Жергілікті экожүйенің организмдерінің саны мен таралуын анықтауда әртүрлі статистикалық әдістерді қолдану. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бөлім 11.4А Биосфера, экожүйе, популяция | Мектеп: | |||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||
Екінші сабақ/жалғасы/сабақ тақырыбы: Жергілікті экожүйенің организмдерінің саны мен таралуын анықтауда әртүрлі статистикалық әдістерді қолдану | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | өз аймақтың экожүйесін статистикалық талдау әдістерін (Стьюденттің t-критерийі, χ2-критерий) қолданып зерттеу | |||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар орындай алады • Экологиялық зерттеулердегі статистиканың маңыздылығын түсінеді. • хи квадраты және t - тест сияқты статистикалық әдістерді салыстыртырады. • хи квадраты мен t - тестті ажыратады. | |||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы оқу мақсатына қол жеткізді, егер ол: • статистикалық әдістерді оқып, түсіндірісе • Квадрат және t - тест арасындағы кесте айырмашылығын тауып, толтырса. Венн диаграммасын құрып және хи квадраты мен t - тестінің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын жазса. | |||||||
Тілдік мақсаттар
| Студенттер ауызша және жазбаша түрде статистикалық әдістердің мағынасын талдайды Тақырыптық лексика мен терминология: зерттеу гипотезасы, статистикалық гипотеза, нөлдік гипотеза, балама гипотеза, критикалық мән, P мәні, хи квадраты, еркіндік дәрежесі Диалог пен жазуға арналған пайдалы сөз тіркестері: Зерттеу гипотезасы - бұл ..., нөлдік гипотеза - ........, балама гипотеза - ........, егер квадраттық тест ........... болған кезде, критикалық мәні ............... болған кезде қолданылады бұл критикалық мәннен аз болады, сіз ... .. нөлдік гипотеза, егер хи квадраты мәні сыни мәннен артық болса, онда сіз ........ нөлдік гипотеза үшін квадрант қолданылады ............... деп есептелетін болып саналады немесе отырықшы. | |||||||
Құндылықтарды дарыту
| Жауапкершілік, Өмір бойы оқыту - бұл бөлім студенттердің болашақта кездесуі мүмкін көптеген ғылыми мәселелер туралы ғылыми түсінік береді | |||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика: экологиялық статистика мәселелері талқыланады | |||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентация/ноутбуктер | |||||||
Бастапқы білім | Биосфера және экожүйе: 7, 9 сыныптар Қоректік тізбек – 7 сынып Биосфера, экожүйе, популяция – 8 сынып Эволюциялық даму және селекция негіздері: 10 сынып Тірі организмдердің көптүрлілігі: 9, 10 сыныптар | |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||
Сабақтың басы 3 мин 12 мин | С Ойға шабу Ж/Т ОқушыларғаСтьюденттің t – критерийі мен Хи-квадрат туралы екі мақаланы оқуды және кесте толтыруды ұсыныңыз. | Презентация Мәтінмен жұмыс | ||||||
Сабақтың ортасы 5 мин 15 мин 15 мин |
Ж Серіктеспен талдаудың статистикалық әдістері туралы талқылаңыз (студенттің t-χ2 критерийі, χ2 өлшемі) С PPT-де берілген сұрақтарға жауап беріңіз және ажыратыңыз Осы уақыт ішінде кестені толтырыңыз Т Оқушыларды t-Student критерийі мен хи-квадратының ұқсастықтарын табуға және нәтижелерін Венн диаграммасына беруге шақырыңыз | Мәтін Мәтін презентация Жұмыс парағы Бейне органайзер – Венн диаграмасы | ||||||
Сабақтың соңы 5 мин | Ж Еске түсіріңіз Карталарды сәйкестендіріңіз Рефлексия | Кестеден алынған карталар | ||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||
және бүкіл сыныптағы мәтінді талқылау, көмек ретінде кесте беру | Ойға шабу, мәтінмен жұмыс – дисскуссия, сұрақтарға салыстырамыл түрде жауап беру | |||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?