Экологиялық жағдайлар мен экологиялық есептер шешу. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.4А Биосфера, экожүйе, популяция | Мектеп: | |||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||
Сабақ тақырыбы | Экологиялық жағдайлар мен экологиялық есептер шешу | |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.3.1.2 - экожүйелердегі трофикалық деңгейлердің сызбасын құрастыру | |||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар:
| |||||||
Жетістік критерийлері |
| |||||||
Тілдік мақсаттар
| Студенттер экологиялық проблемалар мен экологиялық жағдайларды шешу үшін тиісті терминологияны пайдалану. Пайдалы лексика және терминология: Өндірушілер, тұтынушылар (бастапқы, екінші, үшінші), редуценттер, экологиялық пирамидалар, 10% Линдеман Заңы, қоректік тізбек, қоректік желі, автотрофтар, гетеротрофтар, шөп қоректі, жыртқыштар, тиімділік. Диалог/жазу үшін пайдалы фразалар сериясы Өсімдіктер тек химиялық энергияға айналады... Линдеман Заңына сәйкес бір трофикалық деңгейден екіншісіне, тек ... беріледі. Негізгі тұтынушылар жейді ... Өндірушілер қоректік заттарды алады ... Тұтынушылар саны әдетте ..... саннан жоғары ... Қоректік тізбек тұрады ... Келесі трофикалық деңгейге тек беріледі ... энергия. Энергия берудің тиімділігі ... | |||||||
Құндылықтарды дарыту
| ||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика-экожүйелер компоненттерінің өнімділігін (пайызбен) есептеу Физикамен-энергия, зат ағымы, терминдері талқыланады. | |||||||
АКТ қолдану дағдылары | Қажетті ақпаратты интернет желісінен іздейді және жүйелейді | |||||||
Бастапқы білім | 11.4 A Биосфера, экожүйе, популяция Экологиялық пирамидалар. Трофикалық деңгейлер. Өзара қарым-қатынас түрлері. | |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||
Сабақтың басы 0-2 3-10 11-13 | 1. Ұйымдастыру сәті, студенттердің сабаққа дайындығын тексеру, қатысып отырған және жоқ студенттерді тексеру. 2. Сергіту сәті. Оқушылар CLIL диктантын орындайды. Идея-оқушылар сынып бөлмесінің қарама-қарсы жағында тым айқын сызықтарды жасайды және оны жазған әріптесіңізге мәтінді айқайлауы керек. Олардың қолында аралығы бос орындары бар қоректік тізбектер және қоректік желілер туралы қысқаша мәтіндер бар. Бір линияның оқушыларында бір бос орын жиынтығы бар, ал басқа линияның оқушыларының басқа бос орын жиынтығы бар. Оқушылар өз ұсыныстарын бір-бірден айқайлап, сөздерді бос орындары бар қағазына жазады. Содан кейін студенттер бір-бірін серіктеске жақындап, дұрыс жауаптарын тексеріп бағалайды. 3. Тақырып, Оқыту мақсаты, бағалау критерийлерін талқылау. | Презентация MS PowerPoint Слайд 1 Қосымша 1 (диктовкалық белсенділікті айқайлауға арналған бос орындары бар мәтін) Слайд 2-4 | ||||||
Сабақтың ортасы 14-20 21-37 | 4. Оқушылар жұппен жұмыс істейді. Олар қоректік желі диаграммасын және қоректік желісін талдаудан кейін жасалуы мүмкін мәлімдемелердің кейбір мысалдарын береді. Оқушылар осы азық-түлік желісі туралы бірнеше (үш-бес) ұсыныс (мәлімдеме) жасауы тиіс. Оқушылар бір-бірін бағалайды, олардың көршілері жасаған пікірлері мен суреттерін талдайды. 5. Оқушылар жұмыс парағын толтырады және өткен жылдардағы Кембридж емтихандық жұмыстарынан экологиялық мәселелер мен жағдайларды шешеді. Оқушылар өз жауаптарын (немесе өз құрдастарының жауаптарын) мұғалім үстеліндегі бағалау схемасымен салыстыра отырып, бір-бірін бағалайды немесе дербес бағалайды. Студенттер жұмыс кестесіндегі тапсырмалар туралы кез келген сұрақ қоюға мүмкіндігі бар. Оқытушы тақырыптың негізгі идеялары мен маңызды қорытынды тармақтарын қарастыра алады. | Презентация MS PowerPoint Слайд 5 Қосымша 2 (қоректік желілер суреттері бар үлестірме материал) Слайд 6 Қосымша 3 және 4 (студенттің жұмыс парағы, жауаптар) | ||||||
Сабақтың соңы 38-39 мин 39-40 мин | Үй жұмысы. - Ұсынылған бейне фильм: 1)https://www.youtube.com/watch?v=VfhgthqiGgY (ағылшын тілін) 2)https://www.youtube.com/watch?v=9R5nMvkZrC8 (ағылшын тілін) 3) https://www.youtube.com/watch?v=wx9Ku_R-Zqo(ағылшын тілін) Рефлексия. Ең қызығы не болды? Ең тиімдісі не болды? Мен әлі түсінбеймін ... | Презентация MSPowerPoint Слайд 7 Слайд 8 | ||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?