«Адам геномы» жобасы. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Бөлім 11.2D Тұқымқуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары | Мектеп: | ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Сыныбы: 11 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: | |||||
Сабақ тақырыбы | «Адам геномы» жобасы | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.2.4.3 - «Адам геномы» жобасының маңызын талқылау | ||||||
Сабақ мақсаты | -«Адам геномы» жобасының мақсаттарын түсіндіру; -«Адам геномы» жобасының нәтижелерін пайдаланып, жаңа препараттарды ұйымдастырудағы маңыздылығы; - «Адам геномы» жобасының этикалық салдарын бағалау. | ||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар оқу мақсатына жетеді, егер олар: - «Адам геномы» жобасының мағынасын талқыласа; - жобаның мақсаттары мен нәтижелерін түсіндірсе; - «Адам геномы» жобасының маңыздылығы туралы екі көзқарасты түсіндірсе (пайдасы мен ELSI мәселелері). - Мысалдар мен фактілерді қолдана отырып, адам өміріндегі болашақ өзгерістерді болжай алса; | ||||||
Тілдік мақсат | «Адам геномы» жобасының маңыздылығын талқылау (сөйлеу және жазу дағдылары) Тақырыпқа қатысты лексика мен терминология: Адам геномының жобасы (HGP), ген, ДНҚ, реттілік, негіз жұптары, зерттеулер, технологиялар, жеке сектор, лицензиялау, гранттар, мақсаттар, бюджет, халықаралық ынтымақтастық, мәліметтер базасы, деректерді талдау, этикалық, құқықтық және әлеуметтік мәселелер биотехнология, медициналық қолдану, фармакогеномика, гендік тест, гендік терапия, генетикалық кеңес, тарих, уақыт кестесі. Диалог пен жазуға арналған сөз тіркестері: «Адам геномы» жобасының мақсаты - бұл ... Адам геномын зерттеуде оның шифрын ашу жоспарланған ... Кезектілік - бұл ... Генетикалық карта негізделеді ... Есеп жазу кезіндегі пайдалы дәйектілік: 1. Идеялар / сәйкес мәселелер. 2. Құрылымы. 3. Құрдастарын бағалау. 4. Соңғы нұсқа. 5. Құрдастарды талдау. | ||||||
Бағалау критерийлері | Медицина саласы бойынша («Адам геномы» жобасын терапия, диагностика нәтижелерін қолдану);. География пәні бойынша («Адам геномы» жобасына қатысушы елдер туралы мәлімет). | ||||||
АКТ дағдылары
| Тапсырмаларды орындау барысында сілтемелерді пайдалану | ||||||
Алдыңғы білімдер: | Тұқымқуалаушылық және өзгергіштік 9-11 сыныптар Эволюциялық даму: 9-11 сыныптар Жасушалық цикл: 9-11 сыныптар Молекулалық биология: 10-12 сыныптар Микробиология: 7-11 сыныптар Биологияда статистикалық әдістерді қолдану - 11 сынып | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы 1 – 5 мин 5- 10 мин | 1. Алдыңғы білімді қорыту «Ассоциациялар» қызметі Мұғалім тақтаға «Адам геномы» жобасын жазады, оқушылар осы жобаның атауына байланысты сөздерді тауып жазуы керек. Оқушылар «Адам геномы» жобасының мақсаттары туралы талқылайды. 2. Старттық қызмет «Тарих парағы» Мұғалім оқушыларды тақырыптың қызықты тарихи фактілерімен таныстырады. 3. Оқушылар сабақ тақырыбын, оқу және сабақ мақсаттары мен бағалау критерийлерін құрастырады. | Power Point презентациясы | |||||
Сабақтың ортасы 10 - 13 мин 13 – 33 мин 33-40 мин
40-60 мин 60-75 мин | 4. Оқушылар бейнені қарап, кестені толтырады \ 5. Зерттеу уақыты студенттер топтарда жұмыс жасап, «Адам геномы» жобасы туралы ақпарат жазылған постер дайындауы керек. Жобада қамтылатын ақпараттар
2) Нәтижелер 3) Осы жобаның маңыздылығы (эволюциялық ілім, емі) қауіпті аурулар) Барлық топтар үшін бағалау критерийлері:
6. Кеңестер туралы өтініш беру - Топтар туралы қысқаша түсіндірме, сынып кестелері ескертулер жасау керек. - Жоғарғы тәжірибеден өткен оқытушылармен байланыстар орнату. Оқушылар жұптасып жұмыс жасайды. «Адам геномы» жобасында көтерілген негізгі этикалық мәселелерді атайды. Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары | https://www.youtube.com/watch?v=ly29hM-cQi8 Биология 2.0; Адам геномы бойынша экономистің арнайы баяндамасы (2010) http://www.economist.com/node/16349358?story_id=16349358
Адам геномы шеңберінен тыс жүктелетін плакат: http://www.ornl.gov/sci/techresources/Human_Genome/posters/beyondhgp/03-0174.pdf | |||||
75-80 мин | 6.Рефлексия «Бүгінгі сабағым маған қатты ұнады, себебі ...» «Маған мұғалімнің қосымша көмегі керек ...» | Стикерлер | |||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||
Дифференциация тапсырма бойынша, нәтиже бойынша, жеке қолдау арқылы, оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып оқу материалдары мен ресурстарын таңдау арқылы болуы мүмкін (Гарднердің бірнеше интеллект теориясы). Дифференциацияны сабақтың кез-келген кезеңінде қолдануға болады, бұл уақытты басқаруды ескереді. Постерлерді орындау үшін студенттер топ болып бірге жұмыс жасайды (процесс пен өнім бойынша саралау). | Сабақ барысында оқушылар негізінен топ болып жұмыс жасайды және постер дайындау үшін материалды зерттейді. Оқушылар мұғалім үшін уақытылы кері байланыс ала алады. Сабақ барысында студенттер өзін-өзі бағалайды, ал мұғалім әрбір үлгерімді бақылау тізімін қолдана отырып бағалайды. | Денсаулыққа ықпал ететін әдістер Үзіліс және физикалық жаттығулар. Оқушылармен жұмыс кезінде осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік ережелері. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?