Жасушаның негізгі компоненттерін анықтау. Биология, 11 сынып, дидактикалық материал.
Сабақ жоспары – Биология
Тарау:11.1В: Жасушалық биология | Мектеп: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мерзімі : | Мұғалімнің аты - жөні: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Жасушаның негізгі компоненттерін анықтау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты | 11.4.2.1 микрографтарды қолдану арқылы жасушаның негізгі құрам бөліктерін анықтау және сипаттау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Сабақ соңында оқушылар жасай алады:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар жасай алады:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәндік лексика және терминология | Пәндік арнайы терминологияны және лексиканы келесі ұғымдарды түсіну үшін қолдану:
Диалог/жазылым үшін пайдалы тіркестер. Мысалы:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Жасушалық биология: сыныптар : 6, 7, 9, 10 Биохимия: 7 -10 сынып | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дамыту |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АҚТ қолдану | Жасуша құрылысын түсіндіруде оқушы белсенді тақтаны, бейнебаян, интернет, ноутбуктерді қолданады | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қазақ мәдениеті | Қазақ мәдениеті үшін кез-келген мүмкіндікте тиісті және құрметті сілтемелер жасалады. Студенттерге Қазақстандағы гендік-инженерлік зерттеулер мен практиканың нақты мысалдары айтылады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Деңгейлеп оқыту түрі | Жабық дифференциация, оқушылардың бір - біріне қолдау көрсетуі. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ жоспары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Уақытты жоспарлау | Жоспарланған әрекеттер | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 1 мин 2 мин 2 мин 3 мин 2 мин 5 мин 5 мин 2 мин 3 мин 2 мин 3 мин
| Ұйымдастыру. (W/f) Starter – мәселелік жағдай Мұғалім сыныпқа суреттері бар ассосациялық бейнебаян көрсетеді - "Infrastructure of the city" Бейнебаяннан соң мұғалім сұрақтар қояды: Бұл бейне сізге қандай ассоциацияларды тудырды? Мегаполисті қандай инфрақұрылыммен салыстыруға болады? Оқушылармен сабақтың тақырыбы мен мақсатын талқылау (W/f) Бейнебаянда көрсетілген кейбір жасушалардың органеллаларының қызметін студенттермен талқылау 1. Кеден - жасуша мембранасы 2. Телекоммуникациялар - цитоплазма 3. Зауыт - эндоплазмалық ретикулум 4. Пошта бөлімшесі - Гольджи аппараты 5. Тазарту компаниясы - Лизосома 6. Жылу электр станциясы - Митохондрия 7. Әкімшілік кеңсе - Ядро 8. Су мұнарасы - Вакуоль (T) Мұғалім жасуша органеллары туралы 10 қызықты фактілерді түсіндіреді. (I,P) Оқушылар жасуша органеллаларының бір микрофотографиясын таңдайды, содан кейін әр жұп органеллалардың детальды толық диаграммасын сызып, оның құрылымымен байланыстырады. Оқушылардан жасуша органелларының құрамын зерттеуін және әртүрлі ағзаларда мысалдар табуын сұраңыз. Жұптардың өзіндік жұмысы барысында оқытушы кейбір оқушыларға қажетті қолдау көрсетеді. Постердің дизайнына қойылатын талаптар: - құрылымын сипаттаңыз (суретті қолдана отырып) - функцияларды түсіндіріңіз - ғылыми сипаттама және материалды ұсынудың қол жетімділігі - көрнекілігі Әр жұп өзінің постерін таныстырады. Кері байланыс «Екі жұлдыз, бір тілек». Жұмысты қорытындылап, оқушылар кесте толтырады.
Кері байланыс: мұғалім – оқушы (I,P) Оқушыларға ағзаларда болатын мамандандырылған жасушалардың алуан түрлерін көру үшін жасушалар галереясын зерттеуді сұраңыз. Содан кейін оқушыларға әр түрлі жасушаларды салыстырып, құрылымдарының олардың функцияларымен қалай байланысты екенін сипаттауды ұсыныңыз. | Қосымша 1 Бейнебаян "Infrastructure of the city" presentation Жасуша суреттері | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 мин 2 мин 5 мин 5 мин | (I,P) Aктивити 1: Қалыптастырушы бағалау.: Қосымша 1&2 W (f) Студенттерге электронды микроографтардың көшірмелерін және Интерактивті тақтада жануарлар мен өсімдіктер жасушаларының бір бөлігінің электронды микрографтарымен қамтамасыз ету. • Оқушыларға жасушаларда органеллаларды көбірек беліглеуді сұраңыз Кері байланыс: мұғалім – оқушы Aктивити 2: Микрографтарда органеллаларды анықтау G (f) Сыныпты бес аймаққа бөліңіз, әрқайсысын бір патшалыққа . Жасушалардың электронды микроографтарының (ЭМ) көшірмелерін тиісті аймақтарға орналастырыңыз; кемінде екі аймақта әр түрлі ЭМ, мүмкін жануарлар әлемі үшін көбірек (миелинді нервтер, жұлынған бұлшықеттер мен бездер пайдалы және алдыңғы тақырыптарды қайта қарауға көмектеседі) Бір немесе екі қиын ЭМ-ны қосыңыз, бірақ сонымен бірге өте анық. Сыныптан жұппен әр аймаққа баруын сұраңыз және ЭМ құрамындағы жасушалардың көптеген элементтерін анықтауларын сұраңыз Aктивити 3: “Галлереяға саяхат” (Микрографтар арқылы органелларды анықтау) қосымша 1 Сынып қабырғаларында әртүрлі органеллалардың микрофотосуреттері ілінген, олардың аттары сандармен жазылған. Студенттер галереяны айналып өтіп, микрофотосуреттерде органелларды мүмкіндігінше көп тануға тырысады
Кері байланыс: мұғалім - оқушы, оқушы - оқушы | қажетті ресурстар http://www.sumanasinc.com/webcontent/animations/content/cellfractionation.html | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Мен…ойлаймын, себебі… Мен келесі мысал арқылы ... Келесідей ...............қорытынды шығара аламын | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сізқалайшакөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғары оқушыларалдындаСізқандайміндеттерқоюдыжоспарлайсыз? | Бағалау – Сізоқушылардыңматериалдыигерудеңгейінтексеруді қалайжоспарламақшысыз? | ПәнаралықбайланыстарДенсаулықжәнеқауіпсіздікАКТ-менбайланысҚұндылықтарменбайланыс(тәрбиелейтінэлемент) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сарау бойынша нұсқаулықтар Жеке және топтық қолдау • Кейбір тіркестердің мағынасын түсіндіріңіз • Тілді жеңілдетіңіз • Көрнекі құралдарды пайдалану (диаграммалар, графикалық ұйымдастырушылар, суреттер, бейнелер, диаграммалар…) Қабілеті төмен оқушыларға қолдау көрсету: а) оқытудың әр түріне сәйкес келетін ресурстарды құру, б) мысалы: кіріспе, алдын-ала дайындықтар… в) сандық және цифрлық емес тәсілдермен аудиториялық, жазбаша және графикалық / визуалды түрде түсініктер мен құнды ақпарат беру; сабақ барысында олардың психикалық жай-күйіне тікелей жүгіну және олардың барлық басқа оқушылармен қатар болуын қамтамасыз ету арқылы сынақтан өткізу; егер жоқ болса, онда анағұрлым қабілетті оқушылар қабылдай алады және оларға түсіндіреді, бұл барлық тараптарға пайдалы д) оларды аралас топтарға біріктіру немесе оларды бір топқа жинау, мұғалім оларға көбірек қолдау, басшылық қадамдар мен модельдер береді. Қабілеті жоғары оқушыларға қолдау көрсету: a) Оларға кез-келген мүмкіндікте сыныпты / кіші топтарды «басқаруға» және ең қиын сұрақтарды бағыттауға мүмкіндік беріңіз, сол кезде қарсы мүмкіндіктерді (немесе жауаптар мен алынған сұрақтардың үзінділерін) аз оқушыға беріңіз. | Сызбалар қалыптастырушы бағалау ретінде қызмет етеді. Сонымен қатар, оқуға көмектесу үшін басқа қалыптастырушы бағалау қолданылады. |
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шындыққа негізделген болды ма? Оқушылар бүгін нені үйренді? Сыныпта қандай атмосфера болды? Мен жүргізген дифференциация іске асты ма? Мен уақытқа сәйкес жұмыс істедім бе? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неліктен? |
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?