Эпигенетика. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ: | Мектеп: | ||||||||||
Мерзімі: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||
СЫНЫП: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||
Сабақтың тақырыбы | эпигенетика | ||||||||||
Осы сабақ арқылы қол жеткізілетін Оқу мақсаты: | 11.4.4.2 гендердің реттілігін бұзбайтын, гендерді реттеудің механизмін зерттеудегі эпигенетиканың маңызын түсіндіру | ||||||||||
Сабақ мақсаты: | Эпигенетиканың мақсатын анықтаңыз • Эпигенетиканың молекулалық негізін түсіндіріңіз. • Қоршаған орта факторларын сипаттаңыз
| ||||||||||
Бағалау критерийлері: | Оқушылар орындай алады:
| ||||||||||
Тілдік мақсаттар: | Оқушылар орындай алады:
| ||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Академиялық адалдық, ынтымақтастық мәдениеті, өмір бойы оқу, Өзін-өзі тану | ||||||||||
Пәнаралық байланыс: | Ағылшын тілі: ғылыми терминдерді қолдану тәжірибесі. Физикадан электромагниттік дыбыстық жарық толқындары сияқты толқындардың түрлі түрлері туралы білім | ||||||||||
Алдынғы білім: | Биотехнология: 10 Класс Жүйке жүйесі: 7-10 сынып | ||||||||||
Жоспар | |||||||||||
Өткізуге жоспарланған уақыт | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы 0-5 минут |
Оқу мақсаты және сабақ мақсаттарымен таныстыру. Оқушылардан БББ кестені толтыруды сұраңыз Бұл активити алдын ала білім мен түсінікке негізделеді және командалық жұмыс дағдыларын дамытады. БББ торында оқушылар " білемін " нақты тақырып немесе мәселе туралы білетіндерін жазады. Содан кейін оқушыларға "білгім келеді" бағанасында білгісі келетіндерді толтыра отырып, өз білімдеріндегі олқылықтар туралы ойлану ұсынылады.
| Power Point презентациясы, слайдтар | |||||||||
Сабақтың ортасы 6-36 минут | Егіздерді бір-біріне ұқсас ететін және жеке адамдарды не үшін не тең ететіні туралы ойланатын жұппен бөлісуден бастаңыз әр түрлі. Егіздер бірдей ме? Әріптесіңізбен таныс егіздердің кез-келген жиынтығын қарастырыңыз. Оларды не үшін ұқсас етеді? Individuals Бір-біріне ұқсайтын немесе ерекшеленетін белгілер тізімін жасаңыз: Look олардың сыртқы түрін, дыбысталуын, қозғалуын, тіпті олардың көзқарастарын және ауызша сөйлеуін сипаттайтын белгілер. Us Бізді не ұқсас, не басқаша? Оқушылар туралы түсіндіру Эпигенетика қоршаған орта мен өмір салты факторлары біздің көріністі қалай өзгерте алатындығына қатысты гендер. Оқушылардан сәйкес тапсырманы орындауын сұраңыз Граффити қызметі 1. Төрт адамнан топ құрып, әр оқушыға 1-ден 4-ке дейін сан беріңіз. Бұл әр оқушының қатысуын қамтамасыз етеді. 2. Әр кооператив тобына кесте парағы және түрлі-түсті маркерлер беріледі. Осылайша мұғалім әр топтың үлесін қадағалай алады. 3. Әр топқа әртүрлі мақала оқып беріңіз. Оқушылар бірнеше минут ішінде мақалаларын қарап шығады. 4. Оқушылар өз топтарындағы постердің жанында отырады. Олар сұрақты оқып, бірінші постерге өз тобының жауаптарын жазуға үш минут уақыт алады. Бірінші нөмір бірінші постерге, 2 нөміріне жазылады 5. Ағаш минуттары аяқталғаннан кейін топтар басқа постерге ауысады және сол плакаттағы сұраққа жауап береді. Олар сонымен қатар түсініктеме, сұрақ, қосымша ұпай немесе сұрақ белгілерін қоса алады. 6. Әр қадамда әр топ әр постердегі сұрақтарға жауап беру үшін 5-қадамды алты рет қайталаңыз. 7.Бір топ өз парақтарын қайтарады, топ ретінде олар барлық түсіндірмелерді оқиды, талқылайды, қорытындылайды және мұғалім белгілегендей сыныпқа қысқаша презентация дайындайды. 8. Пәннің нәтижелі болуы үшін мұғалім осы тапсырманың бөлігін көрсету үшін нақты нәтижені белгілеуі керек | ақпарат: http://humbio.ru/humbio/epihumblu/00246445.htm Эпигенетика негіздері туралы мақала: https://special.theoryandpractice.ru/what-is-epigenetics "Эпигеномика ұзақ жасау " мақаласы: http://www.vechnayamolodost.ru/articles/prodlenie-molodosti/jepigdol52/ | |||||||||
Сабақтың соңы 35-40 минут | Оқушыларр бүгін сыныпта білген бір нәрсені тез және ауызша бөліседі. Сіз оларды бір-бірінен екіншісіне доп лақтыру немесе жай ғана еріктілер болуы мүмкін. Үй тапсырмасы: Сөздік қорын зерттеу үшін | ||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | |||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||
Білімдерін анықтау кезеңінде «Блум Түймедағы» әдісін қолдану арқылы дифференциация жүзеге асырылып, оқушыларға деңгейлік сұрақтар қойылады. Осы кезеңде ақпаратты қабылдау ерекшелігіне сүйене отырырып оқушылардың жақыннан даму аймағы анықталады. Алған білімдерін тексеру кезеңінде деңгейлік тапсырмалар ұсынылады. | Білімдерін анықтау кезеңінде «Блум Түймедағы» әдісін қолданады, ал оқушылар сыныптастар жауабын, мұғалімнің нұсқаулық карточкасына сүйене отырып бағалайды. ЖАДАны анықтау барысында «Дене модельері» әдісін қолданады. Тақырыпты ұғыну кезеңінде оқушылар визуалды ақпаратты негізге ала отырып кесте толтырады және бірін бірі критерийлермен бағалайды. Сабақты бекіту «Сұрақ-жауап» жаттығуы арқылы жүзеге асады, ал суретті тексеру жұмыстары кітаптағы оқу ақпаратына қарап өзін өзі бағалау арқылы жүреді. | Сыныпта орыннан жылжу кезінде ТҚ ережелерін сақтау. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?