Рекомбинантты ДНҚ клондау. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Биотехнология

Мектеп: ХББ НЗМ Атырау

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Рекомбинантты ДНҚ клондау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • рекомбинатты ДНҚ алу тәсілдерін сипаттау

 Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар рекомбинант ұғымын біледі.

Көпшілік оқушылар рекомбинантты ағзаларды алу жолдарын сипаттай алады.

Кейбір рекомбинатты ДНҚ алу тәсілдерін толыққанды сипаттайды

 Бағалау критерийлері

Рекомбинантты ДНК түсінігін ұғыну. Рекомбинантты ДНК тәсілін қолданудың ең болмаса үш әдісін суреттеп және түсіндірсе. Рекомбинантты ДНК-ны алудың жолдарын білсе оқушы оқу мақсатына жетеді.

 Тілдік мақсаттар

 

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Микрокөбею, ұлпа себіндісі (культура) көбейтілген бактериялар, тәсілі, жыныссыз, клондау, ұқсас, генотип, фенотип, тотипотенттілік, үдету, эксплантат, меристема

бетті стерильдеу, жасанды жағдайларда, қоректік орта, қоректік заттар, бактериялар культурасы, өсуді реттегіштер, ауксиндер, цитокининдер

Көрсетілген формаларды беру1:

Алдымен форцепстерді … салыңыз

Сосын орынды … тазалаңыз

Немесе:

Көрсетілген формаларды беру 2:

Біріншіден, форцепстер … салынуы тиіс.

Сосын орындықтар тазалануы тиіс.

(Формалардың кез келгенін пайдалануға болады)

 Құндылықтарды дарыту

 

 

  • Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет;
  • Ынтымақтастық
  • Өмір бойы оқу

 Пәнаралық байланыстар

Микробиология, биотехнология

 АКТ қолдану дағдылары

Оқу үрдісін электрондық ресурстармен визуализациялау

Microsoft PowerPoint

Бастапқы білім

Оқушыларға осы тарауды игеруге қажетті білім, дағды немесе тәжірибе.

Микроағзалар бойынша практикалық және теориялық жұмыс осы тарауды түгел игергенде көмек болады.

Пайдалы алдыңғы тараулар:

Микробиология және биотехнология: 7, 8, 9, 11.

Тірі организмдердің әртүрлілігі: 6, 7, 11.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5

І. Сурет арқылы ой қозғау

Өткен сабақтар бойынша сұрақтар қою Оқушыларға төменде келтірілген сұрақтар қою.

А) «рекомбинаттық ДНҚ» деп нені айтады?

Б) ол қалай әсер етеді?

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты

Бағалау критерийлері

сурет

Презентация

видео

Сабақтың ортасы

5-15

15-25

Мұғалім түсіндірмесі

Гендердің көптеген бірдей көшірмелерін алу клондау деп аталады. Көшірмеге негіз болатын генді векторлы ген деп атайды және оларды плазмидалардан немесе бактериофагтардан алады. Плазмидалар – ДНҚ-ның сақина тәрізді фрагменттері, олар кейбір бактерияларда кездеседі және ДНҚ-дан тыс репликацияланады. Бактериофагтар (немесе фагтар) – бұлар бактерия жасушасына өз ДНҚ-ын енгізіп репликациялайтын вирустар. Клондауға арналған ДНҚ фрагменттерін фаг немесе плазмида денесіне енгізеді. Алынған «қоспаны» рекомбинантты ДНҚ деп айтады.

Бактерия плазмидасының моделін оқушыларға таныстыру.

ІІ. Сыныпты оқушыларына жұмыс парағын тарату. Жеке тапсырма.

Әр қайсысы 8 балдан тұратын тақырып бойынша берілген сұрақтарға жауап беруі тиіс.

III. Оқу мақсатына оралу

Microsoft PowerPoint презентациясы

Анимация

http://www.glynwalton.co.uk/SWFs_files/biotech_medicines_1-4.swf

http://highered.mheducation.com/sites/dl/free/0072421975/196644/cloning_gene.swf

Сабақтың соңы

35-40

VІІ. Бекіту: Сұрақ-жауап әдісі

Кері байланыс:

Сабақта болған үш әрекетті талқылау

І. Біз бүгін оқыдық

ІІ. Бізде жақсы іске асты

ІІІ.Қазір сіз осыдан 40 минут бұрын білмеген мына нәрселерді білесіз

Стикер

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Барлық оқушылар рекомбинант ұғымын біледі.

Көпшілік оқушылар рекомбинантты ағзаларды алу жолдарын сипаттай алады.

Кейбір рекомбинатты ДНҚ алу тәсілдерін толыққанды сипаттайды

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

.

Жеке жұмысты бағалау

Оқушының жеке ойын жеткізе алуы, сабақтың тақырыбы мен мақсатын ұсынуын бағалау

Оқушының дербес жұмыс жасауы, көздеген нәтижеге қол жеткізуі

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу