерінің негізгі бөліктерін зерттейді.

 Тілдік мақсаттар:

Оқушылар орындай алады:

  • биоинформатика маңызын сипаттау;
  • биоинформатиканың әртүрлі салаларда қолданылуын талқылау.

Пәндік лексика және терминология

Омик, филогения, секвенирлеу, BLAST, фенетика, биоценометрия.

Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы

.....әр түрдің геномындағы ДНҚның ұқсас тізбектерін сәйкестендіре алады.

.... .....түрдің шығу тегі мен пайда болуын зерттейді.

......нуклеотидтік және аминқышқылының тізбектерін мәліметт базасынан туыстас тізбектерді іздеу.

Құндылықтарды дарыту

Ынтымақтастық

Сабақ барысында оқушылар мен мұғалімдер арасында тығыз қарым-қатынастар орнатылады.

Ашықтық

оқушылар биоинформатиканың болашағы туралы болжамдарын еркін айтады.

Өмір бойы білім алу

Сабақ барысында өзін-өзі бағалау, кері байланыс және оқушы рефлексиясы жүзеге асырылады.

Өзіне және өзгелерге деген сыйластық

Пәнаралық байланыс:

Пәнаралық байланыс информатикамен есептеу тұрғысынан қарағанда.

Алдынғы білім:

Осы тақырыпқы қатысты модулдер:

Биотехнология:10 сынып.

Жоспар

Өткізуге жоспарланған уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-10 минут

(Ұ) Сабақ тақырыбын, мақсатын және бағалау критерийлерін оқушылармен бірге талдау.

(Т) оқушылармен бірге бейнебаян көру, содан соң биоинформатиканың ролі туралы және оның әр түрлі салаларда қолданылуын талқылау.

(Ж) жұпта жұмыс жасай отырып, оқушылар бір-бірінің жұмыстарын тексереді және презентация көмегімен толықтырады.

РРТ. Слайд1

Слайд 2,3

Сабақтың ортасы

11-24 минут

25-32 минут

33-38 минут

(Т) оқушылар ғаламтор қайнаркөздеріне сүйеніп, биоинформатика зерттеулерінің негізгі бөліктерін зерттейді.

Оқушылар өз жұмыстарын постер немесе баяндама түрінде қорғайды.

І топ: генетикалық тізбектің талдауы;

ІІ топ: есептеуіш эволюциялық биология;

ІІІ топ: биоалуантүрлілік информатикасы.

Бағалау критерийлері:

  • биоинформатика зерттеулерінің негізгі бөліктерінің маңызын түсіндіреді;
  • биоинформатика зерттеулерінің негізгі бөліктерінің қолданылуына мысалдар келтіреді;
  • биоинформатика зерттеулерінің негізгі бөліктерінің қолданылуының оң және теріс жақтарына аргумент келтіреді.

(Т) (ҚБ) оқушылар алынған нәтижелердің негізінде биоинформатика болашағына болжамдар жасай отырып талқылау жүргізеді.

(Т) (ҚБ) оқушылар әр қорғалған жұмысты критерийге сай бағалайды және кері байланыс береді.

Слайд 4,5,6,7,8

Ноутбук, А3 парақ,

Қосымша 1

Сабақтың соңы

38-40 минут

Рефлексия «Кубик Блум» көмегімен

Неге... Түсіндір....Ата....Ұсын...Ойлап тап.... Ойыңмен бөліс.....

кубик

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Білімдерін анықтау талқылау кезеңінде деңгейлі сұрақтар қойылады.

Осы кезеңде ақпаратты қабылдау ерекшелігіне сүйене отырырып оқушылардың жақыннан даму аймағы анықталады.

Алған білімдерін тексеру кезеңінде деңгейлік сұрақтар қойылады.

Білімдерін анықтау кезеңінде биоинформатиканың ролі мен оны түрлі салаларда қолдануын талдау жүргізіледі, оқушылардың өз ойлары тыңдалады.

Тақырыпты ұғыну кезеңінде оқушылар топта ұжымдаса жұмыс жасайды, бір ойға келеді және жұмыс қорғаған кезде критерийге сай бағалайды және өз ойларымен бөлісе отырып, ұсыныс айтады. Өзге топқа баға береді. Сабақты бекіту зерттеу жұмысы бойынша өз ұсыныстарын айтады.

Сыныпта орындарынан қозғалу кезінде ТҚ ережелерін сақтау.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу