№1 Ғаламдық жылыну. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Экология және қоршаған ортаға адамның әсері | Мектеп: ХХБ НЗМ Павлодар | |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
Сынып: 11 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||
Сабақтың тақырыбы | №1 Ғаламдық жылыну | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) | 11.3.2.1 жаһандық климаттық өзгеруінің салдарын болжамдау | |
Сабақтың мақсаттары |
| |
Бағалау критерийлері
| Парниктік эффектті мен озон қабатының бұзылуын түсінеді; Ақпарат құралдарымен жұмыс істеп сұрақтарды талдай алады; Ғаламдық жылынудың себептері мен салдарларын жан жақты 6 қалпақ принцпімен талдайды. Өзіндік пікірлерін ұсынады; Деректер мен дәлелдемелерді қолданып ғаламдық жылыну мәселесін талдап, баға береді. | |
Тілдік мақсаттар
| Пәндік лексика және терминология:қоршаған орта, парниктік әсер, жаһандықжылыну, климаттың өзгеруі, озон қабатыныңжұқаруы, ластану Диалогқұруға/жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Егер жаһандық жылыну болса, онда ..... .Мына заттар: ..... ... ... азан қабатына әсер етеді. Олар ... ..... мәселелерді туындатады. Біз ..... керек/керек емес, себебі… … артықшылығы. Х болғандықтан .... туындайды сондықтан ..... Оның … салдары/ … артықшылықтары/кемшіліктері … болып табылады | |
Құндылықтарға баулу | Ынтымақтастық:
Азаматтық борыш:
Өмір бойы оқу:
шыншылдық таныту.
Академиялық шыншылдық: өзара бағалау мен өзіндік бағалауда | |
Пәнаралық байланыстар | Азон қабаты, ғаламдық жылыну, климаттық өзгерістерді талдау арқылы география пәнімен байланыс. Проблема туындататын химиялық заттар (CI, F, C, CO2) арқылы химиямен байланыс.Ультрокүлгін сәулелері толқын ұзындықтары физикамен байланыс | |
Жаһандық ақпарат | ||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта, презентация, интернетпен жұмыс | |
Осыған дейін меңгерілген білім | Биосфера, экожүйе, популяция: 7 - 10 сыныптар. Адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері: 7 - 10 сыныптар. |
Сабақбарысы | ||||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөздер | ||||||||||||
Сабақтың басы 0-2 мин | Сабақты ұйымдастыру:
| слайд 1 | ||||||||||||
3-5 мин | Ой толғау Activity 1 Find the pair Әр оқушы жаңа тақырыпқа байланысты ағылшын немесе қазақ тіліндегі терминдерді таңдап алады. Оқушылар берілген терминнің қазақ немесе ағылшын тіліндегі аудармасын тауып, сол оқушымен жұп құрайды. Оқушылар жұптарын жауап моделі арқылы тексеріп, сабақтың тақырыбына шығады.
Тақырыпқа шығу: «Ғаламдық жылыну» (дәптерге жазып алу) Сабақтың мақсатын оқушылармен бірге анықтау (тақтаға жазу) | слайд 2
| ||||||||||||
6-10 мин | Ұғыну Мұғалімнің кіріспе сөзі Жаһандық ақпарат Бейне материал көру арқылы азон қабатындағы проблеманы анықтау. Газдар түрлері, жүретін химиялық реакцияларды оқушылармен талдау http://bilimland.kz/kk/content/lesson/12911-parniktik_aser_zhane_tumsha 2-ші бейне материалды көрсету Жаһандық жылыну фильмі: https://www.youtube.com/watch?v=xQEtiO2EU_c https://www.youtube.com/watch?v=LG8BiLhDo_E Ғаламшардан түсірілген тесігі көрінген азон қабатының суреті Халықаралы экологиялық портал: http://www.ecolife.ru/index.shtml Экологиялық проблемалар бойынша қызықты ғылыми- Танымал мақалалар: | Жаһандық жылыну фильмі: https://www.youtube.com/watch?v=xQEtiO2EU_c https://www.youtube.com/watch?v=LG8BiLhDo_E НАСА сайты, планетадағы жаһандық жылыну бойынша сенімді ақпараттармен танысуға болады (ағылш.) https://climate.nasa.gov | ||||||||||||
Сабақтың ортасы 11-21 мин 22-30 мин | Activity 2 FILA кестемен жұмыс Жұппен жұмыс Проблемалық сұрақ: «Жер ғаламшары жылынып барады. Қандай шаралар қолдануға болады?» (10 мин) 1 жұп: Жылыжай эффектісінен келетін зардаптарды 2 жұп: Жылыжай эффектісінене қатысты сандар мен мәліметтер 3 жұп: Егер жылыжай эффектісі туындаса жер ғаламшарында болатын өзгерістерді болжау 4 жұп: Жылыжай эффектісінен келетін зардаптардың алдын алу 5 жұп: Соңғы 50 жылда ауаның температурасы қанша градусқа көтерілді? Қай жерде көбірек: Европа елдерінің солтүстігінде ме әлде тұтастай жер шарында жылыну жүрді ме? Дескриптор:
