Зат тасымалдаудың симпластты, апопластты және вакуолярлы жолдары, және де олардың маңызы. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспарының үлгісі
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Қоректену | Мектеп: | ||||||
Мерзімі: | Мұғалім: | ||||||
Сынып: 11 | Қатыспағандар: қатысқандар: | ||||||
Сабақтың тақырыбы | Зат тасымалдаудың симпластты, апопластты және вакуолярлы жолдары, және де олардың маңызы. | ||||||
Осы сабақта жететін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.1.3.2 - Зат тасымалдаудың симпластты, апопластты және вакуолярлы жолдарын түсіндіру. | ||||||
Бағалау критерийлері | 1. Тамыр түкшелерінің рөлін және құрылысын анықтаңыз. 2. Су потенциалы жағынан өсімдік жасушалары арасындағы судың қозғалысын және оларды қоршаған ортаны түсіндіріңіз. 3. Ұлпа арасында су өтуінің 3 жолын түсіндіріңіз. 4. Эндодерма рөлін түсіндіріңіз. | ||||||
Тілдік мақсаттар | Терминология Симпластты, апопластты, вакуолярлы транспорт / ксилема жолы, тамыр, тамырлы жасуша, тамырдың түкшелі жасушалары, каспарлы сызықтар Жасуша қабырғасы, вакуоль / тонопласт, протопласт, плазмодесматалар Қабық, энтодерма, перицикл, ксилема, флоэма Осмос, су потенциалы, аквапорин, Транспирация Диалогқа қажетті пайдалы сөз тіркестері / жазулар Өсімдіктерді жабық күйде ұстай алады....көп уақытты ішінде.....өсімдіктердің жапырақтарының арнайы құрылысы СО2 концентрациясында.....Сондықтан .... өсімдіктердің лептесіктері жоғары температурасында концентрацияның төмендеуіне әкеледі.... | ||||||
Құндылықтар | Топта және жұпта жұмыс жасағанда ынтымақтастық. | ||||||
ИКТ қолдану | Power Point презентациясынан ақпараттың оқылуы | ||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика- Су потенциалы жағынан қарастырғандағы су қозғалысы. | ||||||
Алдыңғы білімдер | Жасушалық биология: (9,10 сынып) Транспорт: 6,7,8,10 сынып Қоректену: 9 сынып | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың этаптары | Жоспарланған қызмет түрлері | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы
| Стартер. Апопластты, симпластты, вакуолярлы типтері тақырыбы бойынша барлық терминдерді еске түсіреді. | ||||||
Сабақтың ортасы
| Оқушылар Симпластты, апопластты, вакуолярлы типтері бойынша кестені орындайды. Дескрипторлар:
Бағалау. Өзара бағалау. https://www.youtube.com/watch?v=cuPUuvhOLi0 cілтемесі бойыша өтіп, бейнематериалды қарайды. Жұмыс парағы №2 орындайды. Дескрипторлар:
Топтық жұмыс. Оқушылар 3-топқа бөлініп, Апопластты, симпластты, вакуолярлы тасымалдау типтері бойынша джигсо әдісімен өзінің жасаған жұмыстарымен, ақпараттарымен бөліседі. Дескрипторлар:
Қайталау сабағы ретінде бұл әдіс олардың білімдерін бекітуге көмектеседі. | Жұмыс парағы №1 Жұмыс парағы №2 | |||||
Сабақтың соңы | Оқушылар критерий бойынша рефлексия жүргізеді, және жұмыс парақтарын бағалайды. | ||||||
Дифференциалдыоқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілет іжоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? | Денсаулық және қауіпсіздік ережелері | |||||
Топтарға дайындалған дифференцияланған тапсырмалар. Оқушыларды көп сөйлеуге бағыттау. | Оқушылар бір-бірін бағалайды, жұптасып бағалау жұмысы. Мұғалімнің бағалауы. Сабақ барысында ауызша формативті бағалау жұмысы жүргізіледі. | Қауіпсіздік ережелері. Сабақта физминутканы қолдану. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?