Өсімдіктердегі заттардың тасымалдануы. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.1С Заттардың тасымалдануы | Мектеп: Алматы ФМБ НЗМ | |||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||
Сынып: 11____ | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Өсімдіктердегі заттардың тасымалдануы | |||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары | 11.1.3.2 - заттар тасымалданудың симпластық, апопластық, вакуолярлық жолдарының мәнін түсіндіру | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Оқушыларға болады:
| |||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар:
| |||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Академиялық тілді пайдалана отырып оқушылар заттар тасымалданудың симпластық, апопластық, вакуолярлық жолдарын салыстырады. Пәнге қатысты лексика мен терминология: заттар тасымалданудың вакуолярлық жолы, симпласт, апопласт, тургорлық қысым, жасуша қабырғасы, эпидермис, қабық, эндодермис, перицикл, түтіктер, плазмалемма, плазмодесма, цитоплазма, тонопласт, вакуоль,протопласт, тамыр шаштары, Каспари белдемшесі және ксилема. Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Су қозғалысының симпластық жолына қарағанда вакуолярлық қозғалыс.... Заттар тасымалданудың апопластық жолы бұл - …. | |||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Физика: градиент, осмос, диффузия, осмотикалық қысым. | |||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Жасушалық биология: 9, 10 класс Молекулалық биология: 9, 10 класс Тасымалдау: 6, 7, 8, 10 класс Қоректену: 9 класс | |||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||
Сабақ қезеңдері | Жоспарланған іс-әрекеттер | Оқыту көздері мен ресурстар | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-10 |
-Не көріп тұрсыздар? -Су тасымалы қалай жүзеге асады? Оқушыларға талқылауға су тасымалын көрсететін сурет беріледі. -Қалай ойлайсыздар, суреттегі әр түрлі көрсеткілер не мағына білдіреді? 3. Тақырыпты, сабақтың мақсатын, бағалау критерийлерін тұжырымдау | Презентация | ||||||||||||||||||||||
Середина урока 10-22 | Оқушыларға талқылауға келесі сұрақтар беріледі (бас қатыру): - Апопласт деген не? -Симпласт деген не? -Апопластқа су қандай ұлпадан келіп түседі? -Каспари белдемшесі деген не? -Не себепті вакуольге қарағанда судың симпластты қозғалысы маңыздырақ? 4.Мәтінді информацияның қорытындысы: (П) Оқушылар қосарланып өсімдіктердегі заттар тасымалданудың теориялық материалын оқиды және судың тасымалдану жолдары туралы видеоролик көреді. Осыдан кейін әрқайсысы жұмыс дәптеріне тезисті план түрінде ақпарат жазады. Тапсырма аяқталған соң оқушылар бағалау критерилеріне негізделіп бір бірін бағалайды: Бағалау критерилері: 1. Симпласт, апопласт және каспари белдеулеріне анықтамалар беріледі; 2. Заттарды тасымалдаудың симпластикалық, апопластикалық және вакуолярлы жолдарының механизмдері сипатталған. 3. Заттарды тасымалдаудың симпластикалық, апопластикалық және вакуолярлы жолдарының мәні сипатталған. | Презентация 1 қосымша Бейнеклип «Apoplast and Symplast Pathways» | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 22-35 | Қалыптастырушы бағалау. Оқушыларға тамырдың жасушалары арқылы су қозғалысының бағытын көрсететін үлгіні ұсыныңыз. Оларға тапсырмалар мен негізгі терминдер берілуі керек: Оқушыларға су көлігінің барлық үш түрін анықтауға, суреттегі құрылымдарды бөлуге, су қозғалысының қарапайым, апопластикалық және вакуолярлық режимдерін және Каспари белдеуінің маңыздылығын сипаттайтын қабілеттері үшін бағаланатындығы туралы хабарлау керек. | 2 қосымша | ||||||||||||||||||||||
35-40 мин | 6. Үй тапсырмасы
7. Кері байланыс Мұғалім сабақтың мақсаттарына қайта оралып, олардың жетістік деңгейлерін талқылайды. Келесі сабақты жоспарлау үшін студенттерге сұрақтар қойылады: - білгенін білгенін; - түсініксіз болып қалатын нәрсе; - не істеу керек. Сұрақтар ауызша немесе жазбаша түрде талқылануы мүмкін. | Презентация | ||||||||||||||||||||||
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? | Денсаулықты сақтау және қауіпсіздік ережелері | ||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар судың өсімдіктерде өтетін жолдарын атайды; көпшілігі осы процестердің механизмін түсіндіреді; кейбіреулер салыстыру кестесін жасай алады. | Бағалау критерийлері негізінде бір-бірінің дайындалған реферат жоспарларын өзара бағалау; Мұғалімнің бағалауы. | Интерактивті тақтаны қолдану. Жұптық жұмыс достық атмосфераны құруға көмектеседі. Пікірталас барысында қарым-қатынас дағдылары дамиды. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?