Жұмыстарын онлайн презентацияға жасайды Жұптар жұмысы қорғалады. Өзара бағалау: «Топтағы кімнің жауабы толық әрі түсінікті болды?» Кері байланыс: Оқушылардың қорғауындағы «+» және «-» туралы диалог құру, ұсынымдар беру. | Оқушыларға ақпарт | ||||||||||||
Сабақтың соңы 31-37 мин | Сұрақ жауап, талдау жұмыстары Климаттың өзгеруі ауылшаруашылығына қалай әсер етеді? Бізде қандай дәнді дақылдар өсіріледі? Климаттың өзгеруі оларға қалай әсер етеді? | |||||||||||||
38-40 мин | Рефлексия «Бағдаршам» Қызыл түс – сабақты түсінбедім, сабаққа қатыса алмадым Сары түс – сабақта аз да болса, топқа пайдам тиді, түсінбеген сұрақтарым бар Жасыл түс – сабақ маған ұнады, сабақта берілген оқу материалын жете түсіндім, өзіме қажеттісін алдым Үй тапсырмасы: Ағылшын тілінде бейнежазба көру | |||||||||||||
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||
Қабілеті жоғары оқушылар:Ақпараттарды мұғалімнің көмегінсіз іздейді. Климаттық жылынудың себеп салдарларын анықтап бүгінгі күнгі климаттық жағдайға баға береді. Деректер мен дәлелдемелерге сүйенеді. Қабілеті орта оқушылар: Бірлескен ортада өз жобаларын ортаға шығарады. Негізгі идеяларын қорғайды. Мұғалім ұсынған көмекші сұрақтарды идеяны қозғау үшін пайдаланады. Ішінара дәлелдер мен деректер келтіреді. Қабілеті төмен оқушылар:Мұғалімнің көмегімен сұрақтарды талдайды, Негізгі Жұмыс парағы оқушылардың диференциалдық картасын ескере құрылған.(логикалық ойлауын, темпинг тесін) |
Жұпта және топта мысты өзара бағалау жүргізеді. Жұп жұмысы дискрипторлар көмегімен бағаланады. | Оқушыларға сабақта қауіп туындамайды. | ||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||
Жалпы баға: Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Бағалау критерийлері
Қара қалпақ | ||||
Дескрипторлар | 0 | 1 | 2 | 3 |
Төнген қауіп қатердің 6-тен кем емес туындаған зардаптарды анықтаса | ||||
Қауіптілігін дәлелдей алса | ||||
Мысалдар мен нақты деректер келтірсе | ||||
Ақпараттың толықтығы | ||||
Презентация немесе постер талаптарын сақтаса | ||||
Ораторлық қабілеті | ||||
Креативтілігі | ||||
Жетті/талпынады |
Сары қалпақ | ||||
Дескрипторлар | 0 | 1 | 2 | 3 |
Мәселе орын алғандағы позитивті 6-дан кем емес фактілерді келтірсе | ||||
Фактілердің мысалдарын берсе | ||||
Фактілерге салыстырмалы түрде дәлелдеме берсе | ||||
Ақпараттың толықтығы | ||||
Презентация немесе постер талаптарын сақтаса | ||||
Ораторлық қабілеті | ||||
Креативтілігі | ||||
Жетті/талпынады |
Ақ қалпақ | ||||
Дескрипторлар | 0 | 1 | 2 | 3 |
Праблеманың 6-дан кем емес фактілерді келтірсе | ||||
Фактілердің мысалдарын берсе | ||||
Фактілерге есептеулер жүргізіп дәлелдесе | ||||
Ақпараттың толықтығы | ||||
Презентация немесе постер талаптарын сақтаса | ||||
Ораторлық қабілеті | ||||
Креативтілігі | ||||
Жетті/талпынады |
Көк қалпақ | ||||
Дескрипторлар | 0 | 1 | 2 | 3 |
Жұп 6-дан кем емес фактілерді келтірсе | ||||
Фактілердің мысалдарын берсе | ||||
Фактілерге салыстырмалы түрде дәлелдеме берсе | ||||
Ақпараттың толықтығын өз тұжырымдарын қосып бағалау | ||||
Презентация немесе постер талаптарын сақтаса | ||||
Ораторлық қабілеті | ||||
Креативтілігі | ||||
Жетті/талпынады |
Қызыл қалпақ | ||||
Дескрипторлар | 0 | 1 | 2 | 3 |
Мәселенің жақсы жағынан эмоциялық көрініс | ||||
Мәселенің жаман жағынан эмоциялық көрініс | ||||
Әсерлі болуы | ||||
Тақырыпқа сай болуы | ||||
Видео, анемация,постер, презентацияға түсіріп көрсету | ||||
Ораторлық қабілеті | ||||
Креативтілігі | ||||
Жетті/талпынады |
Жасыл қалпақ | ||||
Дескрипторлар | 0 | 1 | 2 | 3 |
Мәселенің алдын алудың 6-дан кем емес фактілерді келтірсе | ||||
Фактілердің мысалдарын берсе | ||||
Фактілерге салыстырмалы түрде дәлелдеме берсе | ||||
Ақпараттың толықтығы | ||||
Презентация немесе постер талаптарын сақтаса | ||||
Ораторлық қабілеті | ||||
Креативтілігі | ||||
Жетті/талпынады |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?