Өсімдіктерді микроклоналды көбеюі. Биология, 11 сынып, дидактикалық материал.


Сабақ:

Мектеп:

Мерзімі:

Мұғалімнің аты-жөні:

СЫНЫП:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Өсімдіктерді микроклоналды көбеюі

Осы сабақ арқылы қол жеткізілетін Оқу мақсаты:

11.4.3.5 өсімдіктерді микроклоналды көбейту тәсілін сипаттау

Сабақ мақсаты:

Өсімдіктердің микроклональды көбею әдістерін сипаттау

Өсімдіктердің микроклональды көбею кезедерін сипатау

Бағалау критерийлері:

Өсімдіктердің микроклональды көбею әдістерін сипаттау

  •  Өсімдіктердің микроклональды көбею кезедерін сипатау

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

•Өсімдіктерді қалай көбеюі болатындығын (сөйлеу, жазу, тыңдау және оқу дағдылары) сипаттайды

Пәндік лексика және терминология

Микропропагация, ұлпалар мәдениеті, әдісі, асексуалдық, клондау, ұқсас, генотип, фенотип, тотипотенциал, тамырлану, экспедитор, меристем, беттік зарарсыздандыру, in vitro, қоректік орта, қоректік заттар, культура, өсу реттегіштері, ауксиндер, цитокининдер, қоршаған орта жағдайлары , температура, жарық, қарқындылық, фотопериод, дифференциалдау, тамырлау

Пәнаралық байланыс:

Микробиология и биотехнология

Органикалық химия

Сабақ жоспары

Өткізуге жоспарланған уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

15 мин

10 мин

7 мин

Ұйымдастыру сәті

Тапсырма

Оқушылардан дәптердегі кестелер кестесін салуды сұраңыз: «Мен білемін», «Мен білгім келеді», «Мен білдім».

Мен білемін

Мен білгім келеді

Мен білдім

Оқушыларға электронды кесте толтыруын сұраңыз. Олар мен бағанға микроклональды көбею туралы не білетіндерін және бұл процесс туралы не білетіндерін көрсету керек. Мен білгім келетін бағанға олар бүгінгі сабақта не жоспарлағандары және сабақтан не күтетіні туралы жазулары керек. Мен олардың сабақ соңында толтыратынын білдім.

Сараптамалық топтар

Сыныпты топтарға бөлу. Оқушыларға төрт түрлі мәтін бар екенін және әр топ мәтін бойынша және соған байланысты сұрақтар бойынша жұмыс жасайтындығын түсіндіріңіз.

Әр топқа мәтіні бар сұрақтар қойыңыз. Тапсырманы орындауға кіріспес бұрын, мәтіндегі сұрақтарға барлық жауаптарды таба алмайтындықтарын ескертіңіз, олар басқа топтардың жауаптарын тыңдағаннан кейін де жауап бере алады.

Тапсырма барысында барлық оқушылар дәптерлеріне басқа топтардың мәтінін және басқа топтарды тыңдау кезінде түсіндіріп беру үшін ескертулер жасау керектігін түсіндіріңіз..

Оқушылар бірінші тапсырманы орындағаннан кейін, жаңа топтарға бір қатысушы және барлық алдыңғы топтары болатындай етіп жаңа топтарға бөліңіз. Студенттерге жаңа білімдерімен бөлісу және бұрын жауап берілмеген барлық сұрақтарға жауап беру

Тапсырма

Оқушыларға жұппен жұмыс жасаңыз. Оқушыларға бүгінгі тақырыпқа сай сөздер жиынтығын беріңіз. Оқушыларға аралас сөздерден сөйлем құруға шақыру. егер сұрақ туындаса, оған жауап беруді сұраңыз.

Тапсырма

Сыныпты топтарға бөлу. Әр топқа карточкалар жиынтығын беріңіз. Әр картаның екі жартысы бар; екінші жартысы басқа картаның бірінші жартысына сәйкес келеді. Осылайша, студенттер бір-біріне сәйкес келетін және жыланға ұқсас дұрыс сөйлемдер немесе ұғымдар тізбегімен аяқталуы керек

Қосымша 1

Қосымша 2

Қосымша 3

Қосымша 4

3 мин

Рефлексия

Сабақтың басында ұсынылған тапсырмаға оралыңыз.

Оқушылардан бүгінгі сабақта не түсінгендерін білу үшін «Оқыған» бағанынан оқуды сұраңыз.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Білімдерін анықтау кезеңінде «Блум Түймедағы» әдісін қолдану арқылы дифференциация жүзеге асырылып, оқушыларға деңгейлік сұрақтар қойылады.

Осы кезеңде ақпаратты қабылдау ерекшелігіне сүйене отырырып оқушылардың жақыннан даму аймағы анықталады. Алған білімдерін тексеру кезеңінде деңгейлік тапсырмалар ұсынылады.

Білімдерін анықтау кезеңінде «Блум Түймедағы» әдісін қолданады, ал оқушылар сыныптастар жауабын, мұғалімнің нұсқаулық карточкасына сүйене отырып бағалайды. ЖАДАны анықтау барысында «Дене модельері» әдісін қолданады. Тақырыпты ұғыну кезеңінде оқушылар визуалды ақпаратты негізге ала отырып кесте толтырады және бірін бірі критерийлермен бағалайды. Сабақты бекіту «Сұрақ-жауап» жаттығуы арқылы жүзеге асады, ал суретті тексеру жұмыстары кітаптағы оқу ақпаратына қарап өзін өзі бағалау арқылы жүреді.

Сыныпта орыннан жылжу кезінде ТҚ ережелерін сақтау.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
Пікір жазу