Жергілікті экожүйедегі ағзалардың таралуы мен санын анықтауда әртүрлі статистикалық әдістерді қолдану. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Биосфера, экожүйе, популяция | Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||
Күні: | Қатысқандар саны: | |||||||||||
Сынып: 11 | Қатыспағандар саны: | |||||||||||
Сабақ тақырыбы | Жергілікті экожүйедегі ағзалардың таралуы мен санын анықтауда әртүрлі статистикалық әдістерді қолдану | |||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.3.1.4 өз аймақтың экожүйесін статистикалық талдау әдістерін (Стьюденттің t-критерийі, χ2-критерий) қолданып зерттеу | |||||||||||
Сабақ мақсаттары | статистикалық талдау әдістерінің түрлерімен танысу | |||||||||||
Бағалау критерийлері | - статистикалық талдау әдістерінің түрлерін атайды; - оларды ажырата алады; - статистикалық талдау әдістерінің маңызын анықтайды. | |||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар жасай алады: жұмыс атқару барысында талдау жасайды (ауызша сөйлеу дағдылары) Пәнге тән лексика мен терминология: Стьюденттің t-критерийі, хи-квадрат, түр, түрдің алуантүрлілігі, экожүйенің тұрақтылығы, эндемиктер, генетикалық алуантүрлілік, экожүйенің алуантүрлілігі, түрдің біркелкілігі Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Стьюденттің t-критерийі ... қолданылады. хи-квадрат экожүйеде статистикалық талдау әдістерінің ... табылады | |||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Жауапкершілік, өзіне және айналадағы құрмет, ынтымақтастық, академиялық әділдік | |||||||||||
Пәнаралық байланыстар | өз аймақтың экожүйесін статистикалық талдау әдістерін қолдануда математика және информатика пәндерімен пәнаралық байланыс жүзеге асырылады. | |||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Оқу үрдісін активтендіру үшін интерактивті тақталарды пайдалану. | |||||||||||
Бастапқы білім | Биосфера және экожүйе: 7, 9 сыныптар Биосфера, экожүйе, популяция – 8 сынып Тірі организмдердің көптүрлілігі: 9, 10 сыныптар | |||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||
Сабақтың басы 0-07 мин | Ұйымдастыру кезеңі. Оқушы зейінін сабаққа аудару мақсатында, өткен сабақпен байланыстыра отырып ОМ анықтау: жойылу қаупінде тұрған өсімдіктер мен жануарлардың (мысал етінде бір түрін алуға болады) сандық жағынан мөлшеріне тоқталу. | |||||||||||
Сабақтың ортасы 07-15 мин 15-30 мин 30-37 мин | (М) Оқушыларға статистикалық талдау әдістерінің түрлері мен маңызын бейнебаян, мәтін, презентация арқылы түсіндіру
(Ж) Оқушыларға Стьюденттің t – критерийі мен Хи-квадрат туралы екі мақаланы оқуды, мақаладан кілт сөздерді белгілеуін қадағалаңыз және кесте толтыруды ұсыныңыз.
(Т) Оқушылар Стьюденттің t – критерийі мен Хи-квадрат туралы түсіндіреді. Топ мүшелері оны бағалайды. Дескриптор: - тақырып мазмұнын аша білді; -статистикалық талдау әдістерінің түрлеріне сипаттама берді. | Оқулық, Хи – квадрат жөнінде ақпарат http://www.medstatistic.ru/theory/hi_kvadrat.html Стьюденттің t – критерийі жөніндегі ақпарат | ||||||||||
Сабақтың соңы 37-40 мин | Рефлексия: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет | |||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||
Барлық оқушылар: статистикалық талдау әдістерінің түрлерін біледі; Көпшілік оқушылар: статистикалық талдау әдістерінің маңызын атайды. | Сабақ барысында кесте толтыру, мәтінмен жұмыс істеу және түсіндіру кезінде оқушыларды қолпаштау арқылы бағалау | Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет. | ||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?