Өсімдіктерді микроклоналды көбеюі. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Бөлім: Биотехнология Сабақ: Микроклональді көбею түсінігі Сабақ түрі: Жаңа сабақ – жаңа білім беру мақсатында. | Мектеп: НЗМ., ХБН | |||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Унбаева С.И. | |||||||||
СЫНЫП: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар: | ||||||||
Осы сабақтың көмегімен қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 11.4.3.5 өсімдіктерді микроклоналды көбейту тәсілін сипаттау | |||||||||
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар: микроклональді көбеюдің тәсілдерін атайды Оқушылардың көпшілігі: өсімдіктерді көбейту жолдарын сипаттайды Кейбір оқушылар: микроклональді көбею тәсілдерін түсіндіреді | |||||||||
Бағалау критерийлері |
(2 ден кем емес);
| |||||||||
Тілдік мақсат | Пән лексикасы және терминология: тотипотенттіліктің іске асуы, микроклональді көбею, апикальды доминанттылық, жасушалардың жіктелуі, каллусты қолдану, жыныссыз көбею, меристема, стерилизация, іn vitro тәсілі, қоректік орта, ауксины, цитокинины, интенсивтілік, өсу, фотопериод, дифференциация Диалог құруға/жазылымға қажетті пайдалы сөздер топтамасы: Микропрерациялау бұл ............ көптеген .......................... өндіру. Ұлпаны қарапайым ..... құрамында ....... салады. Қайталау арқылы бір эксплантты ........ ұлғайта алады. Өсу қор заты салынады, себебі ................... | |||||||||
Бастапқы білім | 7 сыныптан 7.2.1.1 жынысты және жыныссыз көбею түрлерін сипаттау 9 сыныптан 9.2.1.4 өсімдіктердің тозаңдану түрлерін сипаттау | |||||||||
Құндылықтарды дарыту | Ынтымақтастық Топтық жұмыс барысында іс-әрекеттерді бірігіп орындау, бір-бірінің ойын тыңдау және ауызбіршілікті қалыптастыру. Жалпыұлттық «Мәңгілік ел» идеясы Оқушылардың ғылым білімді игеруде қызығушылықтарының арттыруы және Қазақстанның интеллектуалдық әлеуетін көтеруге бағыттау. Өмір бойы білім алу Жаңа оқу материалдарын өткен тақырыппен байланыстыра отырып, білім берудің бірізділігімен өмір бойы білім алу қажеттіліктерімен ұштастыру | |||||||||
Пәнаралық байланыстар | Химия пәнімен байланысты. | |||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентация көрсету барысында, аудио\видео АКТ-ны пайдаланады | |||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жұмыс | Ресурстар | ||||||||
5 минут 2 минут 3 минут 2 минут 8 минут 10 минут 5 минут 5 минут
2 минут | «Миға шабуыл» сұрақтары:
тапшылығын қандай тәсілдер арқылы шешуге болады? Тақырыпты ашу. Оқу мақсаты мен бағалау критерийлерін анықтау. Мұғалім түсіндірмесі. Өсімдіктерді микроклоналды көбейту тәсілін мұғалім слайд көмегімен түсіндіреді. Видеоролик қарау. Видео барысында естіген жаңа терминдерді дәптерге түртіп жазып отырулары қажет. Осы арқылы оқушылардың тыңдалым, жазылым дағдысын дамытуға болады. Топтық талқылау. Оқушыларға гүлді орамжапырақты клондаудың тәсілі келтірілген практикалық нұсқаулықпен таныстыру Топтық жұмыс. Топтарға әр түрлі түсті карточкалар арқылы бөлінеді. Топтардың ақпараты саралап оқыту арқылы деңгейге бөлінген. 1 топ мазмұнды, күрделі ақпаратпен танысса, 2 топ қысқа, нақты ақпаратпен, ал 3 топ негізінен сурет, сызбалармен өздігінен жұмыстанатын болады. 1 топ: (сары) микроклональді көбеюдің артықшылықтары мен қолдану аясы 2 топ: (жасыл) микроклональді көбеюдің жолдары мен обьектілері 3 топ: (қызыл) микроклональді көбеюдің негізгі этаптары Топтардың бағалау критерийлері:
Топтық бағалау «Джигсо» әдісі арқылы талқылау. Жеке жұмыс. Әр оқушыға қалыптастырушы бағалау жұмысы беріледі. Қалыптастырушы бағалау жұмысының бағалау критерийі:
Мұғалім көмегімен жеке бағалау Кері байланыс. «Нысанаға дәл тигіз» әдісі арқылы кері байланыс береді Рефлексия: Баспалдақ сатысына өз әсерін қалдырады Үйге тапсырма: Тақырып бойынша иллюстрациялы әңгіме құрастыру |
3,4 слайдтар Өсімдіктердің микроклондау: https://www.youtube.com/watch?v=Pk5pJ0-H2nw топтық талқылау сілтемесі: http://www.saps.org.uk/secondary/teaching-resources/706 Топтық жұмыс ақпараты Бағалау парақшасы Әр оқушыға арналған жұмыс парағы | ||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||
Дифференциация – Сіз қалайша көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушылар алдында Сіз қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін тексеруді қалай жоспарламақшысыз? | Пәнаралық байланыстар Денсаулық және қауіпсіздік АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелейтін элемент) | ||||||||
Барлық оқушылар: микроклональді көбеюдің тәсілдерін атайды Оқушылардың көпшілігі: өсімдіктерді көбейту жолдарын сипаттайды Кейбір оқушылар: микроклональді көбею тәсілдерін түсіндіреді | - сұраққа жауап беру арқылы - эксперимент жүргізу арқылы - талқылау арқылы | Алдыңғы жылы өтілген тақырыпты естеріне түсірді. АКТ-ны топта жұмыс жасау барысында, видеоролик қарау кезінде қолданды. Бір-біріне өтілген тақырыпты еске түсіруге көмектесті. | ||||||||
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шындыққа негізделген болды ма? Оқушылар бүгін нені үйренді? Сыныпта қандай атмосфера болды? Мен жүргізген дифференциация іске асты ма? Мен уақытқа сәйкес жұмыс істедім бе? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неліктен? |
| |||||||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?