Зат тасымалдаудың симпластты, апопластты және вакуолярлы жолдары, және де олардың маңызы. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспарының үлгісі
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Қоректену | Мектеп: | ||||||
Мерзімі: | Мұғалім: | ||||||
Сынып: 11 | Қатыспағандар: қатысқандар: | ||||||
Сабақтың тақырыбы | Зат тасымалдаудың симпластты, апопластты және вакуолярлы жолдары, және де олардың маңызы. | ||||||
Осы сабақта жететін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.1.3.2 - Зат тасымалдаудың симпластты, апопластты және вакуолярлы жолдарын түсіндіру. | ||||||
Бағалау критерийлері | 1. Тамыр түкшелерінің рөлін және құрылысын анықтаңыз. 2. Су потенциалы жағынан өсімдік жасушалары арасындағы судың қозғалысын және оларды қоршаған ортаны түсіндіріңіз. 3. Ұлпа арасында су өтуінің 3 жолын түсіндіріңіз. 4. Эндодерма рөлін түсіндіріңіз. | ||||||
Тілдік мақсаттар | Терминология Симпластты, апопластты, вакуолярлы транспорт / ксилема жолы, тамыр, тамырлы жасуша, тамырдың түкшелі жасушалары, каспарлы сызықтар Жасуша қабырғасы, вакуоль / тонопласт, протопласт, плазмодесматалар Қабық, энтодерма, перицикл, ксилема, флоэма Осмос, су потенциалы, аквапорин, Транспирация Диалогқа қажетті пайдалы сөз тіркестері / жазулар Өсімдіктерді жабық күйде ұстай алады....көп уақытты ішінде.....өсімдіктердің жапырақтарының арнайы құрылысы СО2 концентрациясында.....Сондықтан .... өсімдіктердің лептесіктері жоғары температурасында концентрацияның төмендеуіне әкеледі.... | ||||||
Құндылықтар | Топта және жұпта жұмыс жасағанда ынтымақтастық. | ||||||
ИКТ қолдану | Power Point презентациясынан ақпараттың оқылуы | ||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика- Су потенциалы жағынан қарастырғандағы су қозғалысы. | ||||||
Алдыңғы білімдер | Жасушалық биология: (9,10 сынып) Транспорт: 6,7,8,10 сынып Қоректену: 9 сынып | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың этаптары | Жоспарланған қызмет түрлері | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы
| Стартер «Су қандай күшпен өсімдікке түседі және оның ішінде қозғалады?» Жауаптар 2 слайдта берілген. • Су әрқашан да жоғары потенциалдан төменгі потенциалға ағады. • Бұл термодинамиканың екінші заңына негізделеді.. •Су әрқашан да көп энергиядан аз энергияға орнына қозғалады. (тепе-теңдікке жетпегенше). (W) Мұғалім оқушыларға мақсатты сараптауды ұсынады, және де сабақ бойынша болжамдарын беруді ұсынады. (Сараптамада ең бастысы бұйрық етістігінен бастаған жөн, содан кейін кілт сөздерге көшу керек) Дифференциация: Кейбір оқушыларға мақсатты талдауда мұғалімнің көмегі керек болады. (W) Оқушыларға бағалау критерийлерін оқуды ұсыныңыз, ол олардың сөйлеу және оқу дағдыларын жаттықтырады. Тақырып: Зат тасымалдаудың симпластты, апопластты және вакуолярлы жолдары, және де олардың маңызы. Бағалау критерийлері: 1. Тамыр түкшелерінің рөлін және құрылысын анықтаңыз. 2. Су потенциалы жағынан өсімдік жасушалары арасындағы судың қозғалысын және оларды қоршаған ортаны түсіндіріңіз. 3. Ұлпа арасында су өтуінің 3 жолын түсіндіріңіз. 4. Эндодерма рөлін түсіндіріңіз. | ||||||
Сабақтың ортасы
| (T) Өсімдіктердегі су транспорты бойынша сөйлесіңіз.
(I) Жұмыс парағындағы 1-ші тапсырманы жасауды ұсыныңыз. Бұл алдыңғы білімді осы сабақта қолдануға арналған қосымша тапсырма. (T) Презентациядағы 7-ші слайд бойынша жұмыс. (I) Жұмыс парағындағы 2-ші тапсырманы жасауды ұсыныңыз. (W) Оқушыларға өсімдіктегі өткізгіш ұлпа мүшелерін еске алуды ұсыныңыз. (T) Өсімдік тамырының құрылысымен таныстырыңыз. (I) Жұмыс парағындағы 3-ші тапсырманы жасауды ұсыныңыз. (T) Тамыр түкшелерінің түсіндіре отырып, жұмыс парағындағы 4-ші тапсырманы жасауды ұсыныңыз. (W) Презентациядағы каспар сызықтары бойынша ақпаратты қолданы отырып, олардың құрылысын және де қызметтерін түсіндіріңіз. (I) Жұмыс парағындағы 5-ші тапсырманы жасауды ұсыныңыз. (W) Бүкіл ақпарат өңделгеннен кейін, судың қозғалу типтеріне өтіңіз. (апопластты, симпластты, вакуолярлы). (I) Жұмыс парағындағы 6-шы тапсырманы жасауды ұсыныңыз. Оқушылардың арасында өзара бағалау жүзеге асырылады. (T) Оқушыларға судың транспорты бойынша бейнематериал көрсетіледі. Қосымша тапсырма (егер уақытыңыз қалса) Емтихан сұрақтары Дифференциация: жоғары мотивациясы бар оқушыларға беріледі. (I) Оқушыларға емтихан сұрақтарын беріп, орындалуын қадағалаңыз.
| (PPT) Slides 5-6 WS_Symplast&Apoplast (WS) Task 1 (PPT) Slide 7 (WS) Task 2 PPT) Slide 8 (PPT) Slide 9 (WS) Task 3 (PPT) Slide 10 (WS) Task 4 (PPT) Slides 11-15 (WS) Task 5 (PPT) Slides 16-17 (WS) Task 6 (PPT) Slides 18-19 EQ Transport in plants | |||||
Сабақтың соңы | Оқушылар критерий бойынша рефлексия жүргізеді, және жұмыс парақтарын бағалайды. | (PPT) Slide 20 | |||||
Дифференциалдыоқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілет іжоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? | Денсаулық және қауіпсіздік ережелері | |||||
Топтарға дайындалған дифференцияланған тапсырмалар. Оқушыларды көп сөйлеуге бағыттау. | Оқушылар бір-бірін бағалайды, жұптасып бағалау жұмысы. Мұғалімнің бағалауы. Сабақ барысында ауызша формативті бағалау жұмысы жүргізіледі. | Қауіпсіздік ережелері. Сабақта физминутканы қолдану. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?