«Адам геномы» жобасы. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Бөлім 11.2D Тқымқуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары | Мектеп: | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||
Сыныбы: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||
Сабақ тақырыбы | «Адам геномы» жобасы. | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Оқушылар орындай алады: 11.2.4.3 - «Адам геномы» жобасының маңызын талқылау | |||||
Сабақ мақсаты | Оқушылар: «Адам геномы» жобасының маңызын талқылайды | |||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар орындай алады:
(оқылым және жазылым дағдылары ) Бағалау критерийлері:
(оқылым және жазылым дағдылары ) | |||||
Тілдік мақсат | Оқушылар орындай алады: келесі терминдерге анықтама бере алады: «адам геномы» жобасы, генді түсіндіру, евгеника, ДНҚ, салдары, нуклеотид жұбы, зерттеу, технология. Пәндік лексика мен терминология: «адам геномы» жобасы, ген, евгеника, ДНҚ Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы «Адам геномы» жобасының мақсаты - ... Адам геномын зерттеуде түсіндіру ... | |||||
Құндылықтарды дарыту | Бұл сабақ оқушылардың бойында келесі құндылықтарды академиялық адалдығын, жауапкершлігі мен көшбасшылығын, ұжымда жұмыс жасау қабілеттерін дамытуға бағытталады. | |||||
Пәнаралық байланыстар | Медицина: мутациялардың салдары. Химия: нуклеотидтер, байланыстар | |||||
Алдыңғы білімдер: | Молекулалық биология: 10 сынып (ДНҚ құрамы) | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы 0- 5 минут | Сәлемдесу. Миға шабуыл. Сыныппен жұмыс: Оқушыларға мәселелі сұрақтар қоя отырып, миға шабуыл жасау.
Оқушылар өз көзқарастарына дәлелдемелер мен аргументтер келтіруі тиіс. | АГЖ генетикаға, геномдарға және жалпы геномика ғылымға әсері; әртүрлі көзқарастар: | ||||
Сабақтың ортасы 6-15 минут 16-20 минут 21-32 минут | Мағынаны тану: «Адам геномы» жобасына өз үлестерін қосқан ғалымдар туралы ақпаратқа сүйене отырып, оқушыларды ғалымдардың атауын бере отырып 4 топқа бөлу:
Бағалау критерийлері:
Талқыланатын тақырыптар: Шығу тарихы
Топтық жұмыс: Оқушылар топқа біріге отырып, берілген тақырып бойынша зерттеме жұмысын презентация/ постер түрінде көрсетеді. (С) ПІКІРСАЙЫС топ бойынша жүзеге асырылады. Топтан бір спикер төмендегі сұрақтар бойынша өз ойларын ортаға салады. ТАҚЫРЫП: «Адам геномы» жобасының ықпалын бағалау. Пікір сайыс үшін қажетті сұрақтар тізімі:
| «Адам геномы жобасы» сайты: http://www.ornl.gov/sci/techresources/Human_Genome/home.shtml Оқушылар үшін «Адам геномі» жобасы бойынша жол бағдар: http://www.ornl.gov/sci/techresources/Human_Genome/education/students.shtml Адам геномы (ағылшын тілінде) https://www.lehigh.edu/~inbios21/PDF/Fall2013/Marzillier_11132013.pdf
| ||||
Сабақтың соңы 33-40 | Жеке жұмыс: Оқушыларға тақырыпты бекіту үшін SWOT – талдау жасауды ұсыныңыз. Бағалау критерийлері:
«Адам геномы» жобасының мүмкіндіктері мен қатерлерін қарастырады. Үй тапсырмасы: «Адам геномы» жобасының тарихи қалыптасуы мен дамуын қарастыра отырып, қысқаша баяндама жазу. | SWOT – талдау үшін ақпараттар: http://marketing.by/novosti-rynka/metodika-provedeniya-swot-analiza-obraztsy-matrits-swot/ | ||||
Қосымша ақпарат | ||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||
Сабақтың миға шабуыл бөлімінде әр түрлі деңгейде жауапты қажет ететін сұрақтар қолданылады. Оқушылардың ақпаратты қабылдау ерекшеліктеріне сәйкес жақын арадағы даму аймағы анықталады. Оқушылардың алған білімдерін тексеру барысында оқушылардың қабілеттері ескеріле отырып әр түрлі деңгейдегі сұрақтар қойылады. | Сабақтың миға шабуыл бөлімінде сұрақтарға жауап беру арқылы қолданылады. Оқушылар мұғалімнің нұсқау картасын негізге алып, сыныптастарын топтық жұмыстарда бағалау критерийлеріне сәйкес бағалайды. Жеке пікірсайыс кезінде тапсырмаларды орындау арқылы жақын арадағы даму аймағы айқындалады. Өзара бағалау жасайды. | Сыныпта қозғалу барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?