Фотосинтездің жылдамдығына әсер ететін факторлар. Фотосинтездің шектеуші факторлары: жарық толқынының ұзындығы немесе жарық интенсивтілігі, көмірқышқыл газының концентрациясы, температура. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
САБАҚ ЖОСПАРЫ
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.1В Қоректену | Мектеп: | ||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||
Сабақ тақырыбы | Фотосинтездің жылдамдығына әсер ететін факторлар. Фотосинтездің шектеуші факторлары: жарық толқынының ұзындығы немесе жарық интенсивтілігі, көмірқышқыл газының концентрациясы, температура | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.1.2.4 - фотосинтездің шектеуші факторларын зерттеу және түсіндіру | ||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар:
| ||||
Жетістік критерийлері | Оқушылар барлығы орындай алады:
| ||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар С3 және С4 өсімдіктердегі көміртекті тұту жолдарындағы сәйкес терминалогияларды қолдана алады. Пайдалы лексика мен терминология: Көміртекті тұту, Кальвин циклы, С3(С4)-жол, С3(С4)- фотосинтезі, С3(С4)-өсімдіктер, Хетча-Слэк циклы, МОКТ-фотосинтезі, САМ-фотосинтезі, мезофилл жасушалары, өкізгіш шоқтарын жанасып жататын жасушалар. Диалог/сипаттамаға пайдалы сөйлемдер: Фотосинтез процесі кезінде РБФ-карбоксилаза … РБФ-карбоксилаза оксигеназа ретінде де жұмыс істей алады, себебі… Фототынысалу сонымен қатар жүреді, егер … С3-фотосинтез ерекшелігі болып табылады … С4-фотосинтез ерекшелігі болып табылады … С3(С4)-фотосинтез процесстеріне мысал өсімдіктерге мысал ретінде мыналар … С3(С4)-фотосинтез процесінде көміртекті тұтуға көмектесетін… | ||||
Құндылықтар дыдарыту
| "Гуманизм" құндылығы: коршған ортаны аялай білетін және оны қорғауының маңызын түсінетін ұрпақ тәрбиелеу. Прагматизм: | ||||
Пән аралық байланыстар | Химия – органикалық заттардың синтезделуі бөлімі, физика – оптика бөлімі. | ||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақта, флипчарт, ғаламтор, ноутбуктер | ||||
Ұсынылатын бастапқы білім
| Қоректену: 7 – 10 сыныптар. Тыныс алу: 10 сынып. | ||||
Сабақ барысы | |||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||
Сабақ басы 0-2 3-8 9-10 |
| MS PowerPoint презентация | |||
Сабақ ортасы 11-17 18-30 31-65 66-75 |
| Фотосинтездің шектеуші факторлары туралы оқулық мәтіні MS PowerPoint презентация Тәжірибелік жұмыстың нұсқаулық карталары, жабдықтар мен материалдар MS PowerPoint презентация, басып шығарылған тапсырма | |||
Сабақтың соңы (рефлексия) 75-80 мин. | Үй жұмысы: Берілген тапсырмаларды үйде бітіріп келіңдер Рефлексивті экран Әрбір оқушы экрандағы сөздерді бір сөзбен кезегімен жалғастырады. : 1.Мен бүгін білдім… 2.Қызықты болды… 3.Қиын болды… 4.Мен тапсырманы орындадым… 5.Мен түсіндім, келесіні… 6.Енді мен білемін… 7.Мен істейалдым… |
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |
Барлық оқушылар білетін болады: фотосинтездің жарық және қараңғы фаларарының этаптарын атай алады. Оқушылардың көпшілігі: Фотосинтез процесінің ферментерінің жұмысын түсіндіре алады Оқушылардың кейбіреуі: фотосинтез поцесіндегі электрон тасымалдау жүйесін түсіндіре алды Оқушыларға таратылатын материалдар, суреттер, оқу презентациясы түріндегі демеу көрсетіледі. Оқу компонентін визуализациялау оқыту мақсаттарына жетуге бағытталады. | (1) Тақырыпты меңгеруге үндеу барысында оқушыларда оқу құзыреттіліктерінің қалыптасуының деңгейіне қалыптастырушы бақылау. (2) Жұптық жұмыс барысында бағалау. |
| |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? |
| ||
Жалпыбаға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?