Мүмкін болатын климаттың ғаламдық жылыну салдары. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
| Мектеп: Павлодар қаласындағы ХББ НЗМ | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Гинаят Т.Г. | ||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||
Сабақ тақырыбы | Мүмкін болатын климаттың ғаламдық жылыну салдары | ||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.3.2.1 – мүмкін болатын климаттың ғаламдық жылыну салдарына болжамдар жасау. | ||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар:
| ||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар басқаларға ғаламдық жылынудың себептері мен салдары туралы сипаттап, түсіндіре алады және бір-бірлеріне сұрақтар қойып, жауап бере алады, тұжырымды ойды жазбаша сипаттап, қорытынды жасай алады. Пәнге тән лексика мен терминология: Ғаламдық жылыну, климат, климаттың өзгеруі, парниктік эффект, радиация, озон қабаты, атмосфера, ластану, температура, қалдық Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Х тобы Y-ті болжайды, себебі ... Y зерттеуіне сүйене отырып, Х тобы ... деген қорытындыға келді. | ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Ынтымақтастық
Академиялық адалдық
| ||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Микробиология, биотехнология, химия, информатика, физика, география, экология. | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Ғаламтор ресурстарын қолдану мүмкіндігі виртуалды зертхана мен модельдерге өзгеріс енгізеді. | ||||||||||||
Бастапқы білім | Биосфера, экожүйе, популяция: 7-10-сыныптар. Адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері: 7-10-сыныптар. | ||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
| Ұйымдастыру кезеңі | ||||||||||||
2-7 мин | Ой қозғау 2005 жылы Катрина дауылына ұшыраған Жаңа Орлеандағы оқиғаның бейнежазбасын көрсетеді https://twig-bilim.kz/kz/film/hurricane-katrina-part-2 (1:50-ге дейін) Кейін оқушылардан 1 мин жұппен ойланып, осы дауылдың пайда болуы мүмкін себептерінің тізімін жасауды сұрайды. Оқушылар дайын болғанда, мұғалім олардың 3-4 оқушыдан топтасып, өз жауаптарын салыстыруды және ортаға салуды ұсынады. Осыдан кейін бейнежазбаны әрі қарай көріп, дұрыс жауапты тыңдайды: ол – жаһандық жылыну. Тақырыпқа шығу. Осы арқылы оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбына шығады: «Мүмкін болатын климаттың ғаламдық жылыну салдары». Мұғалім оқушылармен бірге сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлерін анықтайды. | ИТ, презентация | |||||||||||
8-20 мин | Мағынаны ашу «Ғаламдық жылыну», «Ғаламдық жылынудың себептері» ұғымдарын оқушылар алдыңғы сабақтарда меңгерді. Олар «парниктік газдардың» Жердегі климатқа әсері туралы білулері тиіс. Жұппен / топпен жұмыс https://www.windows2universe.org/earth/climate/cli_model.html сайтында ғаламшардағы жаһандық климаттың өзгеруінің қарапайым моделі және нұсқаулығы берілген. Оқушылар жұпта немесе топта осы ресурспен жұмыс жасай отырып, климаттың жаһандық өзгеруінің мүмкін болатын моделін жобалайды. Тапсырма:
Бағалау критерийлері:
*Мұғалім болжам салыстырмалы түрде болатынын түсіндіреді, себебі шығарылатын СО2 деңгейі алдағы уақытта сәйкес өзгеруі мүмкін. Тапсырмаларды орындап болған соң оқушылар бағалау критерийлерін қолдана отырып, өз жұмыстарын қорғайды. Өзара бағалау «2 жұлдыз, 1 тілек» Оқушылар топпен критерийге сәйкес бір-бірлерінің жұмыстарын өзара бағалайды (1 жұпты 2 жұп бағалайды, 2-жұпты 3 жұп бағалайды, солай кете береді) | ИТ, презентация, видео Ақпараттық парақша | |||||||||||
21-35 мин | Сабақты бекіту тапсырмасы Жаһандық жылынуға қатысты ғылыми болжамдар https://www.youtube.com/watch?v=_pksF6h-Vsk бейнежазбасын көру ұсынылады. Жаһандық климаттың өзгеруі өте күрделі, сондықтан қазіргі заманғы ғылым алдағы уақытта бізді не күтіп тұрғанына нақты жауап бере алмайды. Оқушылар топпен ғаламшарда болуы мүмкін оқиғалардың әртүрлі сценарийлерін қарастырады: 1-сценарий – ғаламдық жылыну баяу жүреді; 2-сценарий – ғаламдық жылыну біршама тез жүреді; 3-сценарий – ғаламдық жылыну Жердің кейбір бөліктерінде қысқамерзімдік суықпен алмасады; * 4-сценарий – парниктік катастрофа – қабілеті жоғары оқушылар үшін (тапсырманың күрделілік деңгейі бойынша саралау). Мұғалім топ оқушыларына ұсынылатын климаттың өзгеруі сценарийін өз қалаулары бойынша таңдап алуға мүмкіндік береді. Тапсырма: Таңдап алған өз сценарийіне сәйкес климаттағы және биосферадағы өзгерулерді болжаңыз Бағалау критерийлері:
«Джигсо» әдісі бойынша бір-бірлеріне түсіндіреді және критерийлерге сәйкес өзара бағалайды. | ||||||||||||
36-40 мин |
| Рефлексия парақшалары | |||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||
Сабақта оқушыларға қолдау көрсету жұптар арқылы іске асырылады. Жұппен жұмыс жасау барысында оқушылар бір-бірлеріне қажетті көмек көрсетеді. Қажет болған жағдайда мұғалім қосымша ақпарат таратып, түсіндіреді. | Бүгінгі сабақта оқушылар бір-бірлерін өзара бағалау арқылы бағалайды «2 жұлдыз, 1 тілек» Кері байланыс «Нысана» | ИТ 10 минуттан артық қолданбау Оқушылардың партада дұрыс отыруларын қадағалау | |||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?