Өсімдіктер мен жануарлардың сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген түрлерін сақтау. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Биосфера, экожүйе, популяция

Мектеп:

Мұғалім:

Сынып: 11

Күні:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Өсімдіктер мен жануарлардың сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген түрлерін сақтау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.3.1.1 - экожүйенің алуан түрлілігі мен тұрақтылығы арасындағы өзара байланысын орнату

 Сабақ мақсаттары

  • биоалуантүрлілікті сақтау жолдарын анықтау;
  • алуантүрлілік пен экожүйенің байланысын негіздеу;
  • экожүйе тұрақтылығын сақтау жолдарын ұсыну.

 

 Бағалау

 критерийлері

1.Биоәртүрлілік ұғымын түсіндіріңіз

2.Биоәртүрліліктің өзгеруі мен қоршаған орта жағдайының өзгеруі арасында байланысты анықтау

 Тілдік мақсаттар

 

Сөйлеу, тыңдау, жазу және оқу дағдылары )

Тақырыптық лексика және терминология: түрлер, популяция, иммунитет, экожүйе, биосфера, биоәртүрлілік , икемділік , тұрақтылық, әртүрлілік индексі.

Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің топтамасы

Биоәртүрлілік дегеніміз ... . Биоалуантүрлілікті сақтау жолдары ...,..., ... Экожүйе тұрақтылығын ....

 Құндылықтарды

  дарыту

 

 

  • Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет;
  • Ынтымақтастық
  • Өмір бойы оқу

 Пәнаралық

 байланыстар

География: Қазақстан Республикасының аумағында ресурстардың болуы, Қазақстан Республикасы экологиялық проблемалары

 АКТ қолдану

 дағдылары

Оқу үрдісін электрондық ресурстармен визуализациялау

Microsoft PowerPoint

Бастапқы білім

Қазақстан Республикасы мен өңірлерінде қоршаған ортаның негізгі проблемалары (8.4С бөлімі); 10.4A – Тірі ағзалардың көптүрлілігі

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақ кезіндегі іс-әрекеттер

Ресурстар

    • мин

1.Ой шақыру . Биоәртүрлілік туралы қысқа қызықты бейнеролик көрсетіңіз. №4211. с; Биологиялық әралуандылықты қорғау;

№4173. Табиғаттағы теңдік

2. Сабақтың тақырыбын, мақсаттары мен бағалау критерийлерін жазыңыз

https://bilimland.kz/kk/courses/biologiya-kk/ehvolyucziya/tabihatty-qorhau/lesson/biologiyalyq-araluandylyqty-qorhau

https://bilimland.kz/kk/courses/biologiya-kk/ehvolyucziya/ehkozhujeler/lesson/tabihattahy-tengdik

5 -10 мин

10-12 мин.

12- 22 мин.

22 - 32 мин.

32-36

3.Алдыңғы білімді еске түсіру. Ойын «домино».

Оқушылар терминді анықтамаға сәйкес келуі керек.

4. Терминологиялық шолу. Мұғалім сыныпқа әр жаңа термин туралы сұрақтар қояды.

5. Топтық жұмыс «Джиксо»

Әр топқа экожүйе суреттер таратылады.

  • топ. табиғи ресусты пайдалану (мысалы, аң аулау, балық аулау, ашық ағаш кесу)
  • топ. Ортаны оқшаулау: Түрлердің популяцияларын бірге өсіруге болмайтын етіп бөлу және оқшаулау. Адамның кедергілері қала сияқты үлкен немесе жол сияқты болуы мүмкін.
  • топ. Тіршілік ету ортасының жойылуы: организмнің тіршілік ету ортасының толық жойылуы оның жойылуына әкеледі. Жылына 76 000 км2 жылдамдықпен тропикалық ормандар жойылып жатыр. Бұл жылына 4000-6000 түрдің жойылуына әкеледі.
  • топ. Бөтен түрлерді енгізу: кездейсоқ енгізілген түрлер (мысалы, егеуқұйрықтар) немесе әдейі (мысалы, Австралиядағы түлкілер) саны өсіп, бәсекелес болады немесе жергілікті түрлердің саны едәуір өседі. Бөтендерде оларды басқаратын табиғи жыртқыштар аз немесе мүлдем жоқ. (NZ-тегі егеуқұйрықтар мен мысықтар)

5 топ. Ластану: мысалы полиэтилен пакеттері теңіз тасбақаларын өлтіреді, олар табиғи медуза ретінде қателеседі. Парниктік газдар шығарындыларының салдарынан ғаламдық жылыну экожүйелердің ыдырауын тудырады. Егер түрлер (мысалы, ағаштар) тез тарала алмаса, олар жойылып кетеді.

Топтық жұмыс критерийлері:

-қандай орта биоалуантүрлілікті сақтауға;

-қолайлы екенін анықтаңыз;

- қандай орта биоалуандылық төмен ;

- қай орта тіршілікке қолайлы;

-қай орта өзгеріске төзімді

Әрбір жауапты негіздей алу қажет.

6. Топтар таныстырылымы. Оқушыларды өзара бағалаулары. Әр топқа бағалау парағын беріледі.

7. Қорытындылау. Мұғалім оқушылармен бірге ауызша сабақтың қорытындысын шығарады

1 қосымша

Слайд суреттері

36-40 мин.

Рефлексия.

Сынып қажеттілігіне қарай.

а) Forms арқылы сұрақтар қойуға болады.

в)Биоалуантүрліліктің қажеттілігі........

Оқу таныстырылымы

Қосымша ақпарат

Рефлексия

Сабақтың мақсаттары/Оқу мақсаттары шынайы ма? Сіз бүгін не оқып білдіңіз? оқу атмосферасы қандай болды? Мен дайындаған оқу дифференциациясы табысты ма? Мен уақытты сақтадым ба? Мен жоспарға қандай өзгеріс енгіздім және неге?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпыбағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі ең табысты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?

1:

2:

Қандай екі мезет сабақты жақсарта алар еді (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?

1:

2:

Мен сабақтан топпен жекелеген адамдар туралы маған келесі сабаққа дайындалуға көмек беретіндей не білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу