Ферменттердің медицинада, химияда және өнеркәсіпте қолданылуы. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Бөлім: Биотехнология | Мектеп: | ||||||||||||
Күні: | Мұғалім: | ||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны:
| Сынып: 11 | |||||||||||
Саабақтың тақырыбы: | Ферменттердің медицинада, химияда және өнеркәсіпте қолданылуы | ||||||||||||
Осы сабақ арқылы қол жеткізілетін Оқу мақсаты: | 11.4.3.6 - ферменттерді медицинада, химияда және өнеркәсіпте қолдану мүмкіндігін талқылау | ||||||||||||
Сабақ мақсаты |
| ||||||||||||
Бағалау критерийі | Ферменттің құрылымын дұрыс сипаттайды және белсенді учаскенің маңыздылығын түсіндіреді. Белсенді сайтты көрсете отырып, ферменттің моделін жасайды немесе сызады. Ферменттің субстратпен әрекеттесу ретін түсіндіреді. Ферменттерді медицинада, химияда және өнеркәсіпте қолдану мүмкіндігін сипаттайды. | ||||||||||||
Құндылықтарды дамыту
| Білім мен білімді пікір алу арқылы құндылықтар мен пікірлерді қалыптастыру. Басқалардың пікірін құрметтеу. Өмір бойы жаңа білім алу арқылы білім алу. | ||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Ферменттердің негізгі қасиеттері. Ферменттерді катализделген реакция түрі бойынша жіктеу. | ||||||||||||
АКТ | АКТ-ны (PPT презентациясы) сабақтың басында ферменттің субстратпен әрекеттесуінің реттілігін көзбен көрсету үшін қолдануға болады. | ||||||||||||
Алдыңғы білім | Ферменттердің негізгі қасиеттері. Ферменттерді катализделген реакция түрі бойынша жіктеу. | ||||||||||||
Жоспар | |||||||||||||
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс әрекеттер | Ресурсы | |||||||||||
0 –10 | Миға шабуыл (I) Фермент дегеніміз не? Студенттер өздерінің жауаптарын «Даңқ минуты» қабылдауында ұсынады, оның барысында олар тақырып бойынша бір минуттай сөйлейді (студенттердің таңдауы бойынша): • Барлық ақуыз ферменттері, бірақ барлық ақуыз ферменттері емес • Әр фермент субстратқа арналған таңдау қабілетіне ие • Бір фермент - бір субстрат
- оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын анықтайды / СО - оқушылардың «проксимальды даму аймағын», сабақтың соңына қарай күтуін анықтау | РРТ | |||||||||||
10 - 25 | (W) Ұсынылған мәтінді оқып шығыңыз.Үй тапсырмаларының үш түрінің біреуін таңдаңыз:
| мәтін РРТ | |||||||||||
25-40 | (G) (f) оқушыларды ферменттердің медицинада, химияда, өнеркәсіпте қолданылуын зерттеуге шақыру. (G) (f) Оқушылардан плакаттар құруды және ұсынуды, алдын-ала белгіленген критерийлер бойынша бағалау жүргізуді сұраңыз. (G) оқушыларды ферменттерді медицинада, химияда, өнеркәсіпте қолдану туралы топтар / сыныптар арасында конференция өткізуге шақыру. | Ақпараттық парақтарды, онлайн көздеріне сілтемелер, слайд үлгілері, ноутбуктер дайындаңыз. Студенттермен постерлерді бағалаудың мүмкін болатын критерийлерін талқылаңыз. Топтар қарсыластарға алдын-ала 2-3 сұрақ дайындауы керек. Skype камерасының жұмысын алдын-ала дайындау қажет. | Статья качестве примера применения: http://www.sciencedaily.com/releases/2010/02/100216140406.htm Использование ферментов в медицине и промышленности: http://www.kristallikov.net/page100.html Ссылки на презентации https://www.slideshare.net/bintmohsin/importance-of-enzymes-in-biotechnology?next_slideshow=3 | ||||||||||
5 мин | Рефлексия және кері байланыс Бұл білімнің құндылығын анықтайды. Білімді пайдалануды жалғастырады Мүмкін болатын жақсартуларды ұсынады | ||||||||||||
Үй тапсырмасы |
| Постер, презентация, видеоролик. | |||||||||||
қосымша ақпарат | |||||||||||||
Саралау - қалай қосымша қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Неғұрлым қабілетті оқушыларға тапсырмалар беруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс Өмір қауіпсіздігі АКТ коммуникациялары Құндылықтармен байланыс | ||||||||||||
Барлық оқушылар жасай алады: ферменттің субстратпен әрекеттесу ретін түсіндіре алады. Көптеген оқушылар: ферменттің субстратпен әрекеттесуіндегі белсенді орталықтың маңыздылығын түсіндіре алады. Кейбір оқушылар мыналарды істей алады: «құлыптың кілті» принципін және индукцияланған хат алмасу теориясын салыстырып, салыстыра алады. | Құндылықтарымен байланыс: Ынтымақтастық жағдайында жауапкершілік пен құрметке тәрбиелеу (жұптық, топтық жұмыс). Тіршілік қауіпсіздігі: студенттердің дене бітімі мен гигиенасына назар аудару. АКТ (презентация PPT) сабақтың басында ферменттің субстратпен әрекеттесу ретін нақты көрсету үшін қолданыла алады. | ||||||||||||
Бағалау - оқушының білімін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | ұсынылған критерийлерге сәйкес: студенттер өзін-өзі және өзара бағалауды жүргізеді. Сабақ барысында студенттерді қолдау сөздері арқылы мадақтайды. | ||||||||||||
Қорытынды бағалау Қандай екі аспект өте жақсы өтті (оқыту мен оқуды қарастырыңыз)? 1. 2. Қандай екі аспект сабақты жақсартады (оқыту мен оқуды қарастырыңыз)? 1. 2. Осы сабақта сынып немесе жекелеген оқушылар туралы не білдім, келесі сабақта нені қарастырамын? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?