Өсіргіш заттар. Өсіргіш заттардың өсімдіктерге әсер ету механизмі. Ауксин әсері. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.2 B Координация және реттелу |
| |||||||
| ||||||||
|
| |||||||
|
| |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.1.7.3 - өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсіргіш заттар) әсер етуін зерттеу | |||||||
Сабақ мақсаттары | Өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсіргіш заттар) әсер етуін зерттеу | |||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар жаңа терминдерге сипаттама береді, өсімдіктердің өсуіне өсіргіш заттардың әсерінің механизмін түсіндіреді. Оқушылар өсімдіктерге гормондардың әсерін сипаттайды және түсіндіреді. | |||||||
Тілдік мақсаттар
| Пәнге қатысты лексика мен терминология жүйкелік реттелу, гуморальды реттелу, гипоталамус, гипофиз, медиатор, биологиялық белсенді заттар, нысан – жасушалар, медиатор, гормондар, эндокриндік жүйе, стимул, реттеуші, эффектор, афферент, кері байланыс, жағымсыз және жағымды кері байланыстар, гомеостаз. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы ……жүйке жасушалары арқылы жүзеге асады. Жүйкелік реттелу ….. көмегімен және мадиаторлармен жүзеге асырылады. Бұлшық еттің жиырылуын … реттеп тұрады. Психикалық үдерістердің жүруін… қамтамасыз етеді. Гуморальды реттелу ... көмегімен жүзеге асырылады. | |||||||
Пәнаралық байланыстар | Химия – гормондардың жасушаға әсері Ауыл шаруашылығы – өнімді өсіру кезінде жасанды фитогормондарды қолдану мүмкіншілігі | |||||||
АКТ қолдану дағдылары | Оқу үрдісін электрондық ресурстармен визуализациялау Microsoft PowerPoint | |||||||
Бастапқы білім | Жүйке жасушасы, ұлпа, жүйке жүйесі: 7-10 сыныптар. Эндокринді жүйе: 7-10 сыныптар. | |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||
Сабақтың басы 1-5 мин 5-10 мин | 1.Өткен тақырыптың өзектілігі. «Сәйкестендіру» Оқушылар жануар және өсімдік гормондарына қатысты терминдерді дұрыс сәйкестендіру қажет. 2.Бастапқы іс-әрекет Проблемалық сұрақ Мұғалім талқылауға сұрақ қояды: «Өсімдік гормондары өсімдіктердің өсуін және дамуын қалай реттей алады?» 3.Оқушылар сабақтың тақырыбын, мақсатын, бағалау критерийлерін қалыптастырады. | Оқу таныстырылымы
| ||||||
Сабақтың ортасы 10-15 15-25 мин 25-35 мин 35-38 мин | 4.Мұғалім түсіндірмесі. Мұғалім сабақтың негізгі тірек терминдерін түсіндіреді. Сонымен қатар өсімдіктің өсуіндегі және дамуындағы ауксиннің ролін түсіндіреді. Оқушылар дәптерге ауксиннің өсімдік жасушаларына әсерінің суретін салу қажет. 5.Топтық жұмыс (4 топ). Оқушылар шағын топтарда әртүрлі өсімдік гормондарын зерттеу қажет. 1-топ – цитокининдер 2-топ – гиббереллиндер 3-топ – абсциз қышқылы 4-топ – этилен Оқушылар өсімдік гормондары туралы постерлерін дайындау үшін интернет көздерін қолдана алады. Шағын топтар жұмыс өнімдерін сыныптастарына көрсетеді. 6.Топтық жұмысты қорғау. Әр топ өз жұмыс өнімін қорғап жатқан кезде (постер) басқа топтың мүшелері (тыңдаушылар) дәптерлеріне өсімдік гормондары туралы естіген жаңа ақпаратты жазып немесе суретін салып алу қажет. 7. «Шындық/Жалған» Оқушылар өз жетістіктерін «Шындық/Жалған» тапсырмасы арқылы тексере алады. Оқушылар өсімдік гормондары туралы тұжырымдарды оқып, тұжырымның қайсысы дұрыс, қайсысы бұрыс екендігін табу қажет. | Қосымша 1 Маркерлер, А3 форматындағы қағаздар, ноутбуктер Қосымша 2 | ||||||
Сабақтың соңы 38-40 | Кері байланыс: Мұғалім сабақ мақсатына оралып, критерийлердің орындалу деңгейін талқылайды. Оқушылар сабақ барысында жақсы іске асқан немесе қиындық туғызған мәселелерді анықтайды. | стикерлер | ||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||
Саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады, уақыт ескерілу қажет. «Сәйкестендіру», топтық жұмыс, «Шындық/жалған» әдістері оқушыға тақырыпты меңгеруге, кандай да бір шешім қабылдауға, бағалауға мүмкіндік туғызады. | Мұғалім оқушылардың үлгерімін сабақ барысында бағалайды, сабақтың соңында оқушылар өздерінің және сыныптастарының ауызша түсіндірмелерін бағалайды. Оқушылар сабақ соңында өздерінің жетістіктерін бағалау мақсатында жеке жұмыс орындайды. | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары Қауіпсіздік техникасы ережелеріне кіріспе нұсқаулық Көз гимнастикасы | ||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?