Дезоксирибонуклеин қышқылының табиғи (спонтанды) мутациясы (жалғасы). Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Тұқымқуалаушылық және өзгергіштік заңдылықтары

Мектеп:

Мерзім:

Сынып: 11

Мұғалімнің аты-жөні:

Сабақтың тақырыбы:

Дезоксирибонуклеин қышқылының табиғи (спонтанды) мутациясы

Оқу мақсаты:

11.2.4.1 мутацияның дезоксирибонуклеин қышқылы репарациясымен байланысын табу;

дезоксирибонуклеин қышқылы рекомбинациясымен байланысын табу;

дезоксирибонуклеин қышқылы репликациясымен байланысын табу.

 Сабақ мақсаты:

-мутацияның дезоксирибонуклеин қышқылы репарациясымен байланыс орнату;

- мутацияның дезоксирибонуклеин қышқылы рекомбинациясымен байланыс орнату;

- мутацияның дезоксирибонуклеин қышқылы репликациясымен байланыс орнату.

 Бағалау критерийлері:

-мутацияның дезоксирибонуклеин қышқылы репарациясымен байланыс анықтайды;

- мутацияның дезоксирибонуклеин қышқылы рекомбинациясымен байланыс анықтайды;

- мутацияның дезоксирибонуклеин қышқылы репликациясымен байланыс анықтайды.

 Тілдік мақсаттар:

 

Лексика және терминология:

мутация, ДНҚ репарациясы , ДНҚ рекомбинациясы, ДНҚ репликациясы.

Диалогтар мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:

Құндылықтарды дарыту:

Адалдық, серіктестік, толеранттылық, үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік және үздіксіз оқу.

 Пәнаралық байланыстар

Генетика (ДНҚ және РНҚ молекуласындағы мутациялар)

Бастапқы білім:

Тұқымқуалаушылық және түрөзгергіштік: 9, 10 сынып Жасушалық цикл: 9, 10 сынып

Молекулалық биология: 10 сынып

Сабақтың барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5

5-8

(W, I) Есімізге түсірейік.

Сұрақтарға жауап беріңіз:

Кроссинговер дегеніміз не?

гомологтық хромосомалардың ұқсас бөліктері арасындағы ажырау және қайта бірігу нәтижесінде болатын айқасу.

(W) (f) Хромосомалар қалай мутацияға ұшырайтынын айтыңыз.

1. хромосома саны өзгереді (артады немесе кемиді).

2. кроссинговер үрдісі кезінде қателіктер туындайды.

Сабақтың тақырыбын тұжырымдау және сабақтың мақсатын анықтау. Бағалау критерийлерін талқылау.

Хромосомалық мутация механизмдері туралы ақпарат: https://www.thoughtco.com/chromosome-mutation-373448

Сабақтың ортасы

8-20

20-35

(W,G) Тапсырма №1.Сұрақтарға жауап беріңіз:

Топтағы оқушылар белгілі бір тақырып бойынша зерттеу жүргізеді:

1. Бір түрге жататын жапырақтар аз жарық көзі кезінде қалай үлкен немесе кішкентай болады?

2. Қысқа адамдарға қарағанда ұзын бойлы адамдардың саусақтары ұзынырақ бола ма?

(G) (f) Топтар өздерінің зерттеу жұмыстарын ұсынады және басқа топтың сұрақтарына жауап береді.

Ссабақтың соңы

35-40

Рефлексия:

- нені білдім, не үйрендім

- түсініксіз болды

- жұмыс жасау қажет

Үй жұмысы:

-өтілген ақпараттарды қайталау

Дифференциация – қалайша

қолдау көрсетіп,

жоспарлаудасыз? Қабілеті

жоғары оқушыларға қандай

тапсырмалар беруді

жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың ақпаратты қабылдау деңгейін тексеруді қалай жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар:

Мына терминдерге түсінік береді:

1. ДНҚ репарациясы

2. ДНҚ рекомбинациясы

3. ДНҚ репликациясы

Оқушылардың көбісі: аталған үрдістердің механизмін түсіндіреді.

Кейбір оқушылар:

Жоғарғы деңгейлі тапсырмаларды шеше алады.

Топтық жұмыс

Жұптық жұмыс

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу