Экологиялық жағдайлар мен экологиялық есептер шешу. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
11.4А Биосфера, экожүйе, популяция | Мектеп: | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||
Сабақ тақырыбы | Экологиялық жағдайлар мен экологиялық есептер шешу | ||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.3.1.2 - экожүйелердегі трофикалық деңгейлердің сызбасын құрастыру | ||||||||||
Сабақ мақсаттары | - оқушылар экожүйелердегі трофикалық деңгейлердің сызбасын құрастыра алады | ||||||||||
Бағалау критерийлері | -қоректік тізбектер мен трофикалық деңгейлерде бұрын алынған білімдерін қолданады. -әртүрлі экожүйенің құрамдас бөліктерінің өнімділігін зерттейді. - энергия тасымалының тиімділігін әртүрлі трофикалық деңгейлерде есептейді; -оқу дағдыларын меңгеру деңгейіне байланысты сабақта есептерді шығарады; - талдайды, тұжырымдап,қорытынды жасайды. | ||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика және терминология энергия ағымы, қоректік тізбек, қоректік тор, продуценттер, консументтер, редуценттер, жыртқыштар, автотрофты, гетеротрофты, 10% ережісе, экожүйенің биологиялық өнімділігі, біріншілік өнімділік, екіншілік өнімділік, биомасса. Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестері топтамасы Өсімдіктер химиялық энергияға тек .... Лендеман ережесіне сәйкес бір трофикалық деңгейден екіншісіне .... ауысады. Бірінші қатардағы консументтерге ..... Продуценттер қоректік заттарды .... алады. Консументтердің саны жоғары, себебі.... Қоректік тізбек тұрады ..... Энергияның беру тиімділігі .... | ||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Өзіне және бір-біріне деген құрметті, топтық жұмыста ынтымақтастықты қалыптастыру. Климаттық өзгерістермен күресу. ГЖ: тұрақты даму мүддесінде мұхиттарды, теңіздерді және теңіз ресурстарын сақтау және ұтымды пайдалану. Жерді экожүйелерді қорғау, қалпына келтіру және олардың ұтымды пайдалануын ынталандыру, ормандарды ұтымды пайдалану, шөлейттенумен күресу, биологиялық әртүрліліктің жоғалуын тоқтату. | ||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика - экожүйенің компоненттерінің өнімділігін есептеу (пайызбен)
| ||||||||||
Сыни тұрғыдан ойлау | энергия тасымалының тиімділігін анықтау үшін экологиялық есептерді шығару. | ||||||||||
Бастапқы білім | Оқушылар: - математикалық білімін пайдалана отырып, олар 9-сыныптың курсынан популяция арасында бір трофикалық деңгейден екіншісіне энергия берілуін есептей алады; - 10 сыныптың курсынан «түр», «популяция» және «популяция динамикасы» терминдерінің мағынасын біледі. | ||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||
|
| Презентация MS PowerPoint 1-қосымша (д/з жұмыс парағы) 1,2 қосымшалар (жұмыс парағы, жауаптар) Презентация MSPowerPoint Презентация MS PowerPoint Слайд 5 Слайд 6 2,3 қосымшалар (жұмыс парағы, жауаптар) | |||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||
1. Оқушыларды қолдаудың әртүрлі көлемі 2. Саралау есептері 3 Оқушылар қабілеттеріне қарай әр түрлі типтегі сұрақтарға жауап береді. |
- оқушылардың жауаптары ой қозғау кезінде; -видеоны көрген соң, алған ақпаратты талдауы; - есептерді шығару дағдылары; -сабақ соңында кері байланыс беруі. 2. Оқушылардың бағалауы: - терминдермен жұмыс кезінде, алдағы сабақта өз білімдеріне шолу жасау; - есептерді шығару кезңінде өз дағдыларын бағалау; - мақсатқа жету/ жетпеуі. | АКТмен жұмыс тәртібін сақтау Оқушылардың көргіштігіне назар аудару. Оқушылардың сымбаттылығын қадағалау. Кабинеттің қауіпсіз техникасын сақтау. Кабинетте қауыпсіз қозғалысты бақылау. | |||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақта оқу атмосферасы өте жақсы деңгейде болды, | |||||||||||
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?