Қоректік ортаға егу тәсілдері. Инкубация. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

11.3D Биотехнодлогия

Мектеп:

Күні:

Мұғалім:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ жоспары:

Қоректік ортаға егу тәсілдері. Инкубация

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.4.3.1- микробиологиялық зерттеудің кезеңдерін сипатау және түсіндіру

 Сабақ мақсаттары

  • Микробиологиялық зерттеудің кезеңдерін сипаттау және түсіндіру
  • Микроағзалар өсуіне әр түрлі қажеттіліктерді түсіндіреді
  • Бактерияларға антибиотиктердің әсерін сипаттайды

 Бағалау критерийлері

Оқушылар егер олар болса, оқу мақсатына жетеді:

  • микробиологиялық зерттеудің кезеңдерін түсіндіріңіз.;
  • қоректік ортаға себудің әрекет ету принципін сипаттаңыз;
  • қоректік ортаға себудің негізгі әдістері мен тәсілдері арасындағы айырмашылықтарды түсіндіру.

 Тілдік мақсаттар

 

Тақырыптық сөздік және терминология

Дезинфекция, дезинфекциялау құралдары, стерильдеу, стерильді, асептикалық, патогенді микроорганизмдер, антисептиктер, антибиотиктер, микроорганизмдердің өсуі, селективті орта, дифференциалды орта, бактериялық бөлу, лимиттеуші факторлар, инкубация.

Диалогтар / хат үшін пайдалы сөз тіркестерінің жиынтығы

Жалпы, .....ең аз қисынды түрде егу керек (төменде қараңыз)

.... ағзаларды селективті агентті тасымалдаумен тежеуді болдырмау үшін ең селективті.: ......... сұйық үлгілерді өңдеу кезінде оларды бірінші кезекте, орталар айқаспалы ластану қаупін азайтатын бірізділікпен егілетініне кепілдік бере отырып, егу керек.

 Құндылықтарды дарыту

 

  • Командалық жұмыс дағдыларын дамыту (жұппен, кіші немесе сынып-топта);
  • Өзара құрмет;
  • Ынтымақтастық және тиімді өзара іс-қимыл;
  • Өзінің оқуы үшін жауапкершілікті өзіне қабылдау.

 Пәнаралық байланыстар

  • Химия-химиялық элементтердің заттары;
  • Математика – LW кезінде есептеу.

 АКТ қолдану дағдылары

Смарт-платаны, компьютерлерді, бейне, интернетті, презентацияны қолдана білу.

Бастапқы білім

Оқушылар осы бөлімшеде оқуға қол жеткізе алуы үшін қажетті білім, дағды, түсіну немесе тәжірибе.

Химияны, микробиологиялық зерттеулерді білу күтілуде. Бұл бөлімшеде практикалық жұмыс істеу үшін базалық зертханалық Дағдылар мен денсаулық пен қауіпсіздік туралы хабардар болу қажет..

Жоспарланған кезің

Сабақта жоспарланған іс-шаралар

Ресурстар

Сабақ басы

3 мин

5 мин

2 мин

15 мин

Ұйымдастыру сәті

(W/f) стартер сұрақтары:

  • Микробиологиялық қоректік ортаның негізгі түрлері қандай?
  • - Микробтардың өсуіне қандай жағдайлар әсер етеді деп ойлайсыз?

Мұғалім сыныпты сабақ тақырыбымен және сабақтың міндеттерімен таныстырады

(T) РРТ көмегімен қоректік ортаға егудің әдістері мен тәсілдерімен қысқаша таныстыру.

LN таратыңыз және студенттерге процесті түсіндіріңіз.

(W) Оқушылар мүмкін болатын тақырыптарды зерттейді, шешім қабылдайды және оларды оқытушымен талқылайды.

(G) Джигсо. 3 топқа бөлу

Әрбір топ топтарда ұсыну үшін ұсынылған тақырыптардың бірі бойынша зерттеу жүргізеді.

Қатты және сұйық қоректік ортаға себу әдістемесі

- Қатты және сұйық қоректік ортаға себу әдістемесі

- Фракциялық өсіру әдісі (л. Пастер әдісі))

- Пластиналарды еріту техникасы (Дригаль әдісі бойынша беттік дисперсиялар))

- Кох әдісі (жүйелі араластыру әдісі)

PPT

LN, интернет рессурстары

Микроорганизмдерді егу әдістемесі https://studfile.net/preview/1152683/page:9/

Бактериялардың өсуін көрсету үшін эксперимент-негізгі әдістерhttps://www.biotopics.co.uk/microbes/tech1.html

Таза дақылдарды бөлудің негізгі принциптері мен әдістері

http://intranet.tdmu.edu.ua/data/kafedra/internal/micbio/classes_stud/en/stomat/ptn/microbiology,%20virology%20and%20immunology/2/Lesson_03_The%20main%20methods%20and%20principles%20of%20pure%20cultures%20isolation.htm

Сабақ ортасы

10 мин

3 мин

G (f) Топтарда нөмірлер таратылады. Әр топтан бір өкілден тұратын жаңа командалар құрылады. Әрі қарай әрқайсысына өзі оқыған тақырыпты түсіндіруге мүмкіндік беріледі. (5 минуттан)

Қабілетті оқушылар модератор рөлінде қуана сөйлей алады немесе аз қабілетті оқушылар өздерін тақырыпқа байланысты сезінуі үшін сұрақтарды тұжырымдауға (қоюға) мүмкіндігі болады. Бұл сондай-ақ қабілеті төмен оқушыларды біріктіру үшін жақсы стратегия.

(f) Жалпы талқылау.

A3 papers, color markers

Сабақ соңы

2 мин

Сабақ соңында оқушылар рефлексия өткізеді:

- не білдім, не үйрендім

- не түсініксіз қалды

- немен жұмыс істеу қажет

.

Дифференциация-сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушылардың алдына қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы қағидалары

  • Дифференциация тапсырма бойынша, нәтиже бойынша, жеке қолдау бойынша, білім алушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып, Оқу материалдары мен ресурстарын таңдау бойынша (Гарднердің көпше интеллектінің теориясы) болуы мүмкін .
  • * G&T студенттері үшін
  • Осы тақырыпқа эссе жазыңыз

Студенттердің тапсырмалары бағаланады

* Пленарлық отырыс кезінде шешендік дағдылар.

* Топтық / жұптық / жеке жұмыспен алмасу арқылы сараптамалық бағалау .

* Қоректік ортаға тұқым себудің негізгі әдістері мен тәсілдерін түсінуді бағалау

Денсаулықты нығайту әдістері

Үзіліс және физикалық жүктемелер қолданылады.

Осы сабақта қолданылған техника қауіпсіздігі ережелерінің тармақтары.

Денсаулықты нығайту әдістері, мысалы, қолды жуу.

Үзіліс және физикалық жүктемелер қолданылады.

Студенттерге биолабораторияның қауіпсіздік ережелерін көрсетіңіз.

Жапсыруға арналған пластилинмен мұқият жұмыс істеуден кейін және қалдықтарды кез келген қажетті кәдеге жаратқаннан кейін қолды мұқият жуыңыз.

Кері байланыс:

Сабақтың мақсаты / мақсаты шынайы болды ма?

Барлық оқушылар ЛО-ға жетті ме?

Егер жоқ болса, неге?

Менің жоспарланған дифференциям жақсы жұмыс істеді ме?

Мен таймингтерді ұстанды ма?

Сабақтың жоспарынан ауытқу неге және неге болды?

Бұл құрылғыны сабақты ойластыру үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанадағы сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?

1:

2:

Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім?

БАҒАЛАУ критериилары: бағалаушы: _____________________________________

БАҒАЛАУ критерийлары

Мазмұны

Мәлмет

Ұсынымдар

Плакат дизайны

баға

Барлығы дұрыс және жақсы ғылыми тілді пайдаланады

Барлық қажетті ақпаратты қосты.

Interesting and easy to understand. Just enough.

4

Бір немесе екі шағын қателер

Ақпараттың көп бөлігін қосты.

Қызықты, бірақ сәл төмен ақпарат

Барлығы дұрыс жасалды.

Әдемі, жақсы жоспарлаумен оңай оқылатын.

3

Негізінен дұрыс, бірақ екі қатеден артық. Тіл нашар қолданылады.

Қажетті ақпараттың жартысы түсірілді.

Скучно немесе түсіну өте қиын

Бірнеше ұсақ қателер.

үш білімнің біреуі жетпейді

2

Көптеген қателер және / немесе ғылыми тіл пайдаланылмайды.

Дерлік мазмұнында ешқандай ақпарат.

Нашар таңдау ақпарат немесе тым көп ақпарат

Санақ техникасында көптеген қателер бар.

Үшінің екеуі жетіспейді.

1

Ештеңе жоқ

Презентация жоқ

Плакат жоқ

Асығыс жұмыс және өте нашар орындалған.

0

Қорытынды баға = 18.

ШОТ:



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу