Сперматогенез бен оогенездің айырмашылықтары. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бөлім 11.2В Көбею | Мектеп: | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақ тақырыбы | Сперматогенез бен оогенездің айырмашылықтары | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 11.2.1.2 - сперматогенез бен оогенездің айырмашылығын түсіндіру | |||||
Сабақ мақсаттары: | Оқушылар:
| |||||
Бағалау критерийлері |
| |||||
Тілдік мақсаттар
| Оқытудың тілдік мақсаты: - «сперматогенез», «оогенез» түсініктерін жазбаша түсіндіру Пәндік лексика және терминология: гаметогенез, сперматогенез, оогенез, сперматогония, сперматоцит,екіншілік сперматоциттер, сперматида,қоректік заттар (ДНҚ, нәруыздар) овогония, біріншілік овоциттер, екіншілік овоциттер, пісіп жетілген овоциттер (жұмыртқа жасушалары), фоллиукала аймағы, өсу, пісіп жетілу, көбею, митоздық бөліну, қалыптасу фаза, бағыттаушы денешік,гаплоидты хромосомалар Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы Сперматогенез келесі кезеңдерден тұрады: …, …, …. . Овогенез кезеңдері: ...,...,... . Гаметалар …. хромосома жиынтығынан тұрады. Сперматозоидтардағы талшықтардың пайда болуы ... кезеңде жүреді. Жыныс бездерінде ғана болатын герментативті эпителий түзіледі… . Біріншілік ооцит .... көмегімен бөлінеді және келесі жасушаларды .... түзеді. | |||||
Құндылықтарды дарыту
| Ынтымақтастық:
Академиялық әділдік:
| |||||
| Патриотизм және азаматтық борыш:
Өмір бойы оқу:
Өзіне және айналадағыларға құрмет:
| |||||
Пәнаралық байланыстар | География пәні | |||||
АКТ қолдану дағдылары | Шағын презентация, бейнебаян көрсету.Оқушыларға белсенді оқыту тақтасымен суреттік тапсырмалармен көрсету. | |||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Көбею: 7-10 кластар Гаметогенез:10 класс Жасушалық цикл:10 класс | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөздер | ||||
Сабақтың басы 0-2 мин | Сабақты ұйымдастыру:
| |||||
Сабақтың басы 0-2 минут Сабақтың ортасы 03-10 минут 11-23 минут Сабақтың аяғы: 23-36 минут 37-40 минут | Ой толғау «Матрица» әдісі қолданылады. Оқушылардың отырған орнының сызбасы тақтада сызылады. Кездейсоқ таңдау арқылы сәйкес орында отырған оқушы сұраққа жауап береді. Дұрыс жауап берсе + , жауап бере алмаса - белгісі қойылады. Сұрақтар:
Тақырыпқа шығу: Сабақтың мақсатын мұғалім мен оқушылар бірігіп анықтайды: Ұғыну Жұппен жұмыс Activity 1 «Мәтінмен жұмыс» Оқушыларға бейнефильм көрсетіледі. Мұғалімнің қолдау сұрағы арқылы сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты, бағалау критерийі анықталып, тақтада көрсетіледі. Оқушылар дәптеріне жазып алады. Оқушыларға оогенеза және сперматогенезді салыстыру үшін, Венн/салыстырмалы кесте құрастыруды тапсырыңыз (қосымша 1.) Уақытын тиімді пайдаланған оқушылар қосымша тапсырма орындай алады (қосымша 2). Жұмыстарды өзара тексеріп, бағалауды ұйымдастырыңыз. Венн диаграммасын толтыру кезінде келесі терминдерді қолдануы тиіс: герментативті эпителий, диплоидты және гаплоиды хромосома, мейоз I және II, сперматогонии, біріншілік,екіншілік сперматоцит, сперматиттер, сперматозоид, оогонии, біріншілік,екіншілік ооциц, полярлы дене, оотид және жұмыртқа жасушалары, фазалар, көбею, өсу, пісіп жетілу және қалыптасу. Оқушылар бұдан өзгеде құбылыстар бойынша салыстыра алады. Бұл оқушылардың талдау және жинақтау адғдыларын дамытады. Жауабы: Оқушылар тақтада дұрыс жауапты өз жұмыстарымен салсытырып өзін өзі бағалау жүргізеді. Мұғалім қосымша сұрақтар қойып терминдерді пайдаланып жауап беруін қадағалайды. Бағалау критерийлері:
Тапсырма дискрипторы:
Оқушыларға тақырыпты бекіту үшін «Ыстық үстел» ойынын ойнатылады. Сынып екі топқа бөлінеді. Тақтада оқушылар оқу мақсатына байланысты терминдерді өздері жазады, Әр топтан кезекпен бір оқушыдан шығып столға отырады, ал қалған топ мүшелері ол терминді табуға көмектеседі. Берілген тақырып бойынша терминдерді көп анықтаған топ жеңімпаз болып саналады. Мұғалім аталған тақырыпқа қатысты терминдердің бір үлгісін презентацияға алдын ала салу қажет. Тапсырма дискрипторы:
Кері байланыс Оқушылар сабақтың басында тақтаға жазылған мақсатқа оралады, барлық мақсатқа жеткендігін анықтайды. Рефлексия Синквейн Үй тапсырмасы:
edmodo.com сайтына жүктелген ақпараттарды қайталау | Презентация Бейнефильм Презентация Қосымша 1,2 Презентация Оқулық. Презентация . Оқулық. | ||||
Саралау | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||
Барлық оқушылар: Сперматогенез және оогенез сатыларын салыстырып сипаттай алады; Қатысушылардың көпшілігі: Сперматогенез және оогенез сатыларының айырмашылығын түсіндіріп бере алады; Кейбір оқушылар: Сперматогенез және оогенез сатыларының айырмашылығының маңызын оның жыныс жаушаларының құрылысымен байланыстырып айтып бере алады. |
| Денсаулық сақтау технологиялары.
| ||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?