Экология және қоршаған ортаға адамның әсері. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
САБАҚ: Бөлім 11.4 С Экология және қоршаған ортаға адамның әсері | Мектеп: Алматы ХБН | ||||||||||||
Күні: | Оқытушы: Муталханов | ||||||||||||
СЫНЫП: | Сабаққа қатысушылар саны: | Сабаққа қатыспаушылар саны: | |||||||||||
Сабақта жүзеге асырылатын оқу мақсаты |
| ||||||||||||
Бағалау критерийлері | Егер төмендегі жетістік критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді:
| ||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
| ||||||||||||
Пән аралық байланыс | Химия,Экология, География | ||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: Сұрақ құрастыруға болжам жасап түсіндіруге қажетті терминология мен сөз-тіркестерін қолдана алады. Пәндік лексика және терминология парниктік эффект, жаһандық климаттың өзгеруі, жаһандық жылыну, ластану, салдары, су тасқыны, ормандарды шабу, судың қышқылдануы, мұздықтардың еруі, шөлейттену, құрғақшылық, жойылу, экстремалды ауа-райы жағдайы, мекендейтін жерлердің жоғалуы, нақтылық, корреляция, есептеу,кері байланыс. | ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Ынтымақтастық Сабақ барысында оқушылар мен мұғалімдер арасында тығыз қарым-қатынастар орнатылады. Ашықтық Өнімділікті арттыру әдістері бойынша оқушылар өз идеялярын еркін айтады. Өмір бойы білім алу Сабақ барысында өзін-өзі бағалау, кері байланыс және оқушы рефлексиясы жүзеге асырылады. Өзіне және өзгелерге деген сыйластық | ||||||||||||
Алдыңғы білім | Оқушылар: Осы тақырыпқы қатысты модулдер:Биосфера, экожүйе, популяция: 6, 7, 8, 9, 10 сыныптар;Қоршаған ортаға адам іс-әрекетінің әсері: 6, 7, 8, 9, 10 сыныптар. | ||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||
Сабақтың кезеңдері | Сабақта орындалуы тиіс іс -әрекеттер | Оқыту ресурстары | |||||||||||
Сабақ 1 мин 2 мин 5 мин 2 мин 15 мин 5 мин 10 мин 5 мин | Сәлемдесу Оқушыларға жаһандық жылынудың үзінділерін оқып бағалауды және тұжырымдауды ұсыныңыз. Оқушыларға ғылыми мәліметтерді, соның ішінде жаһандық жылынудың графиктерін талдауды ұсыныңыз. Қазақстанның және Жер бетіндегі орташа температураның 5 (100) жылдан кейінгі болжамын жасауды ұсыныңыз. Оқушыларға жаһандық климаттық өзерістер бойынша түрлі дәлелдемелерді қарастыруды ұсыныңыз. Оқушыларға берілген тақырыптар бойынша ақпараттық парақшаны дайындауды ұсыныңыз (бюллетень, брошюра). Оқушыларға жаһандық климаттың өзгеруіне байланысты визуалды дәлеледемелерді ұсыныңыз. Оқушыларға жергілікті тірі ағзалардың тіршілік ету ортасына, этологиясына және физиологиялық ерекшеліктеріне жаһандық жылынудың әсерін зерттеуді ұсыныңыз. Жұмыс нәтижелерін постер/презентация түрінде көрсетуді ұсыныңыз.
Оқушыларға БҰҰ моделі бойынша дөңгелек стол жиналысын өткізуді ұсыныңыз. Оқушылар түрлі елдердің мемлекеттен тыс ұйымдарының өкілдері ретінде сөз сөйлейді. Жиналыстің мақсаты – жаһандық жылыну проблемалары бойынша шешім қабылдау. Оқушылар оқыған мақалаларға сүйене отырып өз алаңдаушылықтарын ұсынады. Бірнеше оқушылар модератор қызметін атқарып, елдер арасында негізгі талқылау тақырыптан ауытқып кетпеуін қадағалап отырады. Қортынды және рефлексия 1.Түсіндім кемінде 3 мысал келтіре алам: 2. Кейбір қиындықтар болды: 3. Түсіндіріп көмектесе алам: | Жаһандық жылыну фильмі: https://www.youtube.com/watch?v=xQEtiO2EU_c https://www.youtube.com/watch?v=LG8BiLhDo_E НАСА сайты, планетадағы жаһандық жылыну бойынша сенімді ақпараттармен танысуға болады (ағылш.) https://climate.nasa.gov Халықаралы экологиялық портал: http://www.ecolife.ru/index.shtml Экологиялық проблемалар бойынша қызықты ғылыми-танымал мақалалар: http://www.learnbiology.ru/category/poleznoe/ekologiya - НАСА сайты, жаһандық жылынудың компьютерлік моделін қарастурға болады (ағылш.): https://climate.nasa.gov/interactives/climate-time-machine Жаһандық жылынудың тірі ағзаларға әсәрінің үлгілері: (ағылш.): Дисскусияны БҰҰ моделі ретінде жүргізу туралы ақпарат (ағылш.): http://bestdelegate.com/what-is-model-united-nations/ | |||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||
Дифференциация – сіз қосымша қолдау көрсетуді қалай жоспарлап отырсыз? Анағұрлым қабілетті оқушыларға қандай тапсырма беруді жоспарлайсыз? | Бағалау - сіз оқушылар білімін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Оқуаралық байланыстарДенсаулық сақтау және қауіпсіздік қағидаларын орындау Байланыс АКТ Мәндер байланысы | |||||||||||
Барлық оқушылар: Оқушылардың көбі: Кейбір оқушылар: | (1) Сабақ барысындағы белсенділігі бағаланады , оқушылар өзара бағалайды | Биология зертханасы кабинетінің барлық қауіпсіздік ережелері сақталады. Химия пәнімен байланысты , электронды оқулық және интерактивті тақта қолданылуы АКТ байланысы бар | |||||||||||
Сабақ бойынша сұрақтар Сабақтың міндеттері/Оқу міндеттері шынайы ма? Сіз бүгін не оқып білдіңіз? оқу атмосферасы қандай болды? Мен дайындаған оқу дифференциациясы табысты ма? Мен уақытты сақтадым ба? Мен жоспарға қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
| ||||||||||||
Қысқаша бағалау Қандай екі мезет ең табысты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1: 2: Қандай екі мезет Сабақты жақсартты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1: 2: Мен сабақтан топ пен жекелеген адамдар туралы не білдім, келесі сабақта не айтамын? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?