Хлоропластың құрылымдық компоненттері және олардың қызметтері. Фотосинтездің пигменттері. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қоректену

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Хлоропластың құрылымдық компоненттері және олардың қызметтері. Фотосинтездің пигменттері.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

хлоропластың құрылымы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар орындай алады:

хлоропласттың құрылымын және оның құрамдас бөліктерінің қызметтерімен өзара байланысын сипаттап түсіндіреді.

Бағалау критерийлері

  • хлоропласттың негізгі құрлымдық элементтерін белгілейді;
  • өлшемдік пропорцияларды сақтайды.

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар орындай алады:

хлоропластың құрылымын және оның құрамдас бөліктерінің қызметтерімен өзара байланысын сипаттау, суреттеу және ауызша түсіндіре білу

Пәнге тән лексика мен терминология:

хлоропласт, пластидтер, хлорофилл, каротиноид, пигмент, органелла, қосқабатты мембрана, строма, грана, тилакоиды, рибосомалар, крахмал түйіршіктері.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

X …мен қоршалған

X ішінде … бар

Y құрайтын Х әрқайсысы ... деп аталады.

Y реакциялар жүретін орын болып X табылады мұнда Z … өзгереді.

X реакцияларының өтуі барысында Y ішінде ... пайда болады.

 Құндылықтарды

 дарыту

"Гуманизм" құндылығы: коршған ортаны аялай білетін және оны қорғауының маңызын түсінетін ұрпақ тәрбиелеу.

 Пәнаралық

 байланыстар

Физика және химия пәндерімен бойланыстырылады.

 АКТ қолдану

 дағдылары

Оқушылар интернет рессурстарды пайдаланады

Бастапқы білім

Қоректену: 7 – 10 сыныптар.

Тыныс алу: 10 сынып.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-10 мин.

Ұйымдастыру кезеңі

Ынтымақтастық атмосферасын орнату.

1.Хлоропласт құрылымы мен қызметі арасындағы байланысты қалыптстыру мақсатында оқушылардан хлорпласт құрлысы туралы бұрынғы білімдерін қолдана отырып жұпта сипаттама құрасыруды ұсынылады.

2.Өсімдіктегі пигменттер түрлерін атаңыз және олардың құрылыс арасындағы айырмашылықтар қандай?

3.Қандай өсімдіктерде пигмент көбірек кездесуі мүмкін?

4.Каротин, ксантрофилл, хлорофилл а, хлорофилл b, каротиноид пигменттеріне сипаттама беріңіз.

Тақырып пен оқыту мақсаты, сабақтың мақсаттары, бағалау критерийлері тұжырымдалады.

РРТ

11-16 мин.

17-25 мин.

26-37 мин.

(Ұ) Оқушыларға «хлоропласт» анықтамасына ассоциативті сөздерді тауып, бір-біріне айтады. Сосын оқушыларға бұл органоидтің құрылысы, қызметі мен маңызын өзара байланыстыруы ұсынылады.

КБ: мұғалім әр оқушыға көмек көрсетеді.

(М) Оқушыларға хлоропласттың электронды суреті көрсетіледі. Мұғалім хлоропластың құрылысы түсіндіреді. Хлоропласттың құрылысы, түрлері оның атқаратын қызметтерімен байланыс жүргізіледі. Фотосинтездің пигменттерімен оқушыларды таныстырылады.

ҚБ: Келесі, оқушыларға топтық жұмыс ұсынылады (әр топқа тапсырмалар беріледі).

Топтық жұмысты бағалау критерийлері (топ атынан бағалау критерийлерді қосуға болады):

- нақты ақпарат беру;

-қосымша материалдарды пайдалану;

-топ мүшелерінің жұмысқа қатысуы;

-қорғау уақытын сақтау ...

(Т) 1 топ оқушылары хлоропластың моделін құрастырады. Ал 2 топ оқушылары хлоропластың суретін салады.

Әр топ бір-бірін бағалау критерийлер арқылы бағалайды.

КБ: мұғалім әр топтың жұмысын бағалайды.

ҚБ: оқушыларға тапсырмалар таратылады.

Хлоропласт туралы ақпарат (орыс тілінде) http://biologylib.ru/books/item/f00/s00/z0000009/st189.shtml

Хлоропласттың моделін жасау үшін қажетті құралдары: түсті ермексаз, түсті картон қағаз, қарындаштар, маркерлер.

Хлоропласттың моделін жасауы бойынша видео (ағылш.):

https://www.youtube.com/watch?v=mwPfTOCxt3w

Тапсырмалар

Сабақтың соңы:

38-40 мин.

Рефлексия

Мен сабақта ......................................білдім

Бәріненде маған................................ұнады

Мен үшін пайдалы ақпарат...........болды

Мен ...................................................тілеймін

Менің ұсыныстарым........................................

Үйге: хлоропласт туралы ақпарат жасау.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

-хлоропласттың құрылымын және оның құрамдас бөліктерін атай алады;

-хлоропласттың құрылымын және оның құрамдас бөліктерінің қызметтерімен өзара байланысын сипаттап суреттейді;

-хлоропласттың құрылымын және оның құрамдас бөліктерінің қызметтерімен өзара байланысын ауызша түсіндіре біледі.

Сабақтың әр кезеңіндегі қалыптастырушы бағалау тапсырмалары арқылы бағалау жұмыстарын жүргізу.

Сыныппен қауіпсіздік техникасының сұрақтарын талқыланады.

Оқушылардың дене сымбаттылығын қадағалау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

1:

2:

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу