Электромагниттік және дыбыстық толқындардың адам ағзасына әсері. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ: | Мектеп: | ||||
Мерзімі: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||
СЫНЫП: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||
Сабақтың тақырыбы | электромагниттік және дыбыстық толқындардың адам ағзасына әсері | ||||
Осы сабақ арқылы қол жеткізілетін Оқу мақсаты: | 11.4.4.1 электромагниттік және дыбыстық толқындардың адам ағзасына әсерін түсіндіру | ||||
Сабақ мақсаты: |
| ||||
Бағалау критерийлері: | Оқушы:
| ||||
Тілдік мақсаттар: | Оқушылар: құлақтың әртүрлі бөліктерін белгілеп, әр бөліктің қызметін сипаттайды; Құлақ қалай жұмыс істейтіндігін сипаттайды. Лексика және терминология, пәндік терминдер: есту, сыртқы, орта, ішкі құлақ, құрылым, есту жүйкесі, есту жолы, ұлулы дене, құлақ сүйекшелері, құлақ қалқаны, жинау, дыбыс, қоршаған орта, бөлек, діріл, хабарлама, үлкейту, беру, анықтау, бағыттау, ретінде түсіндіру Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Электромагниттік толқындардың ұзақ мерзімді әсер етуі .......... себеп болуы мүмкін. Ультрадыбыс …………………… диагноз қою үшін қолданылады. Акустикалық ластану ………. антигенге әсер етуі мүмкін. | ||||
Құндылықтарды дарыту | Академиялық адалдық, ынтымақтастық мәдениеті, өмір бойы білім алу, өзін-өзі тану | ||||
Пәнаралық байланыс: | Ағылшын тілі: ғылыми терминдерді қолдану. Электромагниттік, дыбыстық, жарық толқындары сияқты толқындардың түрлері туралы физикадан алынған білімі | ||||
Алдынғы білім: | Биотехнология: 10 сынып Жүйке жүйесі: 7-10 сыныптар | ||||
Жоспар | |||||
Өткізуге жоспарланған уақыт | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||
Сабақтың басы 0-5 минут |
Оқу мақсаты және сабақ мақсаттарымен таныстыру. | Power Point презентациясы, слайдтар | |||
Сабақтың ортасы 6-36 минут | Оқушыларға топта «электромагнитті өріс» терминінің мағынасын талқылау және терминге анықтама беру Оқушыларға тақырып бойынша топтар зерттеу жүргізу. 3-4 оқушыдан тұратын топта барлық оқушылар тапсырмалар алғандығына көз жеткізу. Оқушыларға тақырыпқа қатысты пікірталас өткізуді ұсыныңыз. Әр түрлі көзқарастарды талдауды және келешегін болжауды тапсырыңыз. Сыныптан әртүрлі ұйымдар арасында / мемлекеттер арасында аталған тақырып бойынша ортақ пікірдің не себепті жоқ екендігін сұраңыз. 2010 жылдағы есепте қарастырылғандағыдай ( оқу ресурстары) адам ағзасының электромагниттік өріске душар болуы туралы «иә/қарсы» пікірде қысқа ғылыми мазмұнда дәлелдер келтірілген. Оқушыларға есту аппаратының құрылысы мен қызметін еске түсіруді сұраңыз және бейнебаянды көруді ұсыныңыз. Мұғалім есту аппаратының құрылысының «мылқау» суретін даярлау қажет және қызметі келтірілген карточкалармен сәйкестендіруге арналған тапсырмаларды алдын ала даярлауы тиіс. Егер оқушылар есіне түсіре алмаса бейнебаянды көрсету арқылы құлақтың ішкі құрылысын суретке жазады. Бұл тақырыптың мазмұнын түсінуге көмектеседі. Бағалау критерийлері:
| (2010ж.) Латын Америкасынан есеп түрі, оқу ресурсы (ағылш.): http://www.wireless-health.org.br/downloads/LatinAmericanScienceReviewReport.pdf Дыбысты қабылдау механизмі бейнебаян (ағылш.): https://www.youtube.com/watch?v=OovuIVeetAk http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/sound-and-hearing/2415.html | |||
Сабақтың соңы 35-40 минут | Бізге сатыңыз. Активити Оқушылар сабақтың негізгі идеясын түсіндіретін дыбыс (jingle) жазады Үй жұмысы: Оқушыларға «ЭМ толқындарының пайда болуы және оның зияны» тақырыбында қысқаша эссе жазу тапсырмасын беріңіз. | ||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | |||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||
Білімдерін анықтау кезеңінде «Блум Түймедағы» әдісін қолдану арқылы дифференциация жүзеге асырылып, оқушыларға деңгейлік сұрақтар қойылады. Осы кезеңде ақпаратты қабылдау ерекшелігіне сүйене отырырып оқушылардың жақыннан даму аймағы анықталады. Алған білімдерін тексеру кезеңінде деңгейлік тапсырмалар ұсынылады. | Білімдерін анықтау кезеңінде «Блум Түймедағы» әдісін қолданады, ал оқушылар сыныптастар жауабын, мұғалімнің нұсқаулық карточкасына сүйене отырып бағалайды. ЖАДАны анықтау барысында «Дене модельері» әдісін қолданады. Тақырыпты ұғыну кезеңінде оқушылар визуалды ақпаратты негізге ала отырып кесте толтырады және бірін бірі критерийлермен бағалайды. Сабақты бекіту «Сұрақ-жауап» жаттығуы арқылы жүзеге асады, ал суретті тексеру жұмыстары кітаптағы оқу ақпаратына қарап өзін өзі бағалау арқылы жүреді. | Сыныпта орыннан жылжу кезінде ТҚ ережелерін сақтау. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?