Экожүйелерді талдау үшін статистикалық әдістерді қолдану t-критерий, х2. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақ:

Мектеп:

Мерзімі:

Мұғалімнің аты-жөні:

СЫНЫП:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Бөлім

11.4В Биосфера, экожүйе, популяция

Сабақтың тақырыбы

Экожүйелерді талдау үшін статистикалық әдістерді қолдану (t-критерий, х2)

Осы сабақ арқылы қол жеткізілетін Оқу мақсаты:

11.3.1.2 - өз аймағының экожүйесін статистикалық талдау әдістерін пайдаланып зерттеу

 Сабақ мақсаты:

Оқушылар орындай алады:

  • Нөлдік гипотеза терминдерін анықтау, баламалы гипотеза, еркіндік дәрежесі
  • Хи-квадрат және t-критериі ажыратады
  • Хи-квадрат және т мәндерін есептеу және оларды экожүйелерді талдау үшін пайдалану.

Бағалау критерийлері:

* Хи-квадрат және t мәндерін алу процесін түсіну

  • Хи-квадрат және t есептеу мәндерін пайдалана отырып, экожүйелерді талдау

 Тілдік мақсаттар:

Пәндік-сөздік қоры және терминология:

Хи-квадрат, нөлдік гипотеза, баламалы гипотеза, байқалатын мәндер, күтілетін мәндер, еркіндік дәрежесі, P, t мәні, қалыпты бөлу, стандартты ауытқу, нақтылық деңгейі

Диалог және жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:

Зерттеу гипотезасы-бұл..., нөлдік гипотеза -........, баламалы гипотеза -........, егер шаршы тест болса ........... болған жағдайда критикалық мән ............... кезде Сіз бұл аз сыни мән, сіз... .. нөлдік гипотеза, егер хи квадратының мәні критикалық мәннен көп болса, онда сіз аласыз ........ нөлдік гипотеза үшін квадрант қолданылады ............... отырықшы деп саналады немесе саналады.

Құндылықтарды дарыту

Сабақ барысында оқушылар мен мұғалімдер арасында тығыз қарым-қатынастар орнатылады.

Өнімділікті арттыру әдістері бойынша оқушылар өз идеялярын еркін айтады.

Өмір бойы білім алу

Сабақ барысында өзін-өзі бағалау, кері байланыс және оқушы рефлексиясы жүзеге асырылады.

Өзіне және өзгелерге деген сыйластық

Пәнаралық байланыс:

Математика: Экологиялық статистика мәселелері

Алдынғы білім:

Негізгі экологиялық жағдайлар

Сынама алудың түрлі әдістері

Симпсонның әртүрлілік индексі

Жоспар

Өткізуге жоспарланған уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-15 минут

Оқушыларға сұрақтарға жауап беруді ұсыну

  • «Зерттеушіге ірі өндіріс орнында тіршілік ететін құстар саны мен қосымша қоректік ортаның болмауының арасында байланыс бар ма?
  • Бұл мәселені қалай зерттеуге болар еді?

мәселе мен сұрақтар

Сабақтың ортасы

16-36 минут

(Ж) Әр бір оқушыға Стьюдент критериі және Хи-квадрат бойынша мақала таратып беру.

Стьюдентің критерий кестесін толтыруды ұсыну.

  • статистикалық талдау әдістері не үшін қолданылады,
  • қай кездерде қолданылады, есептеулерді қалай жүргізу қажет,
  • болжамды дұрыс құрастыру үшін мәндерді қалай интерпретациялау қажет.

(Ұ) Оқушыларға Стъюденттің t-критерийі мен Хи-квадрат арасындағы ұқсастықты табуын және нәтижені Венн диаграммасы түрінде көрсетуін сұрау.

(М) Оқушыларға презентациядан t-критерий бойынша есептеулерді жазып алуды тапсырыңыз.

(ҚБ) Оқушыларға статистикалық талдау әдістерін қолдана отырып, топтарда мектеп ауласы экожүйесінің жағдайын зерттеуді тапсырыңыз.

Стьюдент критериі және Хи-квадрат бойынша мақала

Хи-квадрат бойынша ақпарат: http://www.medstatistic.ru/theory/hi_kvadrat.html

Стьюдент критериі бойынша ақпарат:

http://medstatistic.ru/theory/t_cryteria.html

Стьюденттің t-критерий кестесі:

http://statpsy.ru/t-student/t-test-tablica/

Сабақтың соңы

35-40 минут

Сабақты қорытындылау.

Рефлексия «талқылау серіктестері»

1. Қандай кезеңде қиындыққа тап болдыңыз?

2. Келесі сабақта мұғалімнен қандай көмекті қажет етер едіңіз?

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қосымша қолдау өз бетінше оқу кезінде Құзыретті студенттерге кем болуы тиіс. Қосымша күрделі сұрақтар ілгері оқушыларға берілуі мүмкін.

Осы кезеңде ақпаратты қабылдау ерекшелігіне сүйене отырырып оқушылардың жақыннан даму аймағы анықталады. Алған білімдерін тексеру кезеңінде деңгейлік тапсырмалар ұсынылады.

Іс-шараларға белсенді қатысу. Қалыптастырушы бағалау нәтижесі. Студенттер өткізген екі тесттің түйіндемесі.

Сыныпта орыннан жылжу кезінде ТҚ ережелерін сақтау.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу