Оптикалық және электронды микроскоптар. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.


Бөлім:11-3A Жасушалық биология

Сыныбы:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Оптикалық және электронды микроскоптар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • Оқушылар:
  • Жасушаның нақты мөлшерін анықтай алады

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

оптикалық және электрондық микроскоптардың механизмдерін салыстыру

оптикалық және электронды микроскоптардың ажыратымдылығы мен ұлғаюын салыстырыңыз

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар оптикалық және электронды микроскоптарды сипаттау үшін тиісті терминологияны қолдана алады

Терминдер:

жарық микроскопы, монокуляр, бинокль, линза, көрінетін жарық, жарықтандыру, үлкейту, ажыратымдылық, окуляр, объектив, конденсатор, диафрагма, тақырып үстелі, фокус, фокустық қашықтық, айқындық, көру өрісі, сурет, сандық микроскоп

 Құндылықтарды дарыту

* Командалық жұмыс дағдыларын дамыту (жұпта, шағын және / немесе сыныпта)

* Өзара құрмет

* Ынтымақтастық.

* Өз оқуына жауапкершілік

 АКТ қолдану дағдылары

Оқушылар экологиялық факторларды түсіндіру үшін АКТ қолданады, ноутбук, планшет, сонымен қатар проектор сабаққа қосымша қолданылады

Бастапқы білім

Оптикалық микроскоптың механизмі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-2 мин

3 мин.

5 мин

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау.

Starter

(P) оқушылар Жарық микроскопын қарастырады.

Микроскоптың жұмыс механизмін жұпта талқылаңыз.

(W, I) оқушылардың бірі сыныпқа Жарық микроскопының жұмыс механизмін түсіндіреді.

оқушылар дәптерлерге жазбалар жасайды

(I)оқушылар оқулықпен жұмыс істейді, "электрондық микроскоптың жұмыс механизмін" зерттейді»

Микроскоптар / микроскоптың суреттері

1 қосымша

Taylor, Green, Stout

7 мин

5 мин

1 мин

3 мин

5 мин

2 мин

G (f) сыныпты шағын топтарға бөліңіз.

Бір жартысы электронды микроскоптардың артықшылықтарын қарастырады және зерттейді, екінші жартысы - кемшіліктер.

Қосымша 1.Оқушылар жаңа тақырыпты өз бетінше оқып, ақпаратты постерде ресімдейді.

G/f) бұдан әрі сынып автобус аялдамасы қағидаты бойынша жұмыс істейді.

Әр топ өз тақырыбын түсіндіретін басқа топқа барады. Әр оқушы дәптерге жазба жасайды

DF) топтардың өзіндік жұмысы кезінде мұғалім кейбір студенттерге қажетті қолдау көрсетеді.

Плакатты бағалау критерийлері:

- Сипатталған құрылым (суретті пайдалану)

- Функциялары көрсетілген

- Материалды баяндаудың ғылыми және қол жетімділігі

- Бейнелілігі

G (f) топтар сыныпта талқыланатын өз идеяларын айтады.

Оқушылар электронды микроскоптардың артықшылықтары / кемшіліктері кестесін жасайды. Қосымша 1.

W / F) оқушылар жұмысты бағалайды. Оқушылар өзара тексеру жүргізеді.

P, f) оқушылар оптикалық және электронды микроскоптар механизмін талқылайды және салыстырады.Венн диаграммасын жасайды

(W/f) жұмыстарды өзара тексеру жүргізіледі

p. 133-143

25 electron micrographs including cat flea and salt/pepper:

http://www.topdesignmag.com/25-amazing-electron-microscope-images/

1.5 min YouTube clip about the structure and function of the electron microscope:

http://www.youtube.com/watch?v=fToTFjwUc5M

http://www.biologymad.com/cells/microscopy.htm

2 мин

Рефлексия

Деп ойлаймын ... өйткені ...

Менің дәлелдеуге мысал ...

Осыған сүйене отырып, мен мұны қорытындылаймын ..

http://www.biologymad.com/cells/microscopy.htm

Virtual electron microscop.

http://school.discoveryeducation.com/lessonplans/interact/vemwindow.html

Дифференциация - сізге неғұрлым қолдау көрсетуді қалайсыз? Сіз неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау - студенттердің оқу деңгейін қалай тексеруге болады?

Денсаулық және қауіпсіздік

Орыс / қазақ және ағылшын тілдеріндегі диаграммалары мен кілт сөздері бар жұмыс парақтарын қолдау.

Топтар сыныпта талқыланатын идеяларын жеткізеді.

Топтардың өзіндік жұмысы кезінде мұғалім кейбір студенттерге қажетті қолдау көрсетеді.

Пәнаралық байланыстар:

Химиямен пәнаралық байланыс

АКТ дағдылары:

Егер бастапқы әрекет "сүйреу"жаттығуларына бейімделген болса, АКТ дағдыларын дамыту мүмкіндігі бар.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Сабақтың көрінісі

Барлық студенттер СМ-на жетті ме?

Егер жоқ болса, неге жоқ?

Сабақта дифференциация дұрыс па?

Сабақты уақытша кезеңдерде ұстап тұру керек пе?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу