Жергілікті экожүйедегі ағзалардың саны мен таралуын анықтау үшін статистикалық әдістерді қолдану. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Биосфера, экожүйе, популяция | Мектеп: | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||
Класс: 11 |
|
| |||||||||||
Сабақ тақырыбы | Жергілікті экожүйедегі ағзалардың саны мен таралуын анықтау үшін статистикалық әдістерді қолдану. Зертханалық жұмыс (FW) DCP, DEC «Талдаудың статистикалық әдістерін қолдану арқылы өз аймағындағы экожүйе жағдайын анықтау» | ||||||||||||
Сабақ түрі | Зертханалық жұмыс | ||||||||||||
Оқу мақсаты | 11.3.1.4 статистикалық талдау әдістерін (Стьюденттің t-критерийі, χ2-критерий) қолданып жергілікті экожүйені зерттеу | ||||||||||||
Сабақ мақсаты | статистикалық талдау әдістерін (Стьюденттің t-критерийі, χ2-критерий) қолданып жергілікті экожүйені зерттеу | ||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар: статистикалық болжамдарды анықтайды экожүйені талдау үшін статистикалық әдістерді пайдаланады (t-критерий, χ2- критерий) | ||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар орындай алады: алынған нәтижелерді түсіндіру үшін тиісті терминологияны ауызша және жазбаша әдістерді түсіндіруде және Т, χ²-критерий есептеуде қолдану. (түсіндіруді растау/тексеру үшін қарапайым фразаларды пайдалану) Пәнге қатысты лексика мен терминология t-критерий, χ²-критерий, статистика, статистикалық дұрыстық / p-гипотеза, нуль-гипотеза, орташа, медиана, мода, диапазон дисперсия, стандартты ауытқу, , жүйелі/кездейсоқ ақаулар, араласу, сенім деңгейі, таңдау көлемі, ауыспалы, жиілік, бөлу, еркіндік деңгейі, маңыздылық деңгейі, критикалық мағынасы Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы Нөл-гипотезаны құру… Осы статистикалық тест … келесілерге байланысты таңдалады/таңдалған болатын Мағыналарды есептеу… X мәні ... жолмен есептеледі/есептелген болатын Сіздің ….. еркіндік деңгейін енгізіңіз Мағыналық деңгейін таңдаңыз…. Біздің қорытындыларымыз көрсетеді... Олардың тестілері негізінде X тобы, ….. Ү екені туралы қорытындыға келді Олар/Сіз/В тобы Х тобын шығара алады деп айта алады ма/айтты ма? В тобы/Сіз/олар Х түсіндіре алады ма? Егер t / χ² есептеу мәні критикалық мәннен жоғары болса, онда орташа мағыналармен/күтілетін мағыналармен және бақыланатын мәндермен арасындағы маңызды айырмашылық орын алады. | ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Адалдық, серіктестік, толеранттылық, үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік және үздіксіз оқу. Академиялық адалдыққа, жауапкершілікке,ынтымақтастыққа , өмір бойы білім алу құндылығына тәрбиелеу, жұппен, топпен жұмыс істей білуге үйрету. Статистикалық әдісті өмірде қолдана білу | ||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Математика – статистикалық анализ | ||||||||||||
Ұсынылатын алдыңғы білімдер | Тірі организмдердің әртүрлілігі: 7 - 9, 11 сыныптар Қоректену: 6,7, 9 сыныптар Биосфера, экожүйе және популяция: 7 -11 сыныптар Адам қызметінің қоршаған ортаға әсері: 7 – 9 сыныптар | ||||||||||||
Жұмыс барысы | |||||||||||||
Жоспарланған сабақ сатылары | Жоспарланған іс шаралар | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы
1-6 мин 6-8 мин 8-10 мин | Ұйымдастыру уақыты Мұғалім сабақта жоқ оқушыларды тексереді Миға шабуыл (E) Сыныпқа қолдың бөлігін өлшеуге тапсырма беріңіз. (Бөлік - бұл саусақтардың үлкен саусақ ұшынан кішкентай саусақтың ұшына дейінгі қашықтық, саусақтар мүмкіндігінше бір-бірінен максималды ажырағандағы арақашықтық) Оқушыларға нөлдік болжамды ұсынуды сұраңыз Оқушылардан «нөлдік болжам» түсінігін түсіндіруін сұрап, тексеру Оқушылардан өлшемдер қандай болуы мүмкін екенін сұрау. Ер / әйел қолының баламасы ретінде сол / оң қолды қолдануға болады. Ұлдардағы және қыздардағы өлшеу нәтижелерін салыстырады
Оқушылар сыныптағы мәліметтерге сүйене отырып, нөлдік болжамды қабылдау немесе қабылдамау керектігін түсіндіреді? Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын айқындау Бағалау критерийлерін талқылау | Слайд 1 | |||||||||||
Сабақтың ортасы 10-15 мин 15-35 мин | Ойға шолу (I) χ2- критериясы бойынша оқушыларға мәтін оқуды ұсыну (Е) Зертханалық жұмыс (FW) DCP, DEC «Талдаудың статистикалық әдістерін қолдану арқылы өз аймағындағы экожүйе жағдайын анықтау» χ2- критерий
Жұмыс нәтижелерін оқушылармен талқылау | Қосымша 1 Презентация Нұсқаулық картасы | |||||||||||
Сабақтың соңы 35-40 мин | Рефлексия Берілген зертхананың нәтижелеріне сүйене отырып, биоалуантүрлілікті сақтау үшін жабайы табиғаттың үлкен аймақтарын сақтаудың маңыздылығын түсіндіріңіз? Ғаламдық биоалуантүрлілікті сақтау не үшін маңызды? Жергілікті биоалуантүрлілікті сақтау неге бірдей маңызды? Өз жауабыңызды түсіндіріп, қорғаңыз.
Үй жұмысы Нөлдік болжам түсінігін жаттап, альтернативті болжам құрасытруды ұсыну | ||||||||||||
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік ережелері АКТ Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | |||||||||||
Тілдік дағдысы жоғары оқушылар ағылшын тілінде эссе жаза алады. Деңгейі жоғары оқушылар «Адамның геномдық дезоксирибонуклеин қышқылын алу кезіндегі биоинформатиканың рөлі» тақырыбында баяндама жаза алады, өйткені шығарма жазу кезінде түсіндіру, талдау, дәлелдеу және т.б. дағдыларын қолдану қажет. | Презентация жұмыстарын бағалау, эссе, есеп жазу кезінде бағалау критерийлерін қолдану | Осы сабақта қауіпсіздік ережелерінен алынған шаралар |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?