Мутацияның ДНҚ репарациясымен, ДНҚ рекомбинациясымен, сонымен қатар ДНҚ репликациясымен байланысын табу. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
САБАҚ: Тұқым қуалаушылық және өзгергіштік заңдылықтары | Мектеп: Ақтөбе НЗМ ФМБ | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Асабаева А.К. | ||||||||||
СЫНЫП: 11 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатысқан оқушылар саны: | |||||||||
Сабақтың тақырыбы | Мутацияның ДНҚ репарациясымен, ДНҚ рекомбинациясымен, сонымен қатар ДНҚ репликациясымен байланысын табу | ||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары | Оқушылар: -мутацияның ДНҚ репарациясымен, ДНҚ рекомбинациясымен, сонымен қатар ДНҚ репликациясымен байланысын табу | ||||||||||
Сабақтың мақсаты | Оқушылар: -мутацияның ДНҚ репарациясымен, байланысын табa алады. ДНҚ репарациясы терминіне анықтама бере алады. -мутацияның ДНҚ рекомбинациясымен, байланысын таба алады ДНҚ рекомбинациясы терминіне анықтама бере алады. - мутацияның ДНҚ репликациясымен байланысын таба алады ДНҚ репликациясы терминіне анықтама бере алады. биологиялық терминдерді және қажетті иллюстрацияны пайдаланып, ақпаратты әңгіме түрінде сипаттай алады. мутацияның ДНҚ репарациясымен, ДНҚ рекомбинациясымен, сонымен қатар ДНҚ репликациясымен байланысын табуды қосымша материалдар көмегі немесе онлайн тапсырмалар көмегімен анықтай алады. белгілі бір мутацияның ДНҚ репарациясымен, ДНҚ рекомбинациясымен, сонымен қатар ДНҚ репликациясымен биологиялық терминдерді және қолайлы иллюстрацияны пайдаланып, ақпаратты әңгіме түрінде беру | ||||||||||
Бағалау критерийлері | -мутацияның ДНҚ репарациясымен, байланысын табa алады. ДНҚ репарациясы терминіне анықтама бере алады. -мутацияның ДНҚ рекомбинациясымен, байланысын таба алады ДНҚ рекомбинациясы терминіне анықтама бере алады. - мутацияның ДНҚ репликациясымен байланысын таба алады ДНҚ репликациясы терминіне анықтама бере алады. биологиялық терминдерді және қажетті иллюстрацияны пайдаланып, ақпаратты әңгіме түрінде сипаттай алады. | ||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар жасуша компоненттерін ультрақұрылым деңгейінде анықтау, атау және сипаттау үшін тиісті терминдерді пайдалана алады; олар бұны ауызша, сонымен қатар жазбаша түрде де орындай алады. Пайдалы лексика және терминология: «Адам геномы» (АГЖ) жобасы, ген, ДНҚ, салдары, нуклеотид жұбы зерттеу, технология, жеке сектор, лицензиялау, гранттар, мақсаттар, бюджет, халықаралық ынтымақтастық деректер базасы, деректерді талдау этикалық, құқықтық және әлеуметтік сұрақтар , биотехнология, медицинада қолдану, фармакогеномика гендік тестілеу, генотерапия, генетикалық консультация
Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Бұл…- ДНҚ репарациясы болып табылады, мұнда … бар . Бұл X деп аталады, бұл процесс … бар. X ДНҚ репликациясы, … бар Y X жабылған Y, ол Z деп аталады және құрамында … бар. X жабылған / құрамында бар Y, ол … орны болып табылады X құрамында Y пен Z бар … өсіріледі X мутацияның ДНҚ репарациясымен, ДНҚ рекомбинациясымен, сонымен қатар ДНҚ репликациясы/ Y-ке бекітілген , онда олар … құрады | ||||||||||
Алдыңғы білім | Статистикалық есептеу – 11 сынып Тұқым қуалаушылық және өзгергіштік заңдылықтары: 9, 10, 11 сыныптар. Жасушалық цикл: 9, 10, 11 сыныптар Молекулалық биология: 10, 11,12 сыныптар Микробиология – 9,10,11 сыныптар | ||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||
Сабақ қезеңдері | Жоспарланған іс шаралар (бағандардың ішіндегілерді жоспарланған іс шаралармен алмастырыңыздар) | Оқыту ресурстары МБ = мұғалімге арналған басшылық МД = мұғалім дайындаған БД = басқа дереккөздер | |||||||||
Сабақтың басы 0-10 минут | Оқыту мақсаттарын басты тақтаның бір жағына орналастырыңыз Бейнеролик, мысалы, ДНҚ репарациясы туралы бейнеролик көрсетіңіз; оқушылардан роликте пайдаланылған процесс түрлерінің барлығын жазып алуды сұраңыз. Бұл жұмыс контекст белгілейді және мутация типтерін көруді қамтамасыз етеді (G) (f) Сыныпты үш топқа бөле отырып келесі тақырыптарды зерттеуді ұсыныңыз: -ДНҚ репарациясы -ДНҚ рекомбинациясы -ДНҚ репликациясы (W) (f) Топтар сыныпқа өз тақырыптарын моделдеу арқылы көрсетуін тапсырыңыз. (I) (f) Кейбір жекелеген оқушылардан мутацияның ДНҚ репарациясымен, ДНҚ рекомбинациясымен, сонымен қатар ДНҚ репликациясымен өзара байланысын өз сөздерімен баяндама дайындауларын сұраңыз Сыныптан мутацияның ДНҚ репарациясымен, ДНҚ рекомбинациясымен, сонымен қатар ДНҚ репликациясымен Оқыту ресурстарын пайдаланыңыз. Оқушыларға критерий даярлау: -Дайындалу уақытын көрсету; -Тақырыптың қолжетімділігі; -Ақпараттың болуы; көрнекіліктің болуы тб. | Видео о репликации ДНК: https://www.youtube.com/watch?v=p3MXIKWAi2w Мутация, репарация және рекомбинация туралы ақпараттық бюллетень: http://www.emunix.emich.edu/~rwinning/genetics/mutat.htm ДНҚ репарациясы, репликациясы және рекомбинациясы (онлайн мәтін іздеңіз): | |||||||||
Сабақтың ортасы 10-30 минут 30-38 минут | Сынып бөлмесін 3 аймаққа – әр патшалыққа бір аймақтан бөліңіз. Әр аймаққа бірнеше кілттік сөздер ұсыну Мәліметтерді даярлап презентация жасауды ұсыну (ЭМ) көшірмелерін тиісті аймақтарға орналастырыңыз; әр аймаққа кемінде екі Сынып оқушыларынан әр аймаққа барып, ЭМ-дердегі жасушалардың барынша көп санын анықтауды сұраңыз (шамамен бір аймаққа шамамен үш минуттан). Кейбір жекелеген оқушылардан мутацияның ДНҚ репарациясымен, ДНҚ рекомбинациясымен, сонымен қатар ДНҚ репликациясымен өзара байланысын өз сөздерімен баяндама дайындауларын сұраңыз Сыныпты жаңа жұптарға бөліңіз. Әр жұпқа бір-бір негізгі компоненттен беріңіз, Мутацияның ДНҚ репарациясымен, ДНҚ рекомбинациясымен, сонымен қатар ДНҚ репликациясымен т.б. Олардан өз тапсырмаларын зерттеуді және түрлі организмдерден мысал тауып алуды сұраңыз. Олардан сынып үшін Мутацияның ДНҚ репарациясымен, ДНҚ рекомбинациясымен, сонымен қатар ДНҚ репликациясымен иллюстрацияланған «Минуттық» әңгіме дайындауды сұраңыз. Топтардың әрқайсысына тек 30 секунд уақыт беріледі. Ешқандай жазбалар жасауға болмайды. | МБ: «Минута» - британиялық теле және радиоойын, онда адамдар бір минут ішінде еш толқусыз, қайталаусыз және ауытқусыз белгілі бір тақырыпқа әңгіме жүргізулері тиіс. | |||||||||
Сабақтың соңы 38-40 минут | Сыныпқа бағалау тақтасын беріңіз (цифрлар, шағын ақ тақта мен қаламдар). Әр оқушыға бір цифрдан беріңіз (1, 2, 3 немесе 4, 5, 6, 7). Әңгіме сапасын бағалауға 1-ді сұраңыз / 10 Әңгіме кеңдігін бағалауға 2-ні сұраңыз /10 Иллюстрациялардың сапасын бағалауға 3-ті сұраңыз /10 Иллюстрациялардың кеңдігін бағалауға 4-ті сұраңыз /10 Толқулардың санын санауды 5-ті сұраңыз (әрқайсысы -1) Толқулардың санын санауды 6-ті сұраңыз (әрқайсысы -1) Толқулардың санын санауды 7- сұраңыз (әрқайсысы -1) Бағалаушылардан әділ болуларын және өз жолдастарына жоғары баға қоймауларын сұраңыз! Оқушылардың жұптары өздерінің иллюстрациялық әңгімелерін жазылымдарды пайдаланбай көрсетеді. Сынып оқушылары тыңдап, өз бағаларын қояды. Сіз, қажет боллған жағдайда, арбитр-қорытынды төреші боласыз. Оқыту ресурстарына қайтыңыз да, ауыр жұмысты тындырған оқушыларды марапатттаңыз. | МБ: Егер адам толқыса, қайталасы немесе ауытқыса – ойынға екінші адам кіреді. Ойынды бұндай қателер жіберілгенде бал шегерілетіндей өзгертуге болады. Әңгіменің сапасы мен кеңдігі, сонымен қатар иллюстрация таңдау үшін ұпай қосуға болады. БД: «Минута» туралы кіріспе ақпарат: http://news.bbc.co.uk/1/hi/entertainment/534931.stm БД: «Минута» мысалын тыңдау мүмкіндігін беретін BBC веб-сайты: | |||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік ережелері АКТ Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | |||||||||
мутацияның ДНҚ репарациясымен, ДНҚ рекомбинациясымен, сонымен қатар ДНҚ репликациясымен бейнебаянды пайдаланғанда, әр оқушы табысқа қол жеткізуі тиіс; қалғандардікі күрделірек болады. Олар уақытында орындай алатындарын орындайды. Жұптар бойынша мұқият орналастыру көмек бола алады; қабілеті жоғарырақ оқушыны екінші оқушыға «ұстаз» ретінде белгілеуге болады. Зерттеу үшін қай топқа қандай жасушалық компонент беруді таңдау дифференциациялауға әсер етеді. Қабілеті жоғарырақ оқушыларға күрделірек комапненттерді беруге болады. Егер кейбір оқушылар үшін жазылымдарсыз әңгіме құру күрделі болса, олар өз жазбаларын пайдалануға рұқсат етуге болады, бірақ олар бірнеше ұпай жоғалтады.. Жазбаларды пайдалану альтернативасы уақыттық шектеу, мысалы, уақытты 40:20, 30:30 түрінде бөлу, бұл қабілеті жоғарырақ оқушылардың тапсырмаларын күрделендіру үшін және қабілеті төмендеу оқушылар үшін уақытты көбірек беру | Бұл сабақта оқушыларды оқытуды бағалау үшін мүмкіндік мол болады. Оқушылар бейнетаспадағы микроскоптарды дұрыс анықтай алды ма? Оқушылар мутацияның ДНҚ репарациясымен, ДНҚ рекомбинациясымен, сонымен қатар ДНҚ репликациясымен тақтаға шығарған бейне бойынша анықтай ала ма, сонымен қатар дұрыс оқи алады ма? Оқушылар ЭМ көп санынан жасушшалық компоненттерді анықтау негізгі қызметін қаншалықты жақсы орындайды? Егер оларға бір түспен белгі сал үшін, түзетулерді басқа түспен көрсеті үшін көшірмелер берілсе, сіз олардың қаншалықты білетіндігін және түсінетіндіктерін көре аласыз. Оқушылар сіз дұрыс жауаптардың жобасын жасағанда әдейі жіберген қатені анықтай ала ма? Бұл олардың түсінулерін бағалауға көмектеседі. Әңгімелер соңында, сынып оқушылары жиынтығын жүргізумен бірге беріледі. Алынған бағаларды жазып алуға болады. | Пәнаралық байланыстар Мұнда ұлғайту масштабтарын пайдаланған кезде және электрондық микроскоп жұмысын бағалағанда математикамен және физикамен байланыс кіреді Денсаулық сақтау және қауіпсіздік Қауіпсіздік техникасы шектеулі, өйткені сыныпта практикалық жұмыстар саны аз. Сынып оқушылары сынып бөлмесінде жылжып отыратын болады, сондықтан сөмкелерді, аспаптарды т.б. қауіпсіз пайдаланған артық болмайды. АКТ-мен байланыс Мұнда «стартерлердің» бейнефильмдерге арналған веб-сайттары, интерактивті ақ тақтаны және Интернетті зерттеу кезінде пайдалану және иллюстрацияланған әңгімелеуде пайдалану үшін иллюстрациялар беру енеді. кіреді. НЗМ-мен байланыс Жұппен жұмыс істеу достастық қарым-қатынастарды нығайтуға ықпал етеді. Әріптеспен жұмыс және әңгіме дайындап, жүргізу коммуникациялық дағдытарды дамытуға ықпал етеді Қысқа уақыт ішінде мутацияның ДНҚ репарациясымен, ДНҚ рекомбинациясымен, сонымен қатар ДНҚ репликациясымен пайдаланып иллюстрацияланған әңгіме дайындау шығырмашылық қабілеттерін дамытады Бір-бірінің әңгімелерін бағалау оқушыларға конструктивтік кері байланыс орнатуға мүмкіндік береді. | |||||||||
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| ||||||||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1: 2: Қандай екі мезет сабақты жақсарта алар еді (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1: 2: Мен сабақтан топ пен жекелеген адамдар туралы маған келесі сабаққа дайындалуға көмек беретіндей не білдім? |
Мутация, репарация және рекомбинация туралы ақпараттық бюллетень:
http://www.emunix.emich.edu/~rwinning/genetics/mutat.htm
ДНҚ репарациясы, репликациясы және рекомбинациясы (онлайн мәтін іздеңіз):
Видео о репликации ДНК:
https://www.youtube.com/watch?v=p3MXIKWAi2w
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?