Моделдеу «Қоректік тізбектерде энергия берілуінің сызбаларын құру». Экологиялық есептеулерді және экологиялық жағдаяттарды шығару. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.


Бөлім11.4А Биосфера, экосистема, популяция

Мектеп: ХББ НЗМ Қызылорда қаласы

Күні:

Мұғалім:Тәжі Р.Б.

КЛАСС: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Моделдеу «Қоректік тізбектерде энергия берілуінің сызбаларын құру». Экологиялық есептеулерді және экологиялық жағдаяттарды шығару.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.3.1.2 экожүйелердегі қоректік деңгейлердің сызбасын құрау

Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

экожүйелердегі қоректік деңгейлердің сызбасын құрайды

Жетістік критерийлері

Оқушылар орындай алады:

  • қоректік тізбектерді дұрыс құрастырады;
  • аквариумдағы қоректік деңгейлерді дұрыс анықтайды.

Тілдік мақсат

Барлық оқушылар орындай алады:

қоректік тізбектерді дұрыс құрастырады;

Пәнге тән лексика мен терминология:

Қоректік тізбек (трофикалық деңгей),Қоректік тізбек мысалдары

Экологиялық пирамида,Биомасса пирамидасы,Сандық пирамида

Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің топтамасы

Қандай тізбектер жататынын көрсетіңіз .....Х, ал қандай тізбек У . Берліген ағзалардан 2 қуат тізбегін құрыңыз.

 Құндылықтарды дарыту:

Ынтымақтастық

Оқушылардың бір-бірімен және мұғаліммен өзара әрекеттесуі сабақтың барлық кезеңдерінде жүзеге асырылады;

Ашықтық

Оқушылар өнімділікті арттыру тәсілдері туралы болжамдарды ашық және еркін айтады

Өмір бойы оқу

Сабақта кері байланыс, өзін-өзі бағалау, оқушының рефлексиясы бар

Өзіне және айналасындағыларға құрмет

Пәнаралық байланыстар:

география,экология Climate BOX

Бастапқы білім

Қоректік тізбек: 7 сынып.

Биосфера, экожүйе, популяция: 8 сынып.

Эволюциялық даму және селекция негіздері: 10 сынып.

Ағзалардың алуан түрлілігі: 9-10 сынып.

жоспар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс -әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-15 минут

(Т) (ҚБ) Оқушыларға аквариумды қарап (сурет немесе бейнеролик) ондағы барлық түрлердің тізімін жасауды тапсырыңыз (жалпы атауы).

Содан соң оқушылар аквариумда мекендейтіндердің арасындағы қоректік қатынасты анықтап, қоректік тізбек құрайды, жұмыстарды өзара бағалайды.

.

Бағалау критерийлері:

  • қоректік тізбектерді дұрыс құрастырады;
  • аквариумдағы қоректік деңгейлерді дұрыс анықтайды.

Жұпта жұмыс: карточкалардың көмегімен бөлу: диаграмманың сипаттамасы.

Бағалау критерийлері оқушылармен бірге алдын ала анықталады

Топтың сөз сөйлеуі. "2 жұлдыз және тілек"өзара баға беру.

Изображение биоценозов:

https://yandex.kz/images/search

Сабақтың ортасы

16-36

Мұғалім оқушыларға "Қоректену тізбектері (трофикалық деңгей)", "Қоректену тізбектерінің үлгісі» Экологиялық пирамида" постерін құруды ұсынады.»

Әрбір жұп жасаған А3 парақтарынан тұратын болады.

Бағалау критерий:

  • А3 постері ұсынылған;
  • Зерттелетін сұрақ көрсетілген

Жұптар Критерийлері критерийлер бойынша жұмыстарын алмастырады

Содан кейін оқушылар экологиялық шығармашылық тапсырма сұрақтарына жауап береді

Экологиялық міндеттер мен экологиялық жағдайларды шешуді талқылайды.

Экологиялық есептер үлгілері бар сайттар:

https://nsportal.ru/shkola/ekologiya/library/2014/03/25/sbornik-zadach-po-ekologii

Сабақтың аяғы

35-40

Сабақтың қорытындысын шығару.

Рефлексия " талқылау бойынша серіктестер»

1. Жұмыстың қай кезеңінде сіз қиындықтарды бастан кешкен едіңіз?

2. Мұғалім келесі сабақта Сізге қандай көмек қажет болуы мүмкін?

Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік. Байланысты АКТ

Құндылықтармен байланысты (тәрбие элементі)

Білімді өзектендіру кезеңінде "Түймедақ Блума" әдісі арқылы сараланған тәсіл қолданылады. Миға шабуыл кезеңінде оқушылардың ақпаратты қабылдау түрлеріне сүйене отырып, оқушылардың жақын арада Даму аймағы анықталады. Алған білімдерін тексеру кезеңінде оқушыларға оқушылардың қабілеттерін ескере отырып, әртүрлі деңгейлі тапсырмалар беріледі.

Өзектендіру кезеңінде "Ромашка Блума" әдісі қолданылады, оның барысында оқушылар мұғалімнің Нұсқаулық картасына негізделе отырып, сыныптастардың жауаптарын бағалайды. Шақыру кезеңінде ЗБР анықтау "дене модельері"жаттығуының негізінде жүзеге асырылады. Оқу ақпаратын түсіну кезеңінде оқушылар көрнекі ақпарат негізінде кесте жасайды және бір-бірін өлшемдер бойынша бағалайды. Бекіту "сұрақ-жауап" жаттығуының көмегімен жүзеге асырылады, ал суретті аннотациялау бойынша тексеру жұмысы оқулықтың оқу ақпараты негізінде бағаланады.

Сынып бойынша қозғалғанда ҚТ-ны сақтау.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу