Зертханалық жұмыс " Грам оң және грамм теріс бактерияларды бояу". Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Сабақ:

Мектеп: ХББ НЗМ Актау қаласы

Күні:

Мұғалім: Каражанова К.М.

Сынып: 11

Қатысқан оқушылар :

қатыспағандар:

Тақырыбы:

Зертханалық жұмыс " Грам оң және грамм теріс бактерияларды бояу"

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.4.3.2 – грам -оң және грам -теріс бактерияларды салыстыру

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар бактерия түрлерін біледі

Көпшілік оқушылар грамм -оң және грамм -теріс бактерияларын сипаттай алады

Кейбір оқушылар грамм -оң және грамм -теріс бактерияларының боялу себебін түсіндіре алады

 Жетістік критерийлері

Егер төмендегі жетістік критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді.

  • Оқушы бактерияның сыртқы қабырғаларындағы айырмашылықты біледі.
  • Бактериялардың қабырғасындағы химиялық заттардың ерекшелігіне байланысты әр түрлі түске боялатынын біледі.
  • Берілген тізімнен «оң» және «теріс»бактериялардың өкілдерін ажыратып жазады.
  • Бактериялардың қандай топтарының антибиотикке төзімділігі мен себебін анықтайды.

 Тілдік мақсаттар

 

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Кесек сабын, қоректік орта, пептон, агардағы саңырауқұлақтар, бактериялар, антибактериялық, «эксперименттік қол», асептикалық әдіс, микроағзалар, ауруханалар, альтернативалар

Бұл … себепті мүмкін.

Бұл … себепті болуы мүмкін

Бұл … себепті бұрын болуы мүмкін

Жоғарыдағы сөйлемдер анықтық тәртібі ретімен, анық еместен анағұрлым аныққа дейін орналасқан. Алайда, олар бір-бірін жиі алмастырады алады.

 Құндылықтарды дарыту

 

 

  • Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет;
  • Ғаламдық азамат қалыптастыру
  • Ынтымақтастық

Өмір бойы оқу

 Пәнаралық байланыстар

Микробиология, биотехнология

 АКТ қолдану дағдылары

Оқу үрдісін электрондық ресурстармен визуализациялау

Microsoft PowerPoint

Бастапқы білім

Оқушыларға осы тарауды игеруге қажетті білім, дағды немесе тәжірибе.

Микроағзалар бойынша практикалық және теориялық жұмыс осы тарауды түгел игергенде көмек болады.

Пайдалы алдыңғы тараулар:

Микробиология және биотехнология: 7, 8, 9, 11.

Тірі организмдердің әртүрлілігі: 6, 7, 11.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0 - 5

Оқу процесін ұйымдастыру

Сабақтың тақырыбы, мақсаты, жетістік критерийлері.

Қауіпсіздік: тәуекелді бағалау қажет

Сабақтың ортасы

5 – 15

15-20

20-35

Оқушылар жұптасып бактерияларды бояйы және микроскоп арқылы бояу әсерін байқайды.

(W) Микропрепараттармен салыстыру үшін интерактивті тақтада боялған грам-позитивті және грам-теріс бактериялардың кейбір мысалдарының жобалық суреттері көрсетіледі.

Айырмашылықтары мен ерекшеліктерін оқушылар арасында сипаттау№

G (f) Оқушылар жұптасып, қысқаша практикалық есеп жазуын сұраңыз, онда бактериялардың екі түрінің әр түрлі түске боялу себептерін, грам-позитивті және грам-теріс бактериялардың мысалдары, олардың жасушаларының қабырғаларының құрылымының негізгі айырмашылықтарын суреттейтін сандар, сонымен қатар олардың антибиотиктерге қарсы тұра алуының қысқаша түсіндірмелері болуы керек.

Тәжірибелік жұмысты жазбаша түрде жазу

Препаратты граммен қолдану бойынша видео:

https://www.youtube.com/watch?v=sxa46xKfIOY

Презентация

Жұмыс парағы

Сабақтың соңы

35-40

Сабақ соңында оқушылар мына сұрақтарға жауап береді.

- мен не білдім, не білдім

- не түсініксіз болып қалады

- не істеу керек

Мүмкіндігінше, оқушылар белгілі бір критерийлерге сәйкес олардың жұмысын және сыныптастарының жұмысын бағалай алады

Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар бактерия түрлерін біледі

Көпшілік оқушылар грамм -оң және грамм -теріс бактерияларын сипаттай алады

Кейбір оқушылар грамм -оң және грамм -теріс бактерияларының боялу себебін түсіндіре алады

Қалыптастырушы бағалау Оқушылардың қабілеттері сабақтың басында, кезінде және соңында сұрақтар арқылы үнемі бағаланады.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу