Су әлеуеті. Қысымның осмотикалық/ ерітілген және гидростатикалық / потенциалдары. Өсімдік жасушаларына судың түсуі. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Затаррдың тасымалдануы | Мектеп: ФМБ НЗМ Алматы қ. | ||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||
Сынып: 11 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: | |||
Сабақтың тақырыбы | Су әлеуеті. Қысымның осмотикалық/ ерітілген және гидростатикалық / потенциалдары. Өсімдік жасушаларына судың түсуі. | ||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары | 11.1.3.3 - тұздардың әртүрлі концентрациясы бар ерітінділерде жасушалардың су потенциалын зерттеу | ||||
Сабақтың мақсаттары | Термалды судың әлеуетін анықтау. Тұздардың әртүрлі концентрациясы бар ерітінділерде жасушалардың су потенциалын зерттеу | ||||
Бағалау критерийлері | * оқушылар судың терминалдық әлеуетін анықтайды * оқушылар су әлеуетінің мәнін түсіндіреді оқушылар тұздардың әртүрлі концентрациясы бар ерітінділерде жасушалардың су потенциалын зерттейді. | ||||
Тілдік мақсаттар | Белсенді және пассивті дауыста фразаларды пайдалана отырып, су әлеуетінің мәнін ауызша түсіндіріңіз. Ерекше лексика және терминология: су әлеуеті, осмотикалық / ерітінді, гидростатикалық қысым ....кем теріс……………… .....кем оң……………… | ||||
дифференциация | мұғалімнің қолдау деңгейі бойынша саралау | ||||
Құндылықтарды дарыту | Ынтымақтастық. Академиялық адалдық және ашықтық. Оқытушы мен оқушылар пайдаланылатын ақпарат көздеріне сілтемелерді көрсетеді оқытушы мен оқушылар бір-бірін, өзін, топты ашық бағалайды, бағалауды негіздейді және кері байланысты қамтамасыз етеді. | ||||
Пәнаралық байланыс | Судың химиялық құрылымы туралы диаграмма арқылы химиямен | ||||
АКТ | Оқушылар кесте жасау үшін интернет-ресурстарды пайдаланады | ||||
Алдыңғы білім | Тірі организмдердің әртүрлілігі: 7, 8, 9, 11 сыныптар жасушалық биология: 7, 9, 10, 11 сыныптар | ||||
Жоспар | |||||
Сабақ қезеңдері | Жоспарланған іс-әрекеттер | Оқыту көздері мен ресурстар | |||
Сабақтың басталуы 0-1 мин | Коллаборативті орта құру | ||||
1-13 мин | ҚБ «Су әлеуеті» Жауап моделі бойынша өзін-өзін бағалау Мұғалімнің кері байланысы | ҚБ парақтары | |||
Сабақтың ортасы 13-16 мин | Ой қозғау
Мұғалім оқушылардан өз жауабын түсіндіруді сұрайды. Мұғалім: "Су әлеуеті" термині осмосты қарастыруда өте пайдалы. Су потенциалын белгілеу үшін пси ψ грек әрпі пайдаланылуы мүмкін. Сіз су потенциалы туралы ойлауға су үрдісі туралы ретінде ерітіндіден шығу. Мұғалім сабақ тақырыбын атайды және оқушылардан сабақтың мақсатын тұжырымдауды сұрайды. | 1 слайд | |||
16-21 мин 21-29 мин
| Активити 2 “+, -, ?” (диалог арқылы оқытушыны қолдау деңгейі бойынша дифференциация) Тапсырма: оқушылар судың әлеуеті туралы биологиялық фактілерді оқиып, парақтарда "+, -, ?" белгілерін қойып шығады. + білемін - білмеймін ? қиын Содан кейін олар тақырып бойынша қысқаша ақпарат жазады.
Активити 3 Әңгімелесу Тапсырма: оқушылар жұппен өз ақпаратын ұсынады Жетістік критерийлері: *Арнайы лексиканы пайдалану (5-6 сөз) * Терминді анықтау су потенциалы * Су әлеуетінің мәнін түсіндіріңіз * Ақпараттың болуы (дұрыс айтылу, еркін сөйлеу, дұрыс интонация). Нәтижені тексеру үшін әрбір топ өз жұмысын ұсынады және өз шешімдерін талқылайды. Жетістік критерийлері бойынша сараптамалық бағалау. Оқушылар мен мұғалімнің кері байланысы және рефлексия. |
Қосымша_2_ Ақпарат су әлеуеті | |||
29-39 мин | Активити 4 Сұрақтарға жауап беріңіз (диалог арқылы оқытушыны қолдау деңгейі бойынша дифференциация). Тапсырма: оқушылар жұмыс парағындағы 1-7 тапсырмаларды толтырады. Жауап моделі бойынша өзін-өзін бағалау. Оқушылар мен мұғалімнің кері байланысы және рефлексия | Қосымша _1 | |||
Сабақтың аяқталуы 39-40 мин | Рефлексия "Талқылау бойынша серіктестер". Оқушылар үш сұраққа жауап береді: - Олар не білді - Не түсініксіз қалды |
Қосымша ақпарат | |
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Оқушылардың қабылдау қабілетіне қарай: визуал, аудиал және кинестетик екенін ескере отырып тапсырмалар жоспарланды. Жаңа термин болғандықтан ДНҚ құрылысы туралы дайын ақпарат берілді. Қабілеті төмен оқушыларға дайын кестелер берілді. |
Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? | (Ө/Қ)ҚБ алынады. (Э/Ж)ДНҚ моделін дұрыс құрастырады |
Денсаулықты сақтау және қауіпсіздік ережелері | Сабақ барысында биология кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау. Жұптық жұмыс кезінде белсенді қозғалыс жасағанда құрал-жабдықтармен дұрыс жұмыс жасау. |
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шындыққа негізделген болды ма? Оқушылар бүгін нені үйренді? Сыныпта қандай атмосфера болды? Мен жүргізген дифференциация іске асты ма? Мен уақытқа сәйкес жұмыс істедім бе? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неліктен? |
| |
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?