Су потенциалы. Қысымның осмотикалық/ ерітілген және гидростатикалық / потенциалдары. Өсімдік жасушаларына судың түсуі. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Заттардың тасымалдануы

Мектеп: ФМБ НЗМ Алматы қ.

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Су потенциалы. Қысымның осмотикалық/ ерітілген және гидростатикалық / потенциалдары. Өсімдік жасушаларына судың түсуі.

Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары

11.1.3.3 - тұздардың әртүрлі концентрациясы бар ерітінділерде жасушалардың су потенциалын зерттеу

 Сабақтың мақсаттары

тұздардың әртүрлі концентрациясы бар ерітінділерде жасушалардың су потенциалын зерттеу

 Бағалау критерийлері

* оқушылар судың терминалдық потенциалыен анықтайды

* оқушылар су потенциалының мәнін түсіндіреді оқушылар тұздардың әртүрлі концентрациясы бар ерітінділерде жасушалардың су потенциалын зерттейді.

 Тілдік мақсаттар

Белсенді және пассивті дауыста фразаларды пайдалана отырып, су әлеуетінің мәнін ауызша түсіндіріңіз.

Ерекше лексика және терминология: су әлеуеті, осмотикалық / ерітінді, гидростатикалық қысым

....кем теріс………………

.....кем оң………………

 дифференциация

мұғалімнің қолдау деңгейі бойынша саралау

 Құндылықтарды дарыту

Ынтымақтастық. Академиялық адалдық және ашықтық. Оқытушы мен оқушылар пайдаланылатын ақпарат көздеріне сілтемелерді көрсетеді оқытушы мен оқушылар бір-бірін, өзін, топты ашық бағалайды, бағалауды негіздейді және кері байланысты қамтамасыз етеді.

 Пәнаралық байланыс

Судың химиялық құрылымы туралы диаграмма арқылы химиямен

АКТ

Оқушылар кесте жасау үшін интернет-ресурстарды пайдаланады

Алдыңғы білім

Тірі организмдердің әртүрлілігі: 7, 8, 9, 11 сыныптар жасушалық биология: 7, 9, 10, 11 сыныптар

Жоспар

Сабақ қезеңдері

Жоспарланған іс-әрекеттер

Оқыту көздері мен ресурстар

Сабақтың басталуы

0-1 мин

Коллаборативті орта құру

1-11 мин

ҚБ «потенциалы»

Жауап моделі бойынша өзін-өзін бағалау

Мұғалімнің кері байланысы

Қосымша_1

ҚБ парақтары

Сабақтың ортасы

11-16 мин

Ой қозғау

Оқушыларға үлкен (қабығы аршылып, иондалмаған суға бірнеше күнге салынған) және қалыпты (ол да қабықсыз) тауық жұмыртқасын көрсету.

Оқушылардан диффузия, осмос пен су потенциалын қалай түсінетіндіктерін өзара тексеріп, мұғаліммен кері байланыс орнатуды сұрақ қою.

(С) (ҚБ) Оқушыларға осы тақырыпқа қатысты әртүрлі терминологияны меңгеру мақсатында «сауда автоматы» анимациясын көрсету.

Есеп шығаруды қысқаша түсіндіру

Су потенцииалына қатысты терминдерді сауда автоматы түрінде түсіндіруге арналған сілтеме:

http://www.kscience.co.uk/animations/water_potential.htm

16-36 мин

Зертханалық жұмыс

(Э) /(Т) (ҚБ) Оқушылардан түрлі концентрациялы тұз ерітінділеріндегі жасушалардың су потенциалын анықтауға арналған зертханалық жұмысты жүргізеді

  • түрлі концентрациялы тұз (немесе қант) ерітінділерінің өсімдік ұлпасына (картоп, сәбіз т.б. өсімдіктер) әсерін зерттеуді жоспарлап, жүргізу;
  • ұлғаю/азаю % (немесе өлшеу үшін алынған басқа бірліктерді, салмағы/ұзындығы/ диаметрі/ т.б. есептеу;
  • нәтижелерді көрсету
  • зерттелген ұлпа ерітіндісінің концентрациясын график көмегімен анықтау

@ Қауіпсіздік техникасының ережелері:

Оқушылармен бірге қауіпсіздік техникасының ережелерін талқылаңыздар.

Жұмыс барысы:

  • 1 ден 6 ға дейін стакандарды/сынауықтарды нөмерлеңіз. (концентрациялары 0, 0,2; 0,4; 0,6; 0,8 и 1 М тұз ертінідісі)
  • 20 см3 әр түрлі концентрациялы ертінідіні сынауыққа құйыңыз.
  • 6 картоп бөлігін бірдей етіп куб тәрізді кесіп даярлаңыз.
  • Картоп 20 мм барлық жағы тең болу керек, кесу барысында сызғыш пен пышақты пайдаланыңыз.
  • Концентрациялы ертінідіге салмай тұрып картопты өлшеп, кестеге енгізіңіз.
  • Концентрациялы ерітінділерде 40 минут қалдырыңыз.
  • 40 минуттан соң алып кептіріп, өлшеп массасын жазыңыз.

Концентрацияға қатысты пайызын есептеңіздер.

Оқушылар су потенциалының терминологиясын пайдаланып, олардың нәтижелерін түсіндіретін қорытынды жазады.

Оқушыларға су потенциалы бойынша сұрақтар қою. Оларға есептеулер де кіруі тиіс. Оқушылардан жауаптарын талқылап, осы сұрақтардың шешімін береді

Қосымша_2

Құрал-жабдықтар:

Стакан -6 шт.

Тұз қышқылы ертінідісін даярлаңыз;

(0,2; 0,4; 0,6; 0,8 и 1 М)

Картоп -2 шт.

Өлшегіш цилиндр -1

Сызғыш; пышақ;

Таразы;

37-40 мин

Рефлексия "Талқылау бойынша серіктестер"

Оқушылар үш сұраққа жауап береді:

  • - Олар не білді
  • - Не түсініксіз қалды
  • - Не білгілері келеді

Үй жұмысы

Терминдерді қайталау

Қосымша ақпарат

Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Оқушылардың қабылдау қабілетіне қарай: визуал, аудиал және кинестетик екенін ескере отырып тапсырмалар жоспарланды.

Жаңа термин болғандықтан ДНҚ құрылысы туралы дайын ақпарат берілді.

Қабілеті төмен оқушыларға дайын кестелер берілді.

Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?

(Ө/Қ)ҚБ алынады.

(Э/Ж)ДНҚ моделін дұрыс құрастырады

Денсаулықты сақтау және қауіпсіздік ережелері

Сабақ барысында биология кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау.

Жұптық жұмыс кезінде белсенді қозғалыс жасағанда құрал-жабдықтармен дұрыс жұмыс жасау.

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шындыққа негізделген болды ма?

Оқушылар бүгін нені үйренді?

Сыныпта қандай атмосфера болды?

Мен жүргізген дифференциация іске асты ма? Мен уақытқа сәйкес жұмыс істедім бе?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неліктен?

Бұл бөлімді рефлексия үшін пайдаланыңыз (сабақ туралы ой қозғау).

Сіздің сабағыңыз туралы сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?

1:

2:

Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу