Жасушаның негізгі компоненттерін анықтау. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.1В: Жасушалық биология | Мектеп: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Жасушаның негізгі компоненттерін анықтау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.4.2.1 микрографтарды қолдану арқылы жасушаның негізгі құрам бөліктерін анықтау және сипаттау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Сабақ соңында оқушылар жасай алады: Электронды микроскопты қолдану арқылы жасушаның негзгі құрам бөліктерін анықтайды Жасушаның негізгі құрам бөліктерінің құрылысы мен қызметі арасындағы байланысты орната алады | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар жасай алады: Жазбаша және ауызша түрде диаграммалар, сәйкес ғылыми терминлогоияны қолданып жасушаның құрылымын сипаттайды Микрографтардан көрінетін және диаграммалар, сурет,PowerPoint презентацияларында бейнеленген жасуша органеллаларын Айтылым, Жазылым, Оқылым, Тыңдалым дағдыларын қолданып сипаттайды. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Жасушалардың органеллаларының нақты микрофотоларын қолдану арқылы оларды анықтайды. Микрофотоларын алынған нақты суреттерін зерттеу арқылы органеллалардың құрылымы мен қызметі арасындағы байланысты түсіндіреді. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәндік лексика және терминология | Пәндік арнайы терминологияны және лексиканы келесі ұғымдарды түсіну үшін қолдану:
Диалог/жазылым үшін пайдалы тіркестер. Мысалы:
Анықталған органелланың қызметі, келесілер… | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
Өз әрекетіне жауапкершілік таныту | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Жасуша құрылысын түсіндіруде оқушы белсенді тақтаны, бейнебаян, интернет, ноутбуктерді қолданады | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Жасушалық биология: сыныптар : 6, 7, 9, 10 Биохимия: 7 -10 сынып | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы | Ұйымдастыру. Мұғалім сыныпқа бейнебаян көрсетеді - " Үй құрылысы " Бейнебаяннан соң мұғалім сұрақтар қояды: Бұл бейне сізге қандай ассоциацияларды тудырды? Үйдің құрылысын қандай биологиялық объектімен және қандай ағзамен салыстыруға болады? Сабақтың жаңа тақырыбы мен мақсатын оқушылармен бірлесе отырып ашу. (W) Бейнебаянда көрсетілген кейбір жасушалардың органеллаларының қызметін студенттермен талқылау 1. Жасуша мембранасы - үйдің қабырғалары 2. Цитоплазма - бетон, цемент ерітіндісі. 3. Тері санылаулары - терезелер (T) Мұғалім жасуша туралы қызықты фактілерді түсіндіреді. (I) Оқушылар жасуша органеллаларының бір микрофотографиясын таңдайды, содан кейін әр жұп органеллалардың детальды толық диаграммасын сызып, оның құрылымымен байланыстырады. Оқушылардан жасуша органелларының құрамын зерттеуін және әртүрлі ағзаларда мысалдар табуын сұраңыз. Жұптардың өзіндік жұмысы барысында мұғалім кейбір оқушыларға қажетті қолдау көрсетеді. Постердің дизайнына қойылатын талаптар: - құрылымын сипаттаңыз (суретті қолдана отырып) - функцияларды түсіндіріңіз - ғылыми сипаттама және материалды ұсынудың қол жетімділігі (P,f) Әр жұп өзінің постерін таныстырады. Кері байланыс «Екі жұлдыз, бір тілек». Жұмысты қорытындылап, оқушылар кесте толтырады.
Кері байланыс: мұғалім – оқушы (I) Оқушыларға ағзаларда болатын мамандандырылған жасушалардың алуан түрлерін көру үшін жасушалар суреттерін зерттеуді сұраңыз. Содан кейін оқушыларға әр түрлі жасушаларды салыстырып, құрылымдарының олардың функцияларымен қалай байланысты екенін сипаттауды ұсыныңыз. | Қосымша 1 Бейнебаян https://www.youtube.com/watch?v=3CeYsZdvR64 (бейнефрагмент үзіндісін қолдану) Ppt презентация
Жасуша суреттері | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы | (I/f) Студенттерге электронды микроографтардың көшірмелерін және интерактивті тақтада жануарлар мен өсімдіктер жасушаларының бір бөлігінің электронды микрографтарымен қамтамасыз ету. • Оқушыларға жасушаларда органоидтарының көбірек беліглеуді сұраңыз Кері байланыс: мұғалім – оқушы. G/f Микрофотолар арқылы органодтарды анықтау. Сынып қабырғаларында әртүрлі органеллалардың микрофотосуреттері ілінген, олардың аттары сандармен жазылған. Студенттер галереяны айналып өтіп, микрофотосуреттерде органелларды мүмкіндігінше көп тануға тырысады Кері байланыс: мұғалім - оқушы, оқушы - оқушы | http://www.sumanasinc.com/webcontent/animations/content/cellfractionation.html | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | Рефлексия Мұғалім сабақтың мақсаттарына қайта оралып, олардың жетістік деңгейлерін талқылайды. Келесі сабақты жоспарлау үшін студенттерге сұрақтар қойылады: - не білдім; не үйрендім - түсініксіз болып қалатын нәрсе; - не істеу керек. Сұрақтар ауызша немесе жазбаша түрде талқылануы мүмкін. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?