Органеллалардың сызықтық ұлғаюын есептеу. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: | |||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||
Сабақ тақырыбы | Органеллалардың сызықтық ұлғаюын есептеу. | |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Оқушылар: 11.4.2.2 жасуша компоненттерінің нақты өлшемдерін анықтайды | |||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: микрофотографиядағы органеллалардың сызықтық ұлғаюын есептейді суреттін ұлғаюуын есептеіді масштабты қолдана отырып, суреттің ұлғаюын есептейді | |||||||
Бағалау критерийлері | Студент оқу мақсатына жетті, егер микрофотография бойынша 5 органелланың сызықтық ұлғаюын дұрыс анықтады. | |||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: 1. Мысалдарды, диаграммаларды және тиісті ғылыми терминологияны, микрофотографиядағы органеллалардың сызықтық ұлғаюын қолдана отырып, ауызша немесе жазбаша түрде сипаттайды. 2. Микрофотографияда көрінетін және диаграммалар, суреттер және PowerPoint презентациялары, соның ішінде сөйлеу, тыңдау, жазу және оқу дағдылары арқылы суреттелген органеллаларды сипаттайды | |||||||
Құндылықтарды дарыту
| топтық жұмыс дағдыларын дамыту (жұпта, шағын топтарда немесе сыныпта) өзара құрмет бірлескен іс-қимыл және ынтымақтастық өз оқуы үшін жауапкершілікті өзіне алу | |||||||
Бастапқы білім | Жасуша биологиясы: сыныптар: 6, 7, 9, 10 Биохимия: 7-10 Сыныптар Практикалық дағдылар: күрделі | |||||||
АКТ дағдылары | Оқушы жасушаның құрылымын түсіндіру үшін АКТ қолданады, интерактивті тақта, видео, интернет, ноутбук және планшет, сонымен қатар проектор сабаққа қосымша қолданылады. | |||||||
Қазақ мәдениет | Әрбір мүмкіндік бойынша тиісті және құрметті сілтемелер қазақ мәдениетіне жасалатын болады. Оқушыларға Қазақстандағы гендік инженерияның зерттеулері мен практикасының нақты мысалы көрсетіледі. | |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||
Сабақтың басы 3 мин Сабақ ортасы 5 мин 5 мин 5 мин 5 мин 5 мин 5 мин Сабақ соңы 3 мин | Оқушылармен сәлемдесуі Стартер: (W) "жасуша құрылымы". Ақ тақтада жасушаның үлкен суреті бар. Оқушылар органеллалардың функцияларын анықтайды және сипаттайды. Кері байланыс-оқушылар-оқушылар, мұғалім-оқушылар. Оқушылармен Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын талқылаңыз. (T) суреттің ұлғаюын қалай есептеу керектігін түсіндіріңіз. Үлкейту сурет өлшемінің объектінің өлшеміне қатынасы ретінде анықталады. Ұлғаюы= (T) суреттің ұлғаюын қалай есептеу керектігін түсіндіріңіз. Үлкейту сурет өлшемінің объектінің өлшеміне қатынасы ретінде анықталады. Осы үш мәннің өзара байланысын оң жақтағы теңдеу үшбұрышының көмегімен көрсетуге болады, ол байланысты формулаларды алу үшін мәндерді ауыстырудың жылдам әдісін ұсынады. Көптеген микрофотографияларда өлшеулердің көпшілігі микрометрде көрсетілген. Микрометр (мкм) - 10-3 мм, сондықтан 1 мм-1000 мкм. Осылайша, гломеруланың диаметрі = 0,15 x 1000 = 150 мкм. 1 белсенділігі: W (f) масштабты пайдаланып суретті үлкейтуді есептеу Суреттер мен диаграммаларда көбінесе үлкейту дәрежесін көрсету үшін масштаб болады. Масштаб-бұл объектінің нақты мөлшері. Осыған сүйене отырып, сіз тордың өлшемін де, кескіннің ұлғаюын да есептей аласыз. 1. Шкаланың ұзындығын ММ өлшеу үшін сызғышты қолданыңыз. 2. Бұл өлшемдерді шкаламен бірдей бірліктерге аударыңыз 3. Сурет шкаласының ұзындығын нысан шкаласының нақты ұзындығына бөліңіз. Кері байланыс: оқушылар-оқушылар, мұғалім-оқушылар. 2-әрекет: суреттегі оның шкаласын қолдана отырып, үлгінің өлшемін есептеу Шкаланы қолдана отырып үлгі өлшемін есептеу 1 үлгінің ұзындығын мм өлшеңіз (жұмысты көрсету) 83 мм 2 шкаланың ұзындығын мм 32 мм өлшеңіз 3 үлгі шкаласының қанша ұзындығын есептеңіз. (Үлгінің ұзындығын бөліңіз шкаланың ұзындығы) 83 мм / 32 мм = 2,6 (Бірлік жоқ) 4 өлшемді есептеңіз. Шкаланың белгісін соңғы жауапқа көбейтіңіз. (Бірлік бірдей, шкала ретінде) 100 нм х 2,6 = 260 нм I (f) * Органеллалар тізімін көрсетіңіз. * Сыныптан органеллалардың нақты ұзындығын ұсынуды сұраңыз. * Типтік ұзындықты келісіңіз. P (f) * Жұптарға электронды микрофотографияның көшірмесін беріңіз. * Олардан таңдалған органоидтың ұзындығын өлшеп, үлкейтуді есептеңіз. • Егер бірнеше жұпқа бірдей тапсырма берілсе, олар өз нәтижелерін бір-бірімен тексере алады. Бағалау критерийлері: * есептеу үшін дұрыс қолданылған формула * бірліктерді дұрыс түрлендіру * жауап дұрыс есептелген. 3 қызметі: суретті үлкейту арқылы үлгі өлшемін есептеу Ұлғайту = х 320 Үлкейтуді қолдана отырып, үлгінің мөлшерін есептеу 1 үлгінің ұзындығын мм өлшеңіз (жұмысты көрсету) 83 мм 2 үлгінің ұзындығын НМ 83000 нм-ге аударыңыз 3 үлгінің ұзындығын үлкейтуге бөліңіз (бірліктер нм болады) 83000 нм / 320 = 260 нм Кері байланыс-оқушылар-оқушылар, мұғалім-оқушылар. 4-әрекет: осы өлшемдердің ережелермен белгісіздігі Сызғыш қаншалықты дәл? Егер сіз осы шкаланы өлшесеңіз, оның ұзындығын 52 немесе 53 мм өлшейсіз бе? Бұл ұзындық 52 мм +/- 1 мм +/- деп жазылуы керек. + / - белгісіздік деп аталады. Бұл нақты ұзындығы+/- 51, 52, 53 мм болуы мүмкін дегенді білдіреді. неге? Сызғышпен өлшеу кезінде, егер сіз нөлден 0,5-тен аз қашықтықта болсаңыз, сызғыштың орнын реттейсіз бе? Мүмкін жоқ шығар? Егер сызық сызғыштағы екі белгінің арасында аяқталса, сіз не таңдайсыз? (I) берілген үлестірме материалдардағы сұрақтарға жауап беріңіз. Кері байланыс: мұғалім-оқушылар. (I) Рефлексия Менің ойымша осылай.... өйткені..... Менің дәлелдеуге мысал ........... Осыған сүйене отырып, мен мұны қорытындылаймын ... Үй жұмысы. I (f) * Оқушылардан Интернеттегі электрондық поштаны тауып, үлкейту мен ұзындыққа негізделген сұрақтар тізімін жасаңыз. Содан кейін олар кездейсоқ басқаларға беріледі. * Егер студенттер өз сұрақтарына дұрыс жауаптарды тексеруге көмектесу үшін артқы жағына немесе конвертке салса, бұл жақсы идея | Өсімдік жасушаларының құрылымы мен ультра құрылымы және хлоропласттың Тарихи ашылуы туралы 3,5 минуттық бейнеклип; жарық, флуоресцентті және электронды микроскопияның пайдалы көрсетілімі: http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/sachs-and-the-discovery-of-the-chloroplast/12898.html https://www.youtube.com/watch?v=308je3l9Vn0 Для активности https://www.thinkib.net/biology/page/17083/calculating-magnification-and-size http://sciencelearningcenter.pbworks.com/f/1-Microscope.pdf https://johnosborneabcbiology.wordpress.com/cell-biology-topic-1/1610-2/ https://www.thinkib.net/biology/page/17083/calculating-magnification-and-size https://www.thinkib.net/files/biology/files/calulatinglinearmagnifiation.swf Жұмыс парағы | ||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||
Нұсқауларды ажыратады * Жеке және топтық қолдау * Кейбір сөз тіркестерінің мағынасын түсіндіру * Тілді жеңілдету * Көрнекі құралдарды пайдалану (диаграммалар, графикалық ұйымдастырушылар, суреттер, бейнелер, диаграммалар • …) G&T студенттері үшін | Үзіліс және таза ауа | |||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